Під Полтавою виготовляють сучасні сортувальні лінії для сміття. Вартість – від 600 тисяч до 3 мільйонів

31 травня полтавські журналісти здійснюють екологічну прес-поїздку, під час якої дізнаються – де неподалік Полтави роздільно збирають сміття, скільки коштує його вивезення для місцевої влади та хто і за скільки виробляє сучасні сортувальні лінії.

У Мачухах роздільно збирають сміття – люди дивують порядком і дисципліною

Організовують поїздку громадська організація «Еколтава» http://www.ekoltava.org/en/ та товариство «Системи модернізації складів». Починається прес-тур із візиту до Мачух. Журналістів зустрічає голова місцевої ОТГ Валерій Білокінь, який розповідає про досвід громади у зборі та сортуванні сміття.

Збирають і вивозять сміття із усіх п’яти сільських рад, які входять до складу ОТГ. Для цього на вулицях встановили 45 контейнерів, придбаних завдяки співфінансуванню із обласного і місцевого бюджету на суму 613 тисяч гривень. Поки що громада вивозить сміття безкоштовно, але вже із червня на вивезення запровадять один для всіх тариф – 15,25 грн з людини.

Крім звичайного вивезення сміття у Мачухах (поки що лише в центрі громади – Авт.) запровадили роздільний збір сміття. На чотирьох майданчиках у різних частинах села встановили майданчики із контейнерами – «Папір», «Скло», «ПЕТ-пляшка». Як зазначає сільський голова, після встановлення цих контейнерів люди його приємно здивували.

Перший наслідок і вивезення сміття, і встановлення контейнерів – територія помітно почистішала. Населення мене приємно здивувало – люди дисципліновано і свідомо несуть скло до скла, папір до паперу, пластик до пластика, – говорить Валерій Білокінь.

Відсортоване сміття потім окремо здають і отримують за це кошти. Оскільки проект почали лише цього року, то і коштів заробили поки що мало – близько 3,5 тисяч гривень. У подальшому комунальне підприємство планує самостійно пресувати зібраний пластик та папір, для цього придбали прес за 35 тисяч гривень. Керівник ОТГ констатує – поки що вивезення сміття для громади суто дотаційне (з нового року рада виділила комунальному підприємству 700 тисяч гривень), але головне – чистота. А запровадження тарифу на вивезення сміття дозволить, принаймні, вийти «на нуль».

У Щербанях роблять сучасні лінії для сортування сміття

Другою точкою візиту прес-туру було підприємство «Системи модернізації складів» (СМС), яке розташовується у Щербанях. Підприємство займається розробкою, проектуванням, монтажем та технічним обслуговуванням транспортувальних та сортувальних ліній. Зокрема – ліній для сортування сміття. Виконавчий директор підприємства Алла Костенко проводить коротку екскурсію територією підприємства. Журналістам демонструють роботу сучасного обладнання (як то – станок плазмової різки), на якому виготовляють продукцію як для внутрішнього ринку, так і на експорт – до Польщі, Молдови, Грузії.

[embedded content]

Підприємство виготовляє лінії сортування сміття різної комплектації та вартості. На цей ринок підприємство вийшло порівняно недавно, але вже виготовило лінію для Дунаївців Хмельницької області та Запоріжжя. Також вже зробили замовлення для Гадяча та Дніпра. Вартість ліній – від 600 тисяч гривень до 3 мільйонів.

Після проходження сортувальною лінією близько 50 відсотків сміття відсіюється, решту можна здавати або переробляти самостійно, – розповідає представник «СМС», – виготовлення лінії із мінімальною комплектацією займає у нас близько місяця. На ринку ми виграємо за рахунок того, що більшість комплектуючих виготовляємо самостійно, або закуповуємо на українському ринку, тому виконуємо замовлення досить оперативно.

Підприємство надсилало свої пропозиції по сортувальній лінії для Макухівського сміттєзвалища, проте поки що місто не зацікавлене у такому замовленні. Натомість до «СМС» надійшло близько 50 запитів по розрахунку ліній сортування від ОТГ та сільських рад. Проте замовлення від них зможуть надійти по мірі виділення коштів із бюджетів та проведення відповідних тендерів.