Патрульні проти дорожніх активістів: чому цей конфлікт піде на користь полтавській поліції?

Протистояння між полтавськими патрульними поліцейськими та дорожніми активістами уже два тижні — одна з головних тем місцевого медійного поля. Скандал досяг всеукраїнського рівня. На нашу думку, ця криза допоможе поліції усвідомити свої комунікаційні проблеми і стати кращими.

Знімайте все — потім знадобиться

Подія: 23 квітня на товариша дорожнього активіста Максима Філоненка, який, вочевидь, керував його авто, патрульні склали постанову про накладення адмінстягнення. Причиною стала, начебто, тріщина на лобовому склі.

Невдовзі товариш передав документ власнику автомобіля і Максим Філоненко мав сплатити штраф. 

Проте, як сам власник, так і його знайомий Андрій Миць, взялися доводити, що ніякого пошкодження на лобовому склі автомобіля не було. Отже, й претензії патрульних — висмоктані з пальця. На доказ того Миць виклав у своєму профілі в «Instagram» відеозапис, де чітко видно, що машина не має видимих дефектів.

Проблема комунікації: оперативність. Адже запис з’явився в мережі майже через 2,5 місяці від моменту складання постанови. Якщо активісти були праві, то знімати відео варто було в день виписування штрафу, а краще — під час самого процесу. За час, що минув, можна було кілька разів замінити лобове скло.

У свою чергу, патрульним поліцейським теж варто було оприлюднити відео від 23 квітня, щоб довести свою правоту в медійному просторі.

Якщо не праві — визнавайте вину одразу

Подія: Ображений претензіями поліцейських, Максим Філоненко «завдав удару у відповідь». В кінці червня  йому на очі трапилось патрульне авто з аналогічним дефектом. Побачивши це, полтавець заблокував службову машину та вимагав від поліцейських пояснень, чому такий автомобіль виїхав на патрулювання.

Тріщина на склі патрульного авто Тріщина на склі патрульного авто

Філоненко не дозволяв правоохоронцям поїхати з місця події, намагаючись затримати їх та домогтися складення протоколу. Під час розмови автолюбитель неодноразово вдавався до нецензурних образ та підвищення голосу. Відзначимо, що кілька лайливих слів і агресія пролунали й з вуст поліцейських інспекторів.

Проблема комунікації: поліцейські не повинні були втрачати контроль над своєю поведінкою. Вони мають розуміти, що їх можуть знімати і їхня агресія зіграє проти всієї структури поліції. 

Крім того, якщо патрульні таки порушили, то це варто було визнати одразу, а не створювати враження, що їм дозволяється трохи більше, ніж звичайному водію.

Не пускайте ситуацію на самотік — реагуйте

Подія: Того ж вечора активісту Філоненку зателефонував командир батальйону поліції Денис Сідан. Представившись, відразу ж «перейшов до справи»: в грубій формі пояснював Максиму, що той — вкрай неправий, ображаючи патрульних.

За своїх хлопців комбат Сідан, як свідчить аудіозапис розмови, обіцяв «відірвати голови» та «поперегризати з потрохами». Здобривши свою промову великою кількістю нецензурщини.

Розмова Філоненка та Сідана Розмова Філоненка та Сідана

Пізніше ці ж слова Денис Сідан підтвердив і в розмові з відеоблогером Романом Алексенком. Останній, щоправда, представився журналістом центрального каналу, телефонуючи комбату.

За кілька діб відеоролик про спілкування Максима Філоненка з полтавськими копами та брутальну відповідь йому з вуст Дениса Сідана, опублікований Романом Алексенком на власному каналі в «YouTube», набрав понад 300 тис. переглядів та кількасот коментарів. Здебільшого, негативних стосовно патрульних.

Дорожні активісти Миць, Філоненко, Алексенко та комбат СіданДорожні активісти Миць, Філоненко, Алексенко та комбат Сідан

Проблема комунікації: поліція ніяк не зреагувала в ЗМІ щодо цього, пускаючи ситуацію на самотік. А мали б одразу дати свій коментар щодо ситуації на кшталт «Комбат не мав права так спілкуватись, триває перевірка інциденту. Результати повідомимо, винних покараємо». Натомість, «мовчанка» з боку патрульних призвела до програшу локальної «медіа-сутички».

Сідан теж мав розуміти, що його записують. Тим паче, він знав Філоненка. Тому потрібно бути обережними з висловами, якщо не хочеш компрометувати свою організацію. 

У той самий час, для автоблогерів цей запис був дуже бажаний, адже допоміг отримати велику кількість переглядів та увагу далеко за межами Полтави. Гадаємо, що можливість продовжити цю «гарячу» тему і далі рухала активістами.

У будь-якому конфлікті дбайте про поширення своєї точки зору

Подія: 2 липня місцеві автоактивісти, заручившись підтримкою побратимів з сусідніх областей, вирішили навідатися додому до Дениса Сідана.

Чимала група людей ще й прихопила з собою… поховальний вінок, на траурних стрічках якого написали «побажання» поліцейському. Все це активісти фільмували на відеокамери.

Вінок для комбата

Комбат Сідан тоді до мітингарів не вийшов. А от кілька екіпажів патрульних, що прибули на місце події, наразилися на численні образи та провокації з боку активістів. При цьому, не чинячи знахабнілим автолюбителям жодного опору.

Активісти виклали відзняте на «YouTube», отримавши прогнозовані десятки тисяч переглядів та сотні негативних коментарів у бік поліції. 

Проблеми комунікації: правоохоронці обмежилися скромним коментарем очільника місцевих патрульних Віталія Мельничука на сторінці полтавської поліції в «Facebook». Зреагували відверто пізно: аж через 2 дні після публікації відео про візит активістів до будинку Сідана. 

Хоча, зважаючи на резонанс, мали «бити у всі дзвони»: скликати прес-конференцію, розповсюджувати інформацію в місцевих та всеукраїнських ЗМІ, подаючи свою точку зору, звертаючи увагу на неетичність та зухвалість дій дорожніх активістів-гостей.

Намагайтеся керувати інформаційними потоками

Подія: Побачивши кволу реакцію копів на дії власних представників, активісти заручилися підтримкою побратимів з Дніпра, котрі 4 липня приїхали мітингувати під полтавське управління поліції. Не обійшлося без провокацій та образ в бік правоохоронців. 

При цьому, головний «фігурант» конфлікту — Максим Філоненко — який теж прийшов до будівлі, запевняв, що «підмогу» не кликав і вінки носити бажання не мав.

Тодішній мітинг переріс у сутички та складання протоколів на кількох активістів за порушення правил дорожнього руху. Також в одного з них — дніпрянина Віталія Санжакова — конфіскували позашляховик, на якому той приїхав до будівлі Управління патрульної поліції Полтави, припаркувавшись просто на тротуарі. 

Проблема комунікації: Ситуація отримала значно ширший розголос у ЗМІ. А очільник місцевих патрульних Мельничук навіть дав прес-конференцію. Проте, й тут ініціатива йшла більше від медійників, аніж з боку полісменів. Хоча мало б бути навпаки.

Формуйте прихильників і заручайтеся їхньою підтримкою

Подія: «Розгарячившись» лояльністю поліцейських, активісти з Дніпра, Харкова та ще кількох великих українських міст вдалися до чергового «візиту ввічливості», що відбувся 11 липня

Сценарій нікого не здивував: провокації в бік копів, намагання прорватися до будівлі та спроба забрати раніше конфісковане авто Санжакова. Звісно, не обійшлося і без сутичок, під час яких легкі ушкодження отримав один з блогерів.

Віталій Санжаков Віталій Санжаков

Погаласувавши під управлінням та біля травмпункту, куди доставили чоловіка, а також вчергове принизивши копів неподалік полтавського «МакДональдсу», блогери роз’їхались по домівках. Само собою, виклавши все, що вдалось відзняти, на власні сторінки.

Проблема комунікації: тут поліції варто було б заручитися підтримкою полтавців. Як в онлайні (попрохавши лідерів громадської думки підтримати їх на власних сторінках у соцмережах), так і в офлайні (закликавши всіх бажаючих прийти до Управління і стати на захист поліцейських). У випадку протистояння приїзджих гостей і своїх правоохоронців, містяни, дуже вірогідно, обрали б друге. Але для цього варто було активно говорити на всіх можливих каналах комунікації.

За всеукраїнського розмаху скандалу в ситуацію доречно було б втрутитись профільному міністру Авакову чи дати прес-конференцію керівництву правоохоронців. Але жодних коментарів перших осіб поліції з приводу ситуації немає і зараз.

Чим корисне це протистояння?

Нехтуючи масовими комунікаціями, установа програє «медіабитву». Адже активісти фільмували та викладали в соцмережі кожен свій крок, тоді як копи, здебільшого, відмовчувалися.

Зважаючи на це, підсумуємо і посміємо дати місцевому Управлінню поліції кілька порад:

1. Реагуйте медійно на кожен епізод. Побачили, що активісти вчинили провокацію — миттєво надавайте ЗМІ власну позицію. Почули, як колега «не за статутом» криє матюками водія — донесіть до громадськості: «Відреагуємо! Покараємо!». «Медіамовчанка» завжди грає на користь опонента.

2. Вдавайтеся до офлайн-акцій. Управління оточують агресивно налаштовані мітингарі? Кличте на підтримку прихильників. Симпатиків у нової поліції немало, як і «хейтерів». Використовуйте прихильність чималої частини громади.

3. Висвітлюйте позитив у ЗМІ. У мережі достатньо відео, де копи постають у ролі некомпетентних хамів, які тільки й знають, що тиснуть на добропорядних громадян. А от позитиву не так вже й багато. Тому сам Бог велів поліцейським активно висвітлювати в ЗМІ власні успіхи та здобутки. Формуючи таким чином позитивний імідж структури серед громадян.

4. Субординація — важливий елемент роботи. За будь-яких умов полісмени мають знати: вони — під пильною увагою громади і ліміт помилок, які люд пробачить, вичерпався. Тож, останнє, що варто було робити комбату Сідану — це, за допомогою «фені» та матюків, погрожувати активісту. Навіть якщо той не мав рації. Офіційні коментарі, поважне ставлення до громадян — так. Обкладання «триповерховими» чи перехід на особистості — в жодному разі.

5. Залучайте лідерів громадської думки для формування образу в онлайні. Чимало відомих людей в Україні поки не розчарувались у діях поліції. Є такі й у нашому місті. То чому б не заручитися їхньою підтримкою в онлайні, в ситуаціях на кшталт цієї? Гуртом, як відомо, й імідж легше врятувати.

Тож, бажаємо поліцейським не забувати, які надії покладає на них українське суспільство. І відповідати тим сподіванням: щодня покращувати не тільки професійні навички, а й комунікаційні здібності.

PR-агентство «Yoda Consult»