«Полтаватеплоенерго»: загальнобудинковий лічильник — не панацея, але стимул для споживача

Загальнобудинковий лічильник теплової енергії Загальнобудинковий лічильник теплової енергії | Фото Яна Пругла

Лічильник стимулюватиме споживача займатися енергозбереженням і привчить жити у будинку колективом, де мешканці повинні шукати компроміси

Протягом 2017 року усі будинки будуть обладнані тепловими лічильниками, але варто з їх появою сподіватися на диво та очікувати на шалене заощадження на опаленні? Фахівці підприємства-теплопостачальника стверджують, що це не зовсім так, тому не варто забувати, що лічильник — це просто прилад, призначення якого визначити фактичні обсяги споживання теплової енергії мешканцями житлового будинку.

1. Офіційні роз’яснення від теплоенергетиків

Позаду перший місяць 2017 року і невдовзі полтавці отримають нові платіжки за послуги централізованого теплопостачання від «Полтаватеплоенерго». Останнім часом багато розмов точилося навколо порядку нарахувань за послуги з централізованого опалення. На основні запитання відповів заступник гендиректора зі збуту ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» Роман Кашин.

— Із грудня 2015 року набула чинності Постанова Кабміну, яка зобов’язує проводити нарахування у залежності від температури зовнішнього повітря з урахуванням показника температури, врахованого у тарифі. Ми користуємося цієї методикою з грудня 2015 року. При виконанні розрахунків тарифів на послугу з централізованого опалення «Полтаватеплоенерго» були враховані середньомісячні температури зовнішнього повітря за даними Полтавського обласного Гідрометцентру, а тривалість опалювального періоду визначена відповідними рішеннями Полтавського міськвиконкому. Розрахункові тарифи на теплову енергію були виконані підприємством у 2012 році, але затверджені НКРЕКП у 2014 році. Температурні показники були прийняті за даними 2006, 2008-2011 років: жовтень +6 градусів (18 днів), листопад +3,9 (30), грудень -1,1 (31), січень -6,8 (31), лютий −4,6 (28), березень +1,4 (31), квітень +8 (13). Таким чином, в тарифах обрахована середня температура опалювального періоду в 0 градусів і тривалість — 182 доби. Отже, НКРЕП встановила тарифи на послуги «Полтаватеплоенерго» з централізованого опалення на наступному рівні: 1 350,66 грн/Гкал для споживачів у будинках з приладами обліку теплової енергії, і 30,26 грн/кв. м — це вартість опалення 1 кв.м. за місяць протягом опалювального періоду за відсутності лічильника.

Якщо зупинитись на окремих місяцях минулого опалювального періоду, то у зв’язку з відносно теплою погодою усі коригування були в меншу сторону, крім січня 2016 року. Загалом, враховуючи середню температуру опалювального періоду 2015/16 рр. у +1°С, при врахованій в тарифі 0°С, загальна сума перерахунків населенню за послуги опалення з коригуванням на температуру склала 26 млн грн, або 9% в бік зменшення.

Якщо проаналізувати чотири місяці поточного опалювального періоду, то середньомісячні температури жовтня, листопада та грудня були значно нижче врахованих у тарифі, крім січня 2017 року (-6°С при врахованій в тарифі — 6,8°С). Наслідком цього в перші три місяці коригування планового середньомісячного тарифу здійснювалось в більшу сторону. Так, в січні вартість 1 кв. м склала 29,22 грн, що на 1,04 грн менше від планового 30,26 грн.

— На наше переконання, — продовжив Роман Кашин, — при проведенні щомісячних нарахувань за послугу опалення для полтавців, які розраховуються по опалювальній площі, доцільніше було б виходити не з міркувань порівняння фактичної щомісячної температури із температурою закладеній у тариф, а все ж таки порівнювати її із середньою температурою опалювального періоду. Такий підхід при нарахуванні за опалення мешканцям будинків без будинкових лічильників тепла, відповідав би обсягам споживання і відповідно нарахуванням за опалення у будинках із загальнобудинковими лічильниками, а отже робив їх прийнятними для порівняння.

Більше того, відповідно до роз’яснення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України при розрахунку нарахувань за послугу з централізованого опалення за жовтень 2016 року підприємство застосувало середнє значення температури зовнішнього повітря в опалювальний період, враховане в установлених тарифах, яке для Полтави становить 0°С. Застосування у формулі середньої температури опалювального періоду відповідало б фактичним обсягам реалізації теплової енергії.

Проте, Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 30 листопада 2016 року було зобов’язано теплопостачальні організації в містах, де рівень оснащеності житлового фонду тепловими лічильниками менше 50%, проводити нарахування порівнюючи фактичну температуру із температурою відповідного місяця, яка врахована в тарифі.

Тому, починаючи з листопада місяця, підприємство було змушене при визначенні коригуючого коефіцієнту повернутися до застосування у формулі щомісячної температури врахованої в тарифі. Отже, з метою зменшення фінансового навантаження при сплаті за послуги з централізованого опалення, перерахунок вартості за жовтень 2016 року з врахуванням тарифної температури жовтня +6°С буде виконано у квітні 2017 року.

Невідповідність між фактичною температурою і температурою, закладеною у тариф, і викликає у споживачів підозри, що на підприємстві «щось крутять», хоча вище роз’яснено порядок нарахування та чинники, які впливають на суми у платіжках.

Наприклад, споживач, який має загальнобудинковий лічильник, у жовтні 2016 року в середньому сплатив 9,46 грн за кв.м., у листопаді — 24,68 грн, у грудні — 34,29 грн, а в січні 2017 року сплатить 34,44 грн, при базовому тарифі для тих, хто не має лічильників (30,26 грн за кв.м.).

При цьому потрібно розуміти, що мешканці без лічильників у багатоповерхових будинках не доплачують фактичну вартість, а, наприклад, мешканці двоповерхових будинків на 4 квартири — переплачують. Якщо взяти за середній показник квартиру в 54 кв.м., то різниця у платіжках між такими споживачами може складати 100 грн. Також мешканцям невисоких, але розлогих будинків старого планування потрібно пам’ятати, що лічильник більше буде стимулювати займатися енергозбереженням, а не тільки рятувати від високих тарифів.

2. Думки голів ОСББ, які мають загальнобудинкові лічильники

Голова ОСББ на Нечуя-Левицького, 21 Олег Зволинський повідомив, що Об’єднання має два будинки в одному: п’ятиповерхівка на 5 під’їздів і дев’ятиповерхівка на один під’їзд. У 2015 році мешканці по програмі теплоенерго (ваш лічильник — наші безкоштовні проекти та монтаж) та завдяки програмі «теплих кредитів» (компенсація мешканцям в 40% від вартості лічильників) придбали 2 лічильника за 30 тис грн. Власники кожної квартири заплатили по 200-300 грн за кожен лічильник.

Будинок на вул. Нечуя-Левицького, 21 Будинок на вул. Нечуя-Левицького, 21

Проблем із встановленням лічильників стало більше, але ці проблеми із розряду необхідних — протягом минулого опалювального сезону мешканці 5-поверхівки заощадили 1000 грн кожна квартира, мешканці 9-поверхівки трохи менше.

Протягом цього опалювального сезону економія припала на жовтень та листопад, а вже у грудні та січні члени ОСББ платили на рівні споживачів, які не мають лічильників, при цьому у «безлічильникових» сусідів було тепліше, ніж в будинках ОСББ.

Однак, мешканці приходять до усвідомлення того, що економія потрібна, для цього мешканцям кутових квартир, або останніх поверхів доводиться терпіти температуру в 20 градусів (хоча вона і є комфортною), щоб у сусідів не було надлишку — в 26-27 градусів.

При цьому більшість мешканців замінили вікна, провели роботи з утеплення під’їздів та завдяки кредиту утеплили покрівлю.

Голова ОСББ на Коцюбинського, 51 Людмила Єгорівна розповіла, що мешканці із розумінням ставляться до лічильника. Він дозволив їм сплачувати у жовтні 300 грн за послугу. Хоча у листопаді кожна квартира сплатила вже 1000 грн, а у грудні — 1300 грн.

Довідково повідомимо, що «Полтаватеплоенерго» за рівнем тарифу посідає 14 сходинку із 23-х в Україні. Найбільший тариф у Дніпропетровській області — 37,84 грн. Найменший у Львівській — 26,58 грн.

Також у Кременчуці мешканці багатоповерхівок сплачують за опалення 1 кв.м. 31,11 грн, у Миргороді — 35,33 грн, у Лубнах — 39,67 грн.

Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»