«Полтававодоканал» ігнорує прохання припинити злив каналізації у Пушкарівські ставки

Каналізаційна система Полтави доживає свій вік. Долаючи регулярні аварії, «Полтававодоканал» перенаправляє стоки у зливову каналізацію, забруднюючи рекреаційні водойми міста. Цій проблемі вже багато років, проте міська влада і досі не поспішає її вирішувати.

Проблема, яку міська влада не може вирішити вже більше 10 років

Пушкарівські ставки — улюблене місце відпочинку дорослих і дітей кількох мікрорайонів Полтави. У теплу пору року цей каскад озер відвідують мешканці «Половок», «Садів», «Огнівки» та «Юрівки». Проте мальовниче місце відпочинку рік за роком все більше перетворюється зливну яму.

Вже понад 10 років люди, які відпочивають біля Пушкарівських ставків, потерпають від смороду. Місцеві жителі вже давно встановили, що причиною неприємного запаху виявилися стічні каналізаційні води. Вони потрапляють у ставки через зруйновані, «доживаючі» свої останні дні каналізаційні труби та зливову каналізацію, яка призначена для відведення дощових і талих вод.

Місцеві активісти неодноразово збирали підписи та писали звернення до головного санлікаря області і міського голови. Інколи ці звернення мали тимчасовий результат — зруйновані каналізаційні колектори ремонтувалися, але невдовзі сморід знову повертався.

На жаль, проблема забруднення каскаду озер каналізаційними стоками існує і сьогодні. За більш, ніж 10 років, її так і не вдалося вирішити.

Як КП «Водоканал» вирішило свою проблему, приєднавши каналізаційні стоки до зливових

Нещодавно до «Полтавщини» звернулися двоє депутатів Київської райради — Сергій Савенков та Андрій Усачов — для того, щоб донести проблему до міської та обласної влади. Ще влітку вони, разом з іншими активістами, дослідили територію Пушкарівських ставків та знайшли три місця потрапляння до них каналізаційних стоків через труби зливової каналізації та зруйновані каналізаційні колектори. Вони взяли проби води та передали їх на аналіз до Держспоживслужби.

Результати аналізів

Результи аналізів підтвердили суттєве забруднення води каналізаційними стоками.

Згідно з результатами аналізів, в усіх місцях відбору проб води індекс ЛКП перевищував норму щонайменше у 22 рази (110000 при нормі у 5000 — СанПіН 4630-88). Кількість коліфагів «зашкалювала» ще більше — перевищення норми у 170-430 разів (17-43 тисячі при нормі у 100 одиниць).

Депутати розповідають, що з приводу цієї проблеми у серпні була навіть зібрана міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки, яку очолив один із заступників міського голови Полтави Віталій Нікіпелов. Комісія прийняла інформацію до відома та доручила керівнику КП «Полтававодоканал» Василю Воротинцеву до кінця місяця провести роботи по герметизації колодязів і мереж водовідведення в мікрорайонах «Сади-1» і «Сади-2».

Згодом «Полтававодоканал» відзвітував про виконану роботу, проте Сергій Савенков вирішив самостійно перевірити якість виконаних робіт. Витік каналізаційних стоків з колектора [3] дійсно припинився. В той же час, у точці [1] прорив каналізаційного колектора так і не було ліквідовано.

Щодо точки [2], то там знаходиться труба зливової каналізації. Дивним є те, що з неї навіть у спеку, коли немає дощів, постійно щось тече. Аналізи підтверджують, що ця вода забруднена каналізаційними стоками. Втім, «Полтававодоканал» категорично відмовляється щось з цим робити, адже мережа зливової каналізації, на відміну від звичайної, належить місту — раніше вона була на балансі КП «ПМШЕД». Труби зливової каналізації проходять під великими дорогами і призначені для відводу дощової та талої води з дорожнього полотна.

Як розповідає Сергій Савенков, «Полтававодоканал» доволі часто робить підземні перетоки, спрямовуючи каналізаційні стоки у зливові колектори. Про один з таких випадків «Полтавщина» писала ще у 2010 році. Тоді каналізаційні стоки мікрорайону Інститут зв’язку були перекинуті у річку Тарапуньку, яка впадає у Ворсклу поруч із міським пляжем.

До речі, у Кримінальному кодексі є відповідна стаття — «Порушення правил охорони вод». Забруднення поверхневих чи підземних вод карається штрафом від 1700 гривень до 3400 гривень або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років, або обмеженням волі на той самий строк.

Проблема каналізаційних колекторів у місті

Ситуація з Пушкарівськими ставками — лише частина більш загальної і серйозної проблеми, що стосується суттєвого зносу каналізаційної мережі міста. «Полтавщина» вже неодноразова писала про аварії на каналізаційних колекторах, через які на тривалий час обмежувалося водопостачання окремих районів міста. Так, наприклад, у жовтні минулого року на вулиці Південній провалився колектор 1929 року побудови — разом із гаражами, які були зведені поверх нього.

Система каналізації Полтави — це майже 400 км каналізаційних мереж та 19 каналізаційно-насосних станцій. Третина каналізаційних мереж зношена, знаходиться в аварійному стані і давно потребує заміни.

Міська каналізація бере свій початок у 1929 році. Більшість колекторів у місті побудовані у 60-80 рр. із залізобетону. Основною причиною аварій є сульфатно-газова корозія, яка руйнує структуру бетонної труби. Без своєчасної заміни провали на колекторах траплятимуться все частіше, а полтавці залишатимуться без води.

Доки не пізно, місту та обласній владі, якій підпорядкований «Полтававодоканал», потрібно зайнятися проблемою каналізаційних колекторів — можливо, варто прийняти багаторічну цільову програму із заміни старих труб. У майбутньому це дозволить зекономити чимало коштів на аварійних ремонтах і покращить екологічну ситуацію у місті вже зараз. Поки що зрозуміло лише одне — водоканал власними силами впоратися з цією проблемою не здатний.

Анастасія НЕДОГОРСЬКА, «Полтавщина»