Полтава пасе задніх у рейтингу прозорості влади: хто винен і що робити?

У рейтингу прозорості «100 міст України» Полтава обійняла 70-ту сходинку. Варто зазначити, що це найнижчий результат серед обласних центрів. Які поради для покращення ситуації дають нашому місту фахівці та розробники чарту — команда проекту TransparentCitites і чиїми прикладами можна вже скористатися?

Трохи про методологію

«Рейтинг прозорості міст прямо не вимірює корупцію, але ми вважаємо, що чим вищий бал в рейтингу та чим вища прозорість, то тим менше можливостей для корупційної поведінки. Проте ми не виключаємо, що міста, які знаходяться високо в рейтингу, можуть бути корумпованими, і навпаки», — так визначають межі свого дослідження фахівці TransparentCitites.

Дослідники оцінювали міста за 91-м критерієм у 13-ти сферах:

 1. Інформація про роботу органів місцевої влади (максимум — 10 балів);
 2. Доступ та участь (максимум — 10 балів);
 3. Закупівлі (максимум — 8 балів);
 4. Житлова політика (максимум — 7 балів);
 5. Бюджетування та контракти (максимум — 8 балів);
 6. Гранти, виділення фінансів (максимум — 8 балів);
 7. Соціальні послуги (максимум — 4 балів);
 8. Кадрові питання (максимум — 5 балів);
 9. Професійна етика та конфлікт інтересів (максимум — 6 балів);
 10. Землекористування та будівельна політика (максимум — 10 балів);
 11. Комунальні підприємства (максимум — 10 балів);
 12. Комунальне майно (максимум — 8 балів);
 13. Освіта (максимум — 7 балів).

Себто, максимально місто може набрати 100 балів; розподіляли їх за західною системою — за літерами алфавіту від А до J. Найвищу (і єдину) оцінку рівня F отримав Львів. 

ТОП-5 прозорих міст і показники Полтавщини ТОП-5 прозорих міст і показники Полтавщини

Маємо що маємо

Із 100 Полтава отримала від експертів лише 23,46. Доведеться розбиратися в причинах низьких балів, а також оцінити позитивні приклади інших міст. 

Землекористування та будівельна політика

Найбільший бал — 3,9 — наше місто набрало в розділі «Землекористування та будівельна політика». 

Серед зауваг і порад від експертів — публікація інформації про незадіяні земельні ділянки, а також пропозиції інвесторів у режимі відкритого доступу. Крім того, TransparentCitites радить оприлюднити необхідні форми документів для здійснення будь-яких операцій і детальні плани територій, розроблені профільним управлінням. 

Найактуальнішою для Полтави, мабуть, є порада запровадити систему електронної реєстрації дозволів на встановлення тимчасових споруд, а також проводити публічні конкурси (аукціони) щодо відчуження земельних ділянок власності міста. 

Лідером в Україні визнали Івано-Франківськ. Серед порад — відобразити зонування на сайті. Сайт уже оприлюднює аналітичну та тимчасову схеми розміщення тимчасових споруд у місті, генеральний план, загальну та пільгову черги на індивідуальне будівництво, земельні торги тощо. 

Земельні аукціони Івано-Франківська Земельні аукціони Івано-Франківська

Сайт Львівської міськради, який «відстав» від першого місця на півбала, навіть оприлюднив карту скандальних будівництв. Натиснувши на позначку, читач може прочитати обставини прецеденту і його вирішення. 

Карта скандальних будівництв Львова Карта скандальних будівництв Львова

Інформація про роботу органів місцевої влади

Досить посередньо (3,6/10) експерти проекту оцінили наявність на офіційному сайті інформації про роботу органів місцевої влади.

Поради для оприлюднення:

 • Детальний робочий план виконавчих органів (мера, заступників, виконавчих органів) на тиждень/день. Наразі у відритих джерелах можна побачити лише графік прийому перших осіб міста.
 • Оголошення, анонси, повідомлення від ради, виконкому, комунальних підприємств, установ і організацій. Нині в розділі «Новини» оприлюднюють інформацію про заходи виконкому, часткові рішення сесій і комісій, привітання зі святами, повідомлення про заплановані ремонти тощо. Проте інформація про комунальну власність міста, розподіл бюджетних коштів не зручна та не зрозуміла звичайному полтавцю.
 • Протоколи пленарних засідань профільних комісій за останні 2 роки. Наразі далеко не всі протоколи є у відкритому доступі.
 • Експерти відзначили проблему зі своєчасністю оприлюднення проектів рішень, адже лише мала їх частина з’являється на сайті за 20 робочих днів до розгляді на засіданні. Деякі опубліковані проекти ще й встигають оновлюватися без будь-якого попередження чи фіксування змін, подеколи — вранці перед сесією. 

Найвищий бал в Україні за цим параметром отримав Кропивницький. Серед рекомендацій — лише порада оприлюднювати протоколи засідання погоджувальної ради. Нагадаємо, у Полтаві (попри пункт у Регламенті) міський голова взагалі не збирає погоджувальну раду. 

Особливо високо відзначений сайт цієї міської ради, обсяг і доступність інформації на ньому. Дуже радимо ознайомитися з цим порталом, як майже зразковим. 

Інформація про мера Кропивницького та графік його роботи Інформація про мера Кропивницького та графік його роботи

Головна сторінка сайту міськради Кропивницького Головна сторінка сайту міськради Кропивницького

Доступ і участь 

Здатність і зручність містян брати участь у прийнятті рішень експерти оцінили в 3,5 бала. 

Недоліки — невчасна публікація проектів рішень перед засіданнями профільних комісій, відсутність можливості направити інформаційний запит або звернення на самому порталі ради.

Окрема проблема — гальмування процесу запровадження онлайн-трансляцій засідань постійних комісій ради. Попри петицію, направлену та підтриману полтавцями ще восени, апарат ніяк не підготує проект рішення для сесії, хоча депутати профільної комісії вже проголовували «за».

Майже зразковими за параметром доступу та участі виявилися Івано-Франківськ (9/10) і Кременчук (8,5). 

Освіта й Житлова політика

Відкритість сфер «Освіта» та «Житлова політика» аналітики оцінили в нуль.

Основні проблеми тут — відсутність відкритої інформації про вакансії, заклади, немає можливості направити онлайн-заявку на отримання місця в закладах освіти. У Полтаві рекомендують створити систему електронної реєстрації заяв на житло та онлайн-чергу, яка дозволяє заявникам відстежувати їхній статус. Крім того, на думку експертів, на офіційному порталі ради не вистачає відомостей про комунальні приміщення, кількість орендованих із них, а також онлайн-черги здійснення капітального та поточного ремонтів житлових будинків. Проблему знайшли також у порядку оприлюднення графіка засідань профільної комісії. 

Жодне місто не отримало високої оцінки в розділі «Житлова політика». Найвище відзначені Івано-Франківськ (4,5/7) і Кропивницький (4/7); після них найвищий бал складає 2,5 (Львів, Нікополь) і нижче.

Івано-Франківський портал пропонує розширену інформацію про діяльність житлово-комунальних служб, створення та функціювання ОСББ.

Розділи порталу міськради Івано-Франківська Розділи порталу міськради Івано-Франківська

Крім того, на сайт завантажують файл із чергою на квартири, у якій, окрім, прізвища людини, вказані її дата народження, пільгова група та дата її отримання. 

Витяг із документу з чергою на отримання житла Витяг із документу з чергою на отримання житла

Закупівлі

Відкритість закупівель міста теж оцінена досить низько: 1,5/8. І хоча виконком і комунальні підприємства активно користуються порталом «ProZorro», експерти вважають, що обробка та аналіз інформації про міські закупівлі залишають бажати кращого. Окрім використання спеціального публічного сервісу для ознайомлення містян із тонкощами перебігу тендерів і угод (скарги, порушення, звернення, пропозиції, реагування), полтавським депутатам радять на рівні Регламенту чи нормативно-правового акту (рішення) прийняти спільне положення про допорогові торги для всіх підрозділів виконкому та підпорядкованих комунальних закладів/підприємств. Це означає, що кожну закупівлю, незважаючи на ціну, проводять на конкурентних засадах, і всі учасники торгів оприлюднюють відповідну документацію, яку прискіпливо можуть вивчити експерти, журналісти тощо. 

Інформацію про «допороги» також радять оприлюднювати в машинозчитуваному форматі. У такий спосіб легше складати статистику та прослідкувати тенденції. Архіву закупівель за останні 3 роки наразі на полтавських ресурсах теж немає, як і періодичних звітів про здійснені торги — цей факт також відзначили експерти. 

Досить слушна порада — публікувати відомості про актуальні закупівлі в усьому місті та сформувати перелік усіх підприємств, закладів і підрозділів, підпорядкованих виконавчим службам. Це виключить імовірність проведення торгів або їх скасування «за спиною» громадськості, адже за відсутністю впорядкованої інформації деякі закупівлі залишаються поза увагою.

Найкраще місто за цим параметром — Харків (5,5/8). Проте його портал також отримав рекомендації щодо регламентування «допорогів» і періодичне звітування щодо закупівель. Сайт відображає актуальні конкурентні та неконкурентні процедури, зручний пошук за окремими параметрами, архів закупівель, а також у зайвий раз пропонує до уваги відповідну законодавчу базу. 

Розділ закупівель на сайті Харківської міськради Розділ закупівель на сайті Харківської міськради

Бюджетування та контракти

Попри нещодавнє запровадження одного модуля системи «Відкритий бюджет» на сайті ПМР, зручність оцінки міського бюджету та внесених у нього змін лишається на низькому рівні. 

Аналітики TransparentCitites радять своєчасно оприлюднювати:

 • карту фінансування об’єктів у поточному році з указівкою на суми;
 • зміни до бюджету;
 • поточний кошторис утримування міської ради та її органів (державне управління);
 • бюджети за три останні роки.

Серед слушних порад також проводити бюджетні слухання із залучення громадськості та окремих соціальних груп, а також ухвалити регламентний або спеціальний документ про особливості порядку розгляду, ухвалення змін до бюджету та участі громадськості в його формуванні.

Найкраще бюджетну сферу висвітлює Вінницька міська рада. 

Бюджетний розділ Вінницького порталу Бюджетний розділ Вінницького порталу

Окрім повної візуалізації доходів і видатків, у розділі окремо публікують:

 • рішення щодо міського бюджету;
 • виконання міського бюджету;
 • порядок складання і виконання розпису міського бюджету;
 • план заходів з підготовки проекту міського бюджету;
 • інструкція з підготовки бюджетних запитів головними розпорядниками бюджетних коштів до проекту міського бюджету;
 • пропозиції установам банків міста щодо участі у конкурсі на розміщення тимчасово вільних коштів міського бюджету;
 • основні напрями бюджетної політики міста Вінниці;
 • інформацію про складання проекту міського бюджету та прогнозу міського бюджету.

Гранти, виділення фінансів

Полтаві рекомендують запровадити практику проведення конкурсів із розподілу коштів між інституціями громадянського суспільства з урегулюванням проблеми потенційних конфліктів інтересів. Експерти вважають, що варто оприлюднити рішення про відмову у фінансуванні за 2017 рік, інформацію про безуспішних кандидатів на фінансування, а також оцінку/моніторинг заходів і проектів, фінансованих містом. 

У цій сфері навіть місто Калуш, яке отримало першість, ледве отримало половину балів — 4,5/8. Проте інформацію, яку, згідно з методологією, оцінюють у цьому розділі, на сайті Калуської міської ради нам знайти не вдалося. Очевидно, не варто забувати про можливі похибки в дослідженні TransparentCitites. 

Соціальні послуги та кадрові питання

Хоча нинішня міська влада робить високі ставки на надання соціальних послуг, проте його прозорість лишається під питанням. Адже інформації про заклади соціальної допомоги, вакансії, а також можливості подати онлайн-заявку про отримання послуг у спеціалізованих центрах немає. 

Найвище експерти оцінили інформацію на порталі міської ради міста Дубно. Проте можливості подати заявку в режимі онлайн і відстежувати її змоги немає. 

Портал міста Дубно Портал міста Дубно

Для відкритості в кадрових питаннях Полтаві не вистачає, на думку експертів, оприлюднення протоколів процедур відбору кандидатів на посади у виконавчі органи, у тому числі — складу конкурсної комісії. Проте конкурсної комісії, як такої, бути наразі не може, оскільки й самих конкурсів на вакантні посади виконкому немає. Це показало й останнє призначення новим заступником міського голови з питань ЖКГ Андрія Ляміна. Депутатів профільних комісій поставили перед фактом «відсутності інших кандидатур», і попри їхні рішення не рекомендувати приймати це питання на сесії більшість проголосувала «за».

Єдину максимальну оцінку (5 балів) серед українських міст отримав Коростень, проте відслідкувати результат дослідження на порталі не вдалося, оскільки сайт не оприлюднює оголошення про вакансії з 2015 року та має низку порад від TransparentCitites.

Портал ради Одеси, який отримав 4/5 бали, оприлюднює актуальні вакансії, необхідні документи, а також склад конкурсної комісії. Щоправда, робить це чомусь російською мовою.

Сайт Одеської міської ради Сайт Одеської міської ради

Професійна етика та конфлікт інтересів

Експерти радять ухвалити Кодекс депутатської етики та Кодекс етики службовців, співробітників комунальних установ і фінансованих громадою закладів із урахуванням принципів недискримінації та гендерної рівності. 

На веб-сайті рекомендують оприлюднювати результати розглядів повідомлень від викривачів конфліктів інтересів або неетичної поведінки службовців, а також чітко вказати політичну належність депутатів ради. Ще експерти вбачають важливість у прийнятті спеціального документу про порядок встановлення, врегулювання та запобігання конфліктів інтересу. 

Комунальне майно та підприємства

Найбільша проблема — відсутність відкритих аукціонів із продажу/оренди комунального майна, інформації про наявне комунальне майно і можливості щодо користування ним. Радять також оприлюднювати результати таких конкурсів і відомостей про орендарів. 

Лідер за рейтингом, Кропивницький, публікує інформацію про вільні приміщення в форматі документу.

Відомості з порталу міськради Кропивницького Відомості з порталу міськради Кропивницького

Львів (хоча й не увійшов до першості цього чарту) розміщує всі відомості в одному розділі профільного управління (департаменту).

Львівський портал Львівський портал

Для прозорості політики КП не вистачає оприлюднених у відкритих джерелах фінансових звітів і відомостей про рух коштів. Радять на офіційному сайті вказати перелік підприємств із усіма контактами, послугами і актуальних тарифів на них (наразі в цьому списку — назви підприємств і їхні адреси), зареєструвати їх на порталі Е-data, оприлюднювати біографії очільників закладів. 

Окремий пункт — створення наглядових рад за участю депутатів і представників громадськості при КП, а також оприлюднювати умови та результати роботи таких рад. Рекомендують також здійснити незалежний аудит підприємств. 

Лідером у висвітленні інформації щодо комунальних підприємств визнали Львів. Тут не тільки перелік закладів за профілями та їхні контакти, а й коротка довідка про діяльність підприємства та розміщення на карті. 

Підприємства Львова на сайті ради Підприємства Львова на сайті ради

Прикро, але факт

Полтава — не єдине місто області, проаналізоване експертами TransparentCitites. Такої участі зазнали також Кременчук, Горішні Плавні, Миргород і Лубни. Лідером у переліку став Кременчук, випереджаючи обласний центр більше, ніж удвічі (49,6 балів). Результати Горішніх Плавнів і Миргорода також виявилися кращими — 35,76 і 31,59 балів. Лубни ж відстали від нас майже на 8 балів.

Проте найбільш прикрим лишається той факт, що жодне місто України не набрало більше 60-ти відсотків відкритості, коли водночас міста країн Європи (наприклад, Словаччини) отримують понад 70 балів. Тому своє прагнення «євроінтегруватися» Україна має показати не лише на рівні реформ, а й у бажанні бути відкритою перед своїми ж людьми та закордонними друзями. І починати це робити варто вже зараз на прикладі кожного міста.

Анна ЄГОРОВА, ГО «Полтавська платформа»