Парламент не відпускає із фракції «БПП» двох полтавських нардепів — хто говорить неправду?

Попри заяви Сергія Капліна та Юрія Бублика вони досі перебувають у фракції партії «Блок Петра Порошенка» у Верховній Раді України

Сьогодні відбулося відкриття шостої сесії Верховної Ради України восьмого скликання. На ранковому засіданні голова ВРУ Андрій Парубій при цьому не зачитав заяв про вихід із парламентської фракції партії народних депутатів від Полтавщини Сергія Капліна та Юрія Бублика.

Таке оголошення можна було очікувати від спікера, адже Сергій Каплін ще 17 лютого 2016 року оголосив про свій вихід із фракції «БПП» та коаліції «Європейська Україна».

Юрій Бублик у свою чергу оголосив про свій вихід із фракції «БПП» 18 січня 2017 року.

Повідомлення нардепів про вихід з фракціїПовідомлення нардепів про вихід з фракції

Окрім цього, згідно із електронними результатами голосування за «Порядок денний пленарних засідань Верховної Ради України на тиждень (7-10 лютого 2017 року)» (до речі, ані Каплін, ані Бублик не взяли участь у голосуванні) обидва нардепи залишаються у лавах фракції «Блок Петра Порошенка».

Тут є кілька версій:

  • відповідні заяви народні депутати написали, але їх штучно утримують у ключовій для коаліції парламентській фракції;
  • нардепи лише зробили заяви про свій вихід, але офіційно не направили до апарату Верховної Ради;
  • нардепи офіційно оформили свої заяви, але існують суто бюрократичні причини без чиєїсь злої волі.

Для повноти картини можна згадати, що 18 лютого 2016 року Сергій Каплін подав заяву про вихід із коаліції (а не із фракції) та відкликання його підпису під відповідною угодою. 13 грудня 2016 року, відбулося засідання Колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, на якому судді розглянули позов Сергія Капліна, у якому він просив зобов’язати ВРУ на найближчій сесії забезпечити в залі засідань таке оголошення.

Заява про відкликання підпису Заява про відкликання підпису

Суд встановив, що з огляду на те, що народний депутат в установленому порядку не реєструвався для виступу із заявою, текст заяви не містив прохання оголосити її на пленарному засіданні ВРУ — такий виступ не був у порядку денному, і, відповідно, текст заяви не включався до стенографічного бюлетеня пленарного засідання. Окрім цього «така заява не відноситься до офіційних повідомлень народного депутата, що оголошуються головуючим на пленарному засіданні, які прямо передбачені згаданим Законом».

З огляду на це Колегія суддів відмовила Сергію Капліну у задоволенні позову про оголошення його заяви про вихід із коаліції.

Тут потрібно наголосити на тому, що у матеріалах судового розгляду мова не йшла про заяву про вихід із фракції, а лише про заяву про вихід із коаліції, що, на нашу думку, не є тотожними поняттями.

Хоча у свій час Сергій Каплін показував свою заяву про вихід саме із парламентської фракції партії «БПП», але вона не була зареєстрована, а мала лише підпис самого народного депутата. 

Що стосується Юрія Бублика, то його публічна заява про його вихід із фракції «БПП» та коаліції (та ще 10-х нардепів, прізвища яких він не назвав) потрапила навіть до програми Дмитра Кисельова «Вісті тижня» на російському телебаченні.

Пізніше народний депутат від «БПП» Олексій Гончаренко назвав таку заяву Юрія Бублика неправдою:

— Це абсолютний фейк, який зробив пан Бублик, який увійшов в нашу фракцію менше року назад.

За його словами, на засіданні не обговорювалися питання виходу депутатів зі складу фракції БПП. Крім того у прес-службі БПП повідомили, що за словами голови фракції БПП Ігоря Гриніва, йому не відомо про наміри нардепів вийти з фракції:

— Про намір деяких депутатів вийти з фракції, у мене такої інформації немає. Постійно хтось чимось незадоволений. В тому числі, і до мене підходять депутати, які говорять — ось як не приймуть мій закон, я вийду з фракції. Це такий нескінченний, перманентний процес.

UPD: Вже після виходу даної публікації прес-служба народного депутата Сергія Капліна надіслала на нашу адресу заяву нардепа про вихід із фракції «БПП», на якій стоїть дата (із вхідним номером) «17 лютого 2016 року»:

Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»