ОДА: орендар колишнього кінотеатру ім. Котляревського розмістив рекламу на будівлі без дозволу Мінкульту

Будівля колишнього кінотеатру ім. Котляревського на вул. Соборності, 31 Будівля колишнього кінотеатру ім. Котляревського на вул. Соборності, 31 | Фото Дарини Синицької

Орендар будівлі колишнього кінотеатру ім. Котляревського не має дозволу від Мінкульту на розміщення реклами на пам’ятці архітектури

У вересні 2016 року консультаційна рада при управлінні культури Полтавської ОДА провела перевірку фактів порушень щодо пам’ятки архітектури — будинку Дворянського зібрання (кінотеатр ім. Котляревського). Тоді прес-служба ОДА повідомляла, що орендарям та власникам будівлі доведеться відшукати дозвільні документи, щоб уникнути штрафів.

Фото фасаду, яке робилось під час перевірки

Так, упродовж тижня управління майном Полтавської міськради та орендар будівлі мали надати:

  1. копію охоронного договору на пам’ятку архітектури національного значення, який необхідно було укласти з управлінням культури;
  2. договір оренди;
  3. погоджений ескізний проект реставрації пам’ятки архітектури національного значення;
  4. реставраційне завдання, попередньо погоджене управлінням культури ОДА із зауваженнями: дозвіл на реставрацію погоджено за умови демонтажу літнього майданчику-кафе;
  5. дозвіл на розміщення реклами на фасаді будівлі від Міністерства культури України;
  6. письмове пояснення щодо розміщення без дозволів реклами на будівлі та облаштування окремого входу на боковому фасаді.

Щоб дізнатися, які документи з переліку змогли надати власники та орендарі будівлі колишнього кінотеатру, ми звернулися із запитом до Полтавської ОДА. Виявилось, що вони мають далеко не всі дозволи.

«Лото маркет», який не помічає поліція«Лото маркет», який не помічає поліція

1. Місто не має охоронного договору на пам’ятку архітектури національного значення.

Замість охоронного договору на пам’ятку архітектури управління культури виконкому Полтавської міськради надало тільки ксерокопію Попереднього договору про укладення у подальшому охоронного договору. Цей попередній договір направили на погодження до Мінкульту.

2. Місто та орендар мають договори оренди.

Орендар ТОВ «Старнайт» надав договір оренди землі на нежитлове приміщення в стані проведення будівельних робіт (площа 823,9 м²) та договір оренди земельної ділянки для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель (площа 1494 м²). Управління майном комунальної власності міста надіслало три договори оренди.

3. Орендар має титульний аркуш ескізного проекту реставрації кінотеатру, ксерокопію листа Мінкульта та завдання без підпису.

Замість ескізного проекту «Старнайт» надав консультаційній раді ксерокопію листа Мінкульта щодо погодження науково-проектної документації ремонтно-реставраційних робіт у кінотеатрі. Ще він додав ксерокопію титульного аркушу ескізного проекту реставрації, який, нібито, погодив перший заступник Міністра культури І.Д. Ліховий.

4. Орендар має реставраційне завдання, але його не погодив Мінкульт.

«Старнайт» надав ксерокопію «Реставраційного завдання на розроблення науково-проектної документації ремонтно-реставраційних робіт на пам’ятці архітектури національного значення — будинку Дворянського зібрання по вул. Соборності (Жовтнева), 31 у м. Полтаві». Однак це завдання не погодили у Міністерстві культури.

5. Орендар та міська влада не мають дозволу на розміщення реклами на стінах пам’ятки архітектури.

«Старнайт» не зміг надати дозволи на розміщення рекламних конструкцій на фасадах будівлі-пам’ятки від Мінікульту (центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини).

6. Місто не пояснило, чому дозволило прикрутити рекламу без дозволу Мінкульту.

Власник (місто) так і не надало раді письмових пояснень щодо розміщення без дозволів реклами на будівлі та облаштування окремого входу на боковому фасаді.

Можемо зробити висновок, що, у власника та орендаря наявні тільки договори оренди. Існування дозволів та інших документів вони довести не змогли. Попри це, упродовж трьох місяців після перевірки, обласна влада не змушувала (або не змогла змусити) зняти незаконну рекламу з будівлі колишнього кінотеатру ім. Котляревського. Вона досі там висить, псуючи не тільки вигляд ансамблю Круглої площі, а й стіни історичної пам’ятки архітектури національного значення.

Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»