Полтавщиною шириться туберкульоз, поєднаний з ВІЛ/СНІДом. Пацієнти відмовляються від лікування

У наркологічних закладах Полтавської області під наглядом із метою лікування та реабілітації станом на 01 липня перебувало 2417 споживачів наркотиків. Більшість з них (1776 осіб) вживають опіати ін’єкційним шляхом. Ще 30 споживачів опіатів перебувають під наглядом із метою профілактики. Серед споживачів ін’єкційних наркотиків, які перебувають під наглядом, 405 ВІЛ-інфікованих, а у 74-х діагностовано СНІД. Замісну підтримувальну терапію отримують в області 697 пацієнтів. Препарати централізовано закуповуються МОЗ за рахунок Держбюджету та в рамках підтримки Федерального Центру контролю та профілактики захворювань США (СDC). Осередки ЗПТ є у Полтаві (безпосередньо у наркодиспансері, у протитуберкульозному диспансері, двох ЦПМСД і навіть у одному приватному медичному центрі), Кременчуці, Горішніх Плавнях, Гадячі, Лубнах, Пирятині, Кобеляках, Миргороді, Зінькові, – розповів про досвід впровадження замісної підтримувальної терапії в Полтавській області Ігор Мацицький, головний лікар Полтавського обласного наркологічного диспансеру.

Прийняте рішення про відкриття нових осередків ЗПТ у Лохвицькій та Хорольській центральних районних лікарнях. Гребінківська ЦРЛ зараз на етапі прийняття рішення. З метою визначення шляхів фінансування сайтів замісної підтримувальної терапії у 2019 році підготують лист на МОЗ України. Також члени Координаційної ради дійшли висновків, що варто сприяти альтернативним можливостям отримання замісної підтримувальної терапії за рахунок пацієнтів або інших джерел фінансування (місцеві бюджети, благодійні організацій тощо). Зокрема, спільно з БО «БФ «ВОЛНа» обговорять механізми та можливості отримання технічної допомоги від МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІДу в Україні». Препарати для лікування хворих на гепатит надходять із затримкою Епідемію вірусних гепатитів сьогодні розглядають, як другу за соціально- економічною значимістю, адже за своїми масштабами та кількістю інфікованих у 4-5 разів перевищує поширеність ВІЛ-інфекції.

2 серпня МОЗ України оприлюднив для громадського обговорення «Проект Стратегії профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів В та С до 2030 року».

“Ситуація у Полтавській області виглядає наступним чином: у 2016 році завершила свою дію «Обласна цільова соціальна Програма профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на 2014 – 2016 роки», але робота по виявленню та наданню медичної допомоги хворим на хронічні вірусні гепатити В та С продовжується, – розповіла Наталія Свириденко, головний лікар Полтавської обласної клінічної інфекційної лікарні. – На сьогодні в області на диспансерному обліку знаходиться 3475 хворих на хронічні вірусні гепатити, в т.ч. 2753 хворих на хронічний вірусний гепатит С, 633 хворих на хронічний вірусний гепатит В та 89 осіб – на хронічний вірусний гепатит В+С. Найбільше хворих у віці 30-39 років. За перше півріччя цього року виявлено 190 нових хворих (149 з гепатитом С і 41 з гепатитом В). Минулого року за рахунок державного бюджету проліковано та розпочато лікування 95 хворих (74 хворим на хронічний вірусний гепатит С (з 3 генотипом – 52 хворих та з 1 генотипом – 22 особи) та 21 хворому на хронічний вірусний гепатит В). Продовжується реалізація Проекту Європейського Союзу «Полтавська область для внутрішньо переміщених осіб», завдяки якому 15 хворих отримало противірусну терапію, а за програмою МБФ «Альянс громадське здоров’я» проліковано 68 хворих“.

«У 2018 році область отримала противірусних препаратів на суму 2 мільйони 589 тисяч 115 грн. при запланованій квоті на 2017 рік на загальну суму 6 мільйонів 710 тисяч 400 грн. Тобто ми отримали третину препаратів за минулий рік – вони надходять з затримкою і це велика проблема, про що ми весь час піднімаємо питання на рівні Міністерства охорони здоров’я, – повідомив Віктор Лисак, директор ДОЗ ОДА. Фахівці готові скористатися допомогою міжнародних донорів для лікування хворих на гепатит. Після обговорення вирішено розрахувати потреби у коштах на лікування хворих з вірусним гепатитом С третього генотипу та спільно з БО «БФ «ВОЛНа» здійснити пошук донорів на ці потреби».

Усі рішення Координаційної ради внесені до протоколу та будуть оприлюднені на сайті Полтавської ОДА і Департаменту охорони здоров’я.

За матеріалами прес-центру ДОЗ ОДА.

Читайте також, скільки заробляють сімейні лікарі центрів ПМСД.