Підводні течії медичної реформи

Олег Сазонов, голова Регіональної організації «Опозиційного блоку» в Полтавській області Олег Сазонов, голова Регіональної організації «Опозиційного блоку» в Полтавській області

Нещодавно депутати коаліції в Верховній Раді проголосували за урядовий проект медичної реформи, яка фактично ліквідує в Україні безкоштовну медицину. В даній реформі закладена ціла низка прихованих проблем, завуальованих в зворушливу турботу про громадян.

Введення платного лікування в лікарнях, побудованих в епоху безкоштовної медицини, неприпустимо. Аморально брати гроші за лікування з тих, хто створив, свого часу, безкоштовну і доступну медицину.

Не маючи системного підходу до впровадження реформи, влада використовує адміністративні заходи, які загрожують розвалом системи охорони здоров’я, безробіттям медиків і зниженням доступності медичної допомоги для пацієнтів.

На сьогодні медицина фінансується за залишковим принципом. Молодий лікар після інституту починає працювати з мізерним окладом. Створюється враження, що влада воліла б, що б всі українські лікарі поїхали за кордон, а лікарні залишилися тільки приватні.

Уряд не може запропонувати ефективного методу оплати праці в охороні здоров’я від обсягу і якості, про що постійно заявляють чиновники від медицини, але нічого при цьому не роблячи.

Створюючи загрози скорочення медиків, влада не пропонує механізмів перекваліфікації та працевлаштування медичних працівників, що вивільняються, захисту їх соціальних прав. Немає консультацій з професійними асоціаціями самих медпрацівників.

Скорочення наявної медичної мережі без впровадження нових технологій і зміцнення інфраструктури (дороги, швидка допомога, повністю укомплектовані лікарські амбулаторії) призведе до того, що на місцях населення залишиться взагалі без медичної допомоги

МОЗ не може виразно і професійно пояснити суспільству, в який бік рухається система охорони здоров’я.

Влада не дає відповіді ні пацієнтам, ні лікарям, на принципові питання, що стосуються роботи первинної ланки системи охорони здоров’я:

Чи будуть безкоштовними аналізи, обстеження і дослідження, які необхідно зробити для лікування у дільничного лікаря.

Чи залишаться черги в поліклініках? Навантаження на первинну ланку збільшується, в той же час дефіцит лікарів первинної ланки системи охорони здоров’я становить понад 25%.

Як лікарі на дільницях працюватимуть під час відсутності комп’ютеризації медичних установ і електронного реєстру пацієнтів: вести хворих, займатися профілактикою, розраховувати обсяг допомоги, коефіцієнти надбавок за якість і отримувати в залежності від цього зарплату? Без чіткого електронного обліку будуть помилки, приписки, недоплати та інші порушення.

Як з початку наступного року перейти на договірні відносини, якщо жоден документ для реалізації цього механізму не підготовлений, включаючи і сам типовий договір? До початку 2018 року залишилося 2 місяці і відсутність механізму швидкого перекладу первинної ланки на договірні відносини може призвести до колапсу системи охорони здоров’я.

ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК чітко розуміє, які проблеми існують у сфері охорони здоров’я і пропонує свій рецепт: 

  • підвищити зарплати медикам до рівня середньої по економіці в комплексі з системою доплат за об’єм і якість роботи;
  • збільшити додаткову дотацію місцевим бюджетам на фінансування переданих з держбюджету витрат на оплату комунальних платежів та енергоносіїв для медустанов;
  • забезпечити бюджетне фінансування охорони здоров’я не нижче 5% від ВВП і підготувати матеріально-технічну базу для початку реформ;
  • узгоджувати всі зміни пов’язані з реформою медицини з асоціаціями лікарів та організаціями пацієнтів. В процесі реформування в першу чергу важливо дотримуватися основного принципу медицини — не нашкодь!
  • в процесі медреформи надати гарантії медичним працівникам: вони не можуть бути звільнені без надання їм робочих місць за фахом зі збереженням рівня зарплати. Повинні бути введені компенсаторні механізми і стимули для тих, кого очікує перекваліфікація.

ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК вимагає припинити бездумні експерименти над медичними працівниками та населенням!

Голова Регіональної організації політичної партії «Опозиційний блок» в Полтавській області Олег САЗОНОВ