Поліція не змогла знайти вандалів, які зняли металеві ланцюги з пам’ятників «Шведам від росіян» та «Шведам від шведів»

Пам’ятник «Шведам від росіян» без ланцюгів — позаду вулиця Шведська могила, яка веде до музею Пам’ятник «Шведам від росіян» без ланцюгів — позаду вулиця Шведська могила, яка веде до музею

Пам’ятники в честь полеглих у Полтавській битви шведських воїнів роками стоять без металевих ланцюгів — дата відновлення невідома

Невідомі зняли декоративні металеві ланцюги з пам’ятника полеглим шведським солдатам під час Полтавської битви в 1709 році. Інша назва пам’ятника — «Шведам від росіян», він знаходиться на вул. Зіньківській, біля повороту на вул. Шведська могила.

Сплюндрований сучасними вандалами пам’ятник мав такий вигляд ще навесні цього року. Але з того часу — нічого не змінилося.

Пам’ятник «Шведам від росіян»

Нагадаємо, що у 2013 році «Полтавщина» писала про аналогічний акт вандалізму на пам’ятнику «Шведам від шведів», який знаходиться між селами Тахтаулове та Сем’янівка (Кротенки).

Пам’ятник «Шведам від шведів»

Як повідомила Людмила Шендрик, заступник директора Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви», ланцюги з пам’ятника «Шведам від росіян» зняли у 2015 році. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження, але згодом закрили його, бо знайшли крадіїв. Питання щодо відновлення пам’ятників у порядку денному є, але мова йде про пам’ятки культурної спадщини національного значення, тому процес потрібно узгоджувати із Міністерством. Також є питання — чи можна, не спотворюючи пам’ятку, встановити нові, антивандальні ланцюги. Коли питання буде узгоджене, то в бюджет будуть закладені відповідні кошти. Але коли це відбудеться — наразі сказати важко.

В поміч правоохоронцям нагадаємо, що у 2016 році полтавець розкрадав кабелі «Укртелекому» поблизу із цим пам’ятником, згодом його затримали. Не будемо стверджувати, але, можливо, цей злочинець зняв і вище згадані ланцюги з пам’ятника.

У серпні цього року Полтаву відвідав Надзвичайний і Повноважний посол Швеції в Україні Мартін Хаґстрьом з питань двостороннього співробітництва у сфері економіки. Думаємо, що в планах візиту посла був відсутній пункт відвідування могил його предків. Щоб не було соромно.

Нагадаємо, що пам’ятник «Шведам від росіян» відкритий у 1909 році за ініціативи російської громадськості в знак визнання відваги солдат армії Карла XII.

Фото Олега Щуки Фото Олега Щуки

Пам’ятний хрест на гранітній піраміді встановлено на тому місці, де на другому етапі битви перебував правий фланг шведської армії. Напис на бронзовій дошці говорить: «Вічна пам’ять хоробрим шведським воїнам, полеглим в бою під Полтавою 27 червня 1709 р». Піраміда увінчана масивним гранітним хрестом. Загальна висота пам’ятника близько 9 метрів.

Втрати шведської армії в Полтавській битві склали за різними оцінками від 6 до 9 тис. чоловік. Більшість загиблих було поспіхом поховано в траншеях і ярах.

Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»