Нотатки з Північної Рейн-Вестфалії: німецький досвід для України

У цій публікації поділюся досвідом та враженнями, набутими під час поїздки до Німеччини

Частина перша. Вступ.

У другій половині квітня мені випала чудова нагода, а з нею величезна відповідальність та честь, побувати у Німеччині. Вільна демократична партія запросила для обміну досвідом делегацію з України. До неї увійшли представники політичної партії «Громадянська позиція», «Сила людей» та київського офісу Фонду Фрідріха Науманна. Чесно кажучи, для мене подібна поїздка була цікава перш за все можливістю порівняти політичні процеси у Німеччині та Україні. Крім того, разом із німецькими друзями та партнерами планували обговорити виклики, які стоять перед нашими країнами. Тож 20 квітня наша делегація узяла курс на Дюссельдорф.

До речі, випадок із назвою столиці федеральної землі Північної Рейн-Вестфалії доводить, що назва не завжди відтворює суть. Адже дослівно із Німецької, Дюссельдорф перекладається, як село на Дюсселі (річка — права притока Рейна). Та бачили б ви це село: місто, яке налічує майже 600 тисяч жителів, входить до п’ятірки найбільших економічних, транспортних, культурних та політичних центрів Німеччини. У ньому знаходяться штаб-квартири багатьох великих корпорацій, в тому числі E.ON та Henkel Group. 

Розташоване місто на Рейні у західній частині Німеччини, на що вказує назва землі — Північна Рейн-Вестфалія. Це найбільш населений регіон Німеччини — загалом тут мешкає 18 мільйонів жителів. А за економічним потенціалом ця земля беззаперечний лідер. До слова, ВВП Північної Рейн-Вестфалії складає близько 600 мільярдів євро. Україні, такі захмарні цифри, поки що можуть хіба снитися. Але, переконаний — якщо нам перейняти досвід політичної та економічної культури, цілком можливо вони стануть реальністю. Хоча для цього доведеться довго і багато працювати. А ще — добре думати, перед тим, як обирати Парламент, Президента, місцеві ради. 

Отже, у цій та наступних публікаціях я ділитимуся враженнями від побаченого. Сподіваюся, одержаний мною досвід зможе послугувати читачам.

Частина друга. Небайдужа людина

Все, як завжди починалося із небайдужої людини. Його ім’я Jan Maass. Він мешкає в Дюссельдорфі і є членом Вільної демократичної партії (FDP), учасником експертної групи партії з енергетики.

Після трагічних подій взимку 2014 року в Києві, розстрілів на Майдані, окупації Криму та початку війни на сході України, він поставив під сумнів версію подій, надану російською пропагандою. До слова, кремлівські пропагандисти заполоняють не лише наші, але й німецькі засоби масової інформації.

Для того, щоб з’ясувати для себе, що насправді відбувається в Україні, Jan Maass вирішив відвідати нашу державу. За сприяння українського представництва Фонду Фрідріха Науманна та його координатора проектів Володимира Олійника німецький гість побував на містах розстрілу мирних протестувальників на Майдані, подивився власними очима на трагедію українського народу. Далі йому прийшла гарна ідея допомогти українцям донести правду про свій народ громадянам Німеччини. Для цього в Німеччину були запрошені представники відносно нових, а головне — незаплямованих українських політичних сил, що сповідують ліберальні цінності — «Громадянська позиція» та «Сила людей».

ВП обговорює з представниками FDP події на Сході України Василь Перепелиця обговорює з представниками FDP події на Сході України

Частина третя. Друзі України у Німеччині

Вільна демократична партія (нім. FDP, Freie Demokratische Partei) є однією із найстарших та відомою і впливовою політичною партією Німеччини. Ця політична сила останні 70 років практично завжди (крім одного випадку) була представлена в Бундестазі та брала участь у формуванні коаліційних урядів таких знаних політиків, як Гельмут Коль та Ангела Меркель.

ВДП розуміє важливість України як частини європейського співтовариства та підтримувала її європейський вибір однією з перших. Ця партія, була єдиною з німецьких, яка назвала Україну потенційним кандидатом в ЄС ще під час виборчої кампанії в Бундестаг у 2009 році. Тоді політична сила здобула дуже гарний результат — 14,9 %. І це, до речі, факт, який може свідчити про широку підтримку «Української ідеї» на рівні усього німецького суспільства. 

Вільна демократична партія (FDP) є членом Альянсу лібералів і демократів за Європу — АЛДЕ (англ. The Alliance of Liberals and Democrats for Europe Party, ALDE Party). В Україні членом АЛДЄ є політична партія «Громадянська позиція».

Наш візит до Німеччини дуже вдало співпав у часі із активним політичним сезоном. Адже в країні розгорнулася виборча кампанія одразу на трьох рівнях. 

7 травні — вибори в ландтаг федеральної землі Шлезвига-Гольштейна;

14 травна — вибори в ландтаг найбільшої федеральної землі Північної Рейн-Вестфалії;

А на 24 вересня заплановані вибори до Бундестагу. 

Тому наша делегація на власні очі побачила, як виглядає цивілізований політичний процес у розвинених Європейських державах.

Частина четверта. Діалог між політиками Німеччини та України.

Отож, саме небайдужість до долі України вплинула на рішення Вільної Демократичної Партії запросити представників «Громадянської позиції» та «Сили людей» до Дюссельдорфу для знайомства та спостереження за ходом виборчої кампанії в ландтаг федеральної землі Північної Рейн-Вестфалії.

Про рівень прийому може свідчити такий факт: нашу делегацію запросили до Ратуші міста Дюссельдорфу на прийом до бургомістра — Dr. Strack-Zimmermann. Ми вільно поспілкувалися з бургомістром міста, яка також є заступником голови Вільної демократичної партії (FDP). Під час зустрічі довідалися чимало цікавого із досвіду управління таким великим містом. Наприклад, як в місті діє програма будівництва нового житла (Дюссельдорф — місто що розвивається дуже швидкими темпами). Як влада розпоряджається муніципальними фінансами. Як вибудовує стосунки із бізнесом. Та багато іншого.

Василь Перепелиця та бургомістр Дюссельдорфа Dr. Strack-Zimmermann (заступник голови FDP) Василь Перепелиця та бургомістр Дюссельдорфа Dr. Strack-Zimmermann (заступник голови FDP)

Громадянська позиція в ратуші Дюссельдорфу з друзями з FDP Громадянська позиція в ратуші Дюссельдорфу з друзями з FDP

Після Ратуші українську делегацію запросили до Ландтагу Північної Рейн-Вестфалії (аналог нашої обласної ради). Тут ми зустрілися із діючими та майбутніми земельними депутатами (кандидатами) — представниками Вільної демократичної партії (FDP). Обговорили з нашими німецькими колегами ряд дуже важливих питань. Можливі рецепти від німецьких колег у досягненні успішних результатів з реформування судової та правоохоронної систем. Як реально здолати корупцію. Як працювати по залученню інвестицій. Як відсторонити олігархат від впливу на державні інститути. Ну і поділилися німці із нами секретом перемог у виборчих кампаніях. Так що увесь цей досвід плануємо неодмінно втілити у життя. 

Також обговорювали виклики що стоять перед Німеччиною та головні принципи виборчої програми Вільної демократичної партії (FDP).

Наступного дня представники від «Громодянської позиції» та «Сили людей» мали змогу побачити на практиці, як відбуваються виборчі кампанії в Німеччині. Кандидати реально йдуть в люди і спілкуються із своїми виборцями. Ми мали нагоду також поговорити із рядовими німцями — їх дуже цікавить ситуація в Україні. І питання вони задають дуже актуальні і болючі: чому так повільно відбуваються реформи, чому при владі одні й ті ж корумповані політики, коли врешті в Україні не словах, а на справі почнуть сповідувати європейські принципи. Відповідати було не просто, але німці упевнилися, що в Україні росте нове покоління незаплямованих політиків. Що існує альтернатива добре знаним в Європі, але наскрізь дискредитованим українським політикам минулого зразка, які нині представляють владу. Але найбільш важливе, що нам вдалося донести німецьким друзям — розповісти про реальний стан речей відносно російської агресії, анексії Криму, війни на сході України.

Частина п’ята. Позитивні висновки

Під час візиту до Дюссельдорфу представники «Громадянської позиції» та «Сили людей» зрозуміли, що в України з’явились нові і надійні друзі — Вільна демократична партія (FDP). Це та сила, яка послідовно цікавиться українським питанням та відстоює нашу державу. Підкреслює важливість існування об’єднаної Європи та гостро відчуває небезпеку для неї, що насувається з Росії. 

Крім того, під час спілкування з німцями, які щиро зацікавленні українськими подіями, все ж відчувався дефіцит правдивої інформації про Україну. Через недостатньо сильну позицію міністерства закордонних справ України у даному питанню, додатковою місією для «Громадянської позиції» стає налагодження горизонтальних зв’язків з політичною елітою Європи. Що ж наша політсила готова бути лобістом України у Європі. Думаю, що використовуючи передовий німецький досвід нам вдасться побудувати сильну і сучасну Україну.

Післямова

У час, коли я писав ці рядки із Німеччини надійшли дуже гарні новини. Вільна демократична партія (FDP) на останніх земельних виборах в ландтаги здобула відчутну підтримку виборців. 

На виборах отриманий ландтаг федеральної землі Шлезвиг-Гольштейн, які пройшли 7 травня, партія здобула 11,4 %

Через тиждень відбулося голосування за депутатів до ландтагу федеральної землі Північна Рейн-Вестфалія. Вільні демократи одержали за попередніми підрахунками склав 12,6 %

У Німеччині вважають, що результати політичних партій, отримані на виборах в цих землях, можуть відображати їхню майбутню перспективу на виборах до Бундестагу. 

Що ж, будемо тримати кулаки за друзів України у вересні цього року! 

А зі свого боку, можемо трішки підбадьорити наших колег результатами нещодавно проведеного соціологічного дослідження в Україні. Центр Разумкова провів опитування громадської думки, і ось які тенденції маємо: наш лідер Анатолій Гриценко у президентському рейтингу третій! Поки що, бо розрив із чинним Президентом Петром Порошенком та «вічною опозиціонеркою» Юлією Тимошенко усього в якийсь відсоток — Анатолій Степанович має 8,9, Тимошенко — 9,5, Порошенко — 10,3. 

Громадянська позиція також у парламентському рейтингу вийшла на чисте третє місце. Нашу політ силу підтримує щонайменше 9,6% виборців. Усього на 0,2 нас поки що випереджає Блок Петра Порошенка, не багато залишилося нам, щоб обійти і Блок Тимошенко, які мають 11,2%. Тож, все дуже і дуже непогано, чи не так?

Василь ПЕРЕПЕЛИЦЯ, голова Полтавської обласної організації партії «Громадянська позиція»