Полтавська ОДА серед «лідерів» в країні за кількістю скарг на тендери

Підприємства, які беруть участь в державних тендерах, найбільше оскаржують тендери від Міністерства інфраструктури України та Полтавської ОДА

Міністерство економічного розвитку України підбило підсумки по держзакупівлям минулого року. Так, у 2016 році відбулося 366 тисяч закупівель на загальну суму у 274 млрд гривень. З них 101 тисяча закупівель були надпороговими (22 тисячі проходили через ProZorro), 136 — допороговими, а ще по 128 тисячах у електронну систему були завантажені звіти. Загальна економія бюджетних коштів склала близько 10 млрд гривень.

За даними постійно діючої адміністративної колегії з розгляду скарг протягом звітного періоду до АМКУ подано 1846 скарг про порушення законодавства у сфері закупівель (що на 504 скарги більше ніж у 2015 році), з них 704 скарги прийнято до розгляду. У більшості випадків скарги подавалися на рішення замовника (76,1%).

Виявилось, що найбільше підприємства оскаржують тендери де в ролі замовника виступає Міністерство інфраструктури, далі йде Полтавська ОДА.

Топ-5 «лідерів» виглядає так:

117 з 118 скарг на Полтавську ОДА та її структурні підрозділи стосувались рішень замовника, а не умов закупівлі. Наприклад: відміни тендерів чи зміни до тендерної документації.

Також, варто зауважити, що Мінекономрозвитку подає кількість скарг, проте не наводить відсоткове відношення скарг до загальної кількості проведених тендерів. Адже, може бути так, що у відсотках Полтавська ОДА не є «лідером» у антирейтингу, але через велику кількість проведених закупівель потрапляє туди за кількістю.

Також, фігурує Полтавщина в рейтингу лідерів за економію коштів на закупівлях. Так, наша область зекономила 20 відсотків на тендерних закупівлях й 10 відсотків на прямих закупівлях. Економію у Мінекономрозвитку порахували просто — відняли від оголошеної замовником очікуваної вартості вартість, яку прописали в договорі.

Проте у самому матеріалі прес-служби Міністерства пояснюється, що ця цифра не претендує на об’єктивність, адже вона може говорити й про завищену очікувану вартість замовником. Причиною необ’єктивної очікуваної вартості називають непрофесіоналізм чиновників, які погано планують закупівлі. Тим не менш, за показником економії, Полтавщина займає 1 місце.

Цікаво, що з даних Мінекономрозвитку слідує, що в Україні чомусь більше економлять на прямих закупівлях, ніж на тендерах. Це наводить на думку, що, можливо, чиновники для видимості економії завищують по максимуму очікувану вартість на прямих закупівлях, щоб потім відзвітувати про економію, або ж в країні існує велика проблема з конкуренцією на тендерах.

Також варто зауважити, що в звіті Полтава фігурує тричі, адже візуалізацію цих даних для Міністерства економічного розвитку України допомагало робити полтавське ГО «Інститут аналітики та адвокації».

Максим САМОЙДЮК, «Полтавщина»