Поліція заспокоює: з новими змінами до КПК України процедура поховання осіб не ускладниться

Юрій Сулаєв та Володимир ТимошкоЮрій Сулаєв та Володимир Тимошко | Фото: pl.npu.gov.ua

Начальник слідчого управління Полтавської області запевнив, що процедура поховання осіб буде максимально зручною для родичів померлого, не зважаючи на зміни до КПК України

15 березня під час брифінгу начальник слідчого відділу Полтавської області Володимир Тимошко розповів про змінений порядок призначення слідчих експертиз та процедуру проведення судово-медичних експертиз померлих та їх захоронення.

Нові правила захоронення

Володимир Тимошко пояснив, як буде проходити процедура поховання осіб, у тому числі осіб, що померли природною смертю. Начальник слідчого відділу області запевнив, що процедура залишиться такою ж як раніше для пересічного громадянина і не викликатиме складнощів.

Обов‘язок слідчого встановити причину смерті, тобто провести експертизу. Згідно з КПК, експертиза призначається у будь-якому випадку. Різниця між висновком експертизи та актом судово-медичного дослідження, яке отримували раніше родичі померлого, полягає у відмітці про «дачу завідома неправдивого висновку». Така відмітка є в експертизі, в акті такого розділу не має.

— За фактом смерті слідчий відкриває провадження за статтею умисне вбивство (ст. 115 КК України). Слідчий встановлює за яких обставин наступила смерть людини — нещасний випадок, природна смерть, самогубство або кримінальний злочин — вбивство. Далі тіло направляється на судово-медичну експертизу з постановою. Судмедексперт оглядає тіло добу, або максимум — дві), далі прокурор дозволяє або не дозволяє (як правило дозволяє) забрати родичам тіло для поховання. Висновок експерта слідчий отримує через певний час, — Володимир Тимошко роз‘яснив процедуру яка проходила до змін в КПК.

Існує також Наказ № 6 Міністерства охорони здоров‘я, який дозволяє проводити судово-медичним експертам саме дослідження, а не експертизи. За цим наказом фахівці мають право приймати тіла померлих за направленням, а не постановою. Тобто слідчий буде виписувати направлення, судово-медична експертиза приймає тіло, проводить дослідження та робить акт (не експертизу, адже її не призначав слідчий). Слідчий отримує цей акт, на основі якого прокурор може видати тіло родичам для захоронення.

Виходить, будь-яких незручностей для мешканців Полтавської області не має виникати з приводу захоронення померлих родичів.

Призначення та проведення експертизи

З 16 березня діють ще одні зміни — слідчі експертизи можуть проводитися лише за ухвалою суду, і виключно в державних установах. Як зазначив начальник слідчого управління області, це ще один чинник затягування процесу досудового розслідування.

Раніше експертизи призначалися постановою слідчого. Слідчий, у разі необхідності, міг призначити експертизу, яку, як правило, проводили державні органи або ті установи, які обирав слідчий. Сторона кримінального провадження могла вплинути на цей процес — захисник міг подати клопотання про проведення експертизи в іншому органі (не в тому, який обрав слідчий).

За словами Володимира Тимошко, дуже рідко мались скарги на дії слідчих з приводу експертиз. Але якщо сторона захисту бажала провести власну експертизу, то могла це зробити після ухвали клопотання. Взагалі, кількість експертиз дуже велика. Навіть кримінальному провадженні по крадіжці призначається товарознавча експертиза — для встановлення вартості викраденого майна.

Володимир Тимошеко Володимир Тимошеко

— Будь яке кримінальне провадження по вбивству — це як мінімум до 10 експертиз, якщо воно не викликає складнощів у розслідуванні. Якщо ж під час розслідування виникають складнощі, то це за сотню експертиз в одному кримінальному провадженні. Існує кримінальне провадження, яким я особисто займався, там кількість призначених експертиз переходить за 10 тис. Це справа

Тобто раніше всі експертизи проводилися з постанови слідчого, відтепер лише суд може винести таку постанову. Щоб потрапити до суду, потрібно надіслати клопотання, яке спочатку слідчий повинен погодити з прокурором. Коли клопотання надіслане, відбувається засідання, під час якого суд вирішує задовольнити чи ні клопотання, а також задовольняє чи змінює перелік питань, які хоче з‘ясувати слідчий, в клопотанні про проведення експертизи.

Нові строки досудового розслідування

Згідно з законодавством, на розгляд клопотання передбачено 5 діб. За словами начальника слідчого управління області, найефективнішими у роботі слідчого є перші 3 доби після скоєння злочину — це робота по «гарячих слідах». З новими змінами до КПК затягується процес розкриття злочинів по «гарячих слідах».

Начальник відділу зв’язків із громадськістю ГУ НП в Полтавській області Юрій Сулаєв наголосив, що такими змінами до КПК законодавець більше врахував інтереси підозрюваних в кримінальних правопорушеннях, аніж інтереси потерпілих. Друге, що відмітив начальника відділу зв’язків із громадськістю — люди не відчують зміни внесені до КПК щодо захоронення померлих родичів.

Правоохоронці зауважили, що, згідно зі змінами в КПК, також скоротили терміни розслідування кримінальних проваджень. Особливо тяжкі злочини розслідуватимуться 18 місяців, для розслідування тяжких злочинів — 12 місяців, інші злочини — 6 місяців. Такі зміни внесені для того, щоб невинні особи, щодо яких проводиться слідство, не перебували під арештом занадто довго, а справи не затягувалися слідчими. Проте, чи врахована кількість «заплутаних» злочинів, які потребують більшого часу для розслідування?

— Новими змінами до КПК створені такі законодавчі умови, у яких робота правоохоронних органів практично паралізована, — наголосив Юрій Сулаєв.

Спроба скасувати скандальні зміни до КПК

15 березня Верховна Рада провалила прийняття проекту закону №7547, який міг виправити недоліки щодо трьох основних позицій:

  • слідчі повинні звертатися з клопотаннями про надання дозволу на обшук, арешт майна і про призначення експертизи до суду не за місцем знаходження свого органу досудового розслідування, а до суду в обласний центр;
  • всі експертизи в усіх кримінальних провадженнях будуть призначатися не постановою слідчого, не за зверненням захисника, а слідчий повинен буде звертатися до суду;
  • прибрати з тексту КПК положення, які роблять можливим оскарження повідомлення про підозру.

4 з 8 нардепів-мажоритарників з Полтавської області підтримали законопроект №7547:

Округ Депутат Фракція Голосування
144 Сергій Каплін БПП «Солідарність» За
145 Юрій Бублик Позафракційний Відсутній
146 Юрій Шаповалов Відродження Відсутній
147 Олег Кулініч Відродження За
148 Костянтин Іщейкін БПП «Солідарність» Відсутній
149 Андрій Река Народний Фронт За
150 Костянтин Жеваго Позафракційний За
151 Руслан Богдан ВО «Батьківщина» Не голосував

Нагадаємо, що через внесення поправок в КПК України з 16 березня усі слідчі Полтавської області змушені звертатися з будь-якими клопотаннями до Октябрського райсуду міста Полтава. В Октябрському райсуді всього 10 слідчих суддів, які вповноважені розглядати подібні клопотання. За словами Володимира Тимошка, така кількість суддів не є достатньою для забезпечення своєчасного розгляду клопотань.

Анастасія НЕДОГОРСЬКА, «Полтавщина»