Пасічникам Полтавщини допоможуть створити кооператив для вигіднішого продажу меду

21 липня у Мачухах представники Полтавської обласної сільськогосподарської дорадчої служби «ПОРАДА» провели зустріч з бджолярами Полтавщини. Говорили про переваги створення сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу (СОК), як одного із напрямків розвитку сільських територій.

У нашій області чимало пасічників — це і початківці, і вже досвідчені, ті, хто має кілька вуликів, і ті, в кого їх більше сотні. Але щороку вони стикаються з проблемою збуту продукції, а точніше її ціни.

Директор Полтавської обласної сільськогосподарської дорадчої служби Світлана Андрієнко говорить, що минулого року середня вартість меду в закупці складала 30 грн за кілограм:

— Враховуючи, що в магазині за такий продукт потрібно викласти понад 100 грн, це несправедливо стосовно пасічників. І доки вони продаватимуть мед поодинці — нічого не зміниться.

Бджолярі це розуміють, тому ініціювали створення кооперативу. Адже переконані: продаючи продукти мед, прополіс та віск великими партіями, можна самостійно встановлювати ціну.

Місцевий бджоляр Олег Мороз зазначає, що один в полі не воїн:

— Виробник меду, що поставляють десять тон продукції, для покупців цінніші за тих, в кого партія менше тони. Тому є сенс в об’єднанні пасічників задля спільної вигоди.

Обговорення переваг кооперації під час ведення господарства Обговорення переваг кооперації під час ведення господарства

Зустріч з бджолярами з Полтавської області

Дискусія з присутніми на заході пасічниками Дискусія з присутніми на заході пасічниками

Вбачають пасічники й інші переваги у створенні СОКу, зокрема зменшення затрат на виробництво.

— Об’єднавшись, ми зможемо дешевше купувати реманент. А це — велика економія. Тож будучи представниками кооперативу, ми зможемо менше витрачати і більше заробляти, — додає бджоляр із Полтави Анатолій Воднєв.

Наразі це єдиний СОК із заготівлі меду на Полтавщині. Він зареєстрований у Мачухах.

— Кооператив — один із напрямків розвитку сільських територій. Сплачуючи податки, СОКи наповнюють місцеві бюджети. А це нові дороги, утеплені школи, садочки та інше, — наголошує Мачухівський сільський голова Валерій Білокінь.

Для прикладу, на Полтавщині є п’ять СОКів із заготівлі молока: у Решетилівському, Козельщанському, Новосанжарському, Оржицькому та Глобинському районах. Кожен із них щороку в середньому сплачує по 200 тис. гривень до місцевих бюджетів.

Зацікавлені у розвитку сільської місцевості та створенню СОКів і в області. Для цього в області прийняли обласну Програму розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року одним із яких є фінансова підтримка СОКів. Долучившись до неї можна отримати 90%-ову компенсацію вартості c/г техніки, обладнання та устаткування, цистерн для перевезення молока, павільйонів та платформ для перевезення вуликів для бджіл.

— 90% компенсації — це 40% з обласного бюджету, а 50% — з місцевих бюджетів або інших джерел. А 10%, що залишилися, — це кошти представників кооперативу. Ця програма не що інше, як співфінансування, — додає директор ПОРАДИ.

Долучитися до кооперативу із заготівлі меду мають можливість пасічники зі всієї Полтавщини. 

Світлана Андрієнко Світлана Андрієнко

— Чим потужніший кооператив, тим більше можливостей у його представників. Ми запрошуємо до кооперативу бджолярів з усіх 25 районів Полтавщини, — підбила підсумки Світлана Андрієнко.

Найближчим часом порадники планують провести семінари на цю тему у Миргороді, Нових Санжарах та Пирятині.

Прес-служба Полтавської ОДА