Опубліковано проект рішення про заборону нічного продажу алкоголю у Полтаві — аргументи за і проти

Поліпшення криміногенної ситуації у місті наштовхується на контраргумент стосовно процвітання нелегальної торгівлі алкоголю

На сайті Полтавської міськради опубліковано проект рішення регуляторного акту щодо заборони продажу алкогольних та слабоалкогольних напоїв у нічний час. Повна назва документу «Про встановлення обмежень продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових у Полтаві».

Проект рішення передбачає заборону продажу алкогольних та слабоалкогольних напоїв (крім закладів ресторанного господарства) на території Полтави з 22-ї до 8-ї години.

Управління адміністративних послуг Полтавської міськради має довести це рішення до усіх суб’єктів господарювання, а також до Головних обласних управлінь ДФС та Національної поліції.

У свою чергу підприємці мають попередити про це споживачів.

Міська влада також має порекомендувати Полтавському відділу поліції ГУНП активізувати роботу щодо недопущення розпивання алкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту та в інших заборонених законами України місцях.

В аналізі регуляторного впливу цього проекту є статистичні дані від поліції та ДФС:

Показник 2017 рік 2018 рік
Кількість скарг від мешканців міста, пов’язаних з порушеннями тиші у нічний час 557 588
Кількість адміністративних правопорушень у нічний час всього, в тому числі скоєних у стані алкогольного сп’яніння 4303, в тому числі у стані сп’яніння 1353 5798, в тому числі у стані сп’яніння 901
Кількість кримінальних правопорушень у нічний час всього, в тому числі скоєних у стані алкогольного сп’яніння 1566, в тому числі у стані сп’яніння 17 1234, в тому числі у стані сп’яніння 18
Кількість випадків домашнього насильства, у тому числі скоєних у стані алкогольного сп’яніння 232 / 198 144 / 136
Кількість правопорушень, пов’язаних із реалізацією алкогольних напоїв неповнолітнім (ст. 156 ч.2 КУпАП) 0 6
Кількість суб’єктів господарювання, до яких застосовані штрафні (фінансові) санкції за порушення вимог законодавства 27 36
Сума штрафних (фінансових) санкції 458,3 тис. грн 506,8 тис.грн.
Кількість протоколів про адміністративні правопорушення за ч.1 ст. 164 КУпАП, які направлено на розгляд до суду для прийнятті рішення згідного чинного законодавства 3 10

Окрім цього ініціатор рішення, депутат Едуард Волков навів свої аргументи:

— Говорять, що це повернення в «совок». Хочу навести європейські приклади. Так, у Фінляндії продавати алкоголь можна з 9:00 до 21:00. Магазини з алкоголем зачинені у неділю та у святкові дні. Діє державна монополія. У Франції заборона на продаж алкоголю у нічний час діє з 22:00 до 8:00. В цій країні діють обмеження на час, місця, дні та щільність продажів. Тут також діють обмеження за квотами на душу населення, з розрахунку 1 пункт продажу на 450 жителів. В Ірландії продавати алкоголь в магазинах дозволено з 10:30 до 22:00, у неділю — з 12:30 до 22:00. У Швеції діє державна монополія на продаж алкоголю, його можна купити лише в державних магазинах і лише до 18:00; у суботу алкоголь продається з 10:00 до 13:00, а у неділю такі магазини не працюють. У Норвегії увесь алкоголь, що містить більше 4,7 проміле спирту, продається у спеціально відведених магазинах, при чому в деяких містах такі магазини працюють лише для туристів. При цьому працюють такі спеціальні магазини з 8:00 до 18:00, у суботу з 8:00 до 15:00, а у неділю та на свята зачинені.

Едуард Волков Едуард Волков

У Едуарда Волкова є і український приклад:

— У листопаді 2014 року в Чернігові заборонено продаж алкоголю в проміжку з 22:00 до 8:00 години щоденно, враховуючи вихідні дні та свята. Рівень злочинності щороку зменшувався саме після ухвалення обмеження. Якщо в 2013 році було зафіксовано 118 злочинів у нетверезому стані, то після встановлення обмежень почалося стрімке скорочення таких випадків, і в 2017-му їх скоєно менше 40. Потрібно зазначити, що суд у Чернігові лишив рішення в силі, і воно продовжує працювати. З червня 2014 року в Луцьку місцевим рішенням заборонено продаж алкоголю та цигарок в об’єктах торгівлі та закладах ресторанного господарства на винос; у розміщених в радіусі 100 метрів від головного входу в приміщення загальноосвітніх навчальних закладів; а також з 22:00 до 8:00 години (крім продажу цигарок). Рішення продовжує діяти й досі. Кількість злочинів, вчинених у стані алкогольного сп’яніння, почала стрімко скорочуватися саме після ухваленої заборони. Якщо у 2013 році, коли заборона не діяла, було зафіксовано 250 порушень, то в 2016-му — 151, а в 2017 році — 109.

Євген Дикань Євген Дикань

Член ГО «Підприємці Полтавщини» Євген Дикань навпаки вважає це рішення дискримінаційним стосовно підприємців, які здійснюють легальний продаж:

— Йдеться про невелику кількість закладів, разом із ресторанними закладами та нічними заправками — близько 40 закладів, які не можуть суттєво вплинути на криміногенну ситуацію. Натомість люди, які хочуть вжити алкоголь підуть до нелегальних реалізаторів, які не сплачують податків та не слідкують за якістю продукції. Якщо забороняти нічний продаж (скорочувати річні місця та податкові надходження), то паралельно слід боротися і з нелегальними «точками», наприклад, на центральному ринку.

Поки прибічники та опоненти обмінялися думками, до дискусії може приєднатися полтавська громада.

Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»