Німецькі експерти: альтернативи збереженню Кадетського корпусу у Полтаві не існує

Майбутнє призначення Кадетського корпусу має бути багатофунціональним та корисним Полтаві, а сам будинок не можна зносити

Комунальна організація «Інститут розвитку міста» отримала звіт німецьких фахівців, які у травні 2018 року дослідили стан будівлі Кадетського корпусу. «Полтавщина» отримала оригінал документу, а також попередній переклад тексту. Про самих дослідників — трохи нижче, а поки представимо безпосередньо сам висновок.

1. Стан будівлі

Несучі компоненти будівлі, здебільшого, перебувають у задовільному стані, але з кожним поверхом вгору вони значно погіршуються. Таким чином, технічний стан є прийнятним для подальшої реконструкції, а будинок не потрібно зносити. Більш конкретні висновки можна зробити тільки після подальших обстежень.

В короткостроковій перспективі потрібно дослідити фасадну частину будівлі, що розташована ближче до узбіччя дороги, тому що існує загроза громадській безпеці через частини будівлі, які падають на тротуар. У зв’язку із цим частину тротуарних проходів слід заблокувати.

Найбільш проблемним компонентом будівлі є дах, більша частина якого відсутня. Через зруйновану частину даху волога постійно потрапляє в будівлю.

Конструкція будівлі є придатною для тимчасового перекриття, але це слід зробити негайно!

2. Заходи першої допомоги

Дах потрібно перекрити — максимум до наступної зими! Область простору, де був купол, рекомендується закрити. Також потрібно закрити віконні та двірні отвори, організувати безпеку будівлі за допомогою паркану та служби охорони.

3. Основа для майбутнього використання

У разі зменшення розмірів великих кімнат, можна використати легкі стінні конструкції. Збільшення кімнат не рекомендується. У майбутньому слід якнайменше втручатись у конструкцію будинку, особливості якого обмежують варіації з його кардинальної перебудови, яка потребує високих фінансових витрат.

4. Потенційне громадське використання

 • Освіта — дитячі садочки, школи, університети, музикальні та бізнес-школи.
 • Культура — музеї, театри, концертні зали, галереї, виставки, туризм.
 • Державне управління і юстиція — управлінські інституції, суди, обласні управління, консульства/посольства.

5. Потенційне приватне використання

 • Офіси — страхові компанії, банки, бізнес-центри, коворкінги, бізнес-інкубатори.
 • Конференц-центри, готелі, фітнес/спорт, приміщення для семінарів та конференцій.
 • Гастрономія, івенти (кіно, ресторани, клуби, приміщення для прийомів).
 • Креативна економіка (мода, кіностудії, ІТ-бізнес, коворкінги).
 • Торгівля (роздрібна та оптова торгівля, міжнародна торгівля).
 • Лофт (кімнати або простір прямо під дахом будинку, яке може використовуватися для розміщення або зберігання).
 • Приватні музеї.

6. Рекомендації щодо розробки можливої концепції використання будівлі

Своєрідний коридор використання будівлі під час дослідження не слід звужувати занадто рано, натомість потрібно динамічно враховувати зміни у майбутньому. Для цього необхідно визначити рамки «ядра бренду», щоб потім рухатись у визначеному напрямку.

Ці рамки повинні бути правдоподібними, стійкими та підтримуватися більшістю полтавців. Цільове призначення повинне визначити Концепція розвитку Полтави до 2030 року.

Центральну будівлю, площею 12500 м², буде складно використовувати уніфіковано, наприклад, як університет. Тому потрібна узгоджена із полтавцями та потрібна Полтаві «суміш» різного призначення.

Дослідження організації «CityLab» є основою для обговорень та контактів з потенційними користувачами або інвесторами. Однак це змішане використання має бути додатково визначене під час досліджень ринку, а також запитами можливих користувачів та інвесторів. Хоча потрібно пам’ятати, що попередня передача Кадетського корпусу приватному інвесторові зазнала невдачі із фатальними наслідками для будівлі.

Тому за цими процесами має постійно слідкувати окрема міська організація. Ефективним інструментом управління подібними процесами у Європі є компанія з розвитку, на яку місто може впливати в рамках спільної діяльності.

Для цього Полтаві потрібна така форма суспільства, яка не допускає прийняття рішень у приватному порядку, адже це суперечить загальним інтересам міста у розумінні Концепції-2030.

Тому рекомендовано створити комунальну установу з розвитку Кадетського корпусу в Полтаві.

7. Завдання Компанії з розвитку Кадетського корпусу

Слід негайно впровадити безпеку будівлі: загородити її та організувати охорону. Дослідити ринок, щоб визначити потенційне використання. Очистити будівлю та прилеглі території. Оновити зелені зони. Потрібно періодично проводити обов’язкові звіти про реалізацію проекту, проводити круглі столи, використовувати обговорення в соціальних мережах.

Потрібно безпосередньо познайомитись із інвесторами, наприклад, відвідавши ярмарки нерухомості, такі як Exporeal у Мюнхені. Окрім цього потрібно залучати гранти з регіону, держави, приватних фондів та ЄС.

Оскільки Кадетський корпус є національною культурною спадщиною, держава повинна також фінансово сприяти його збереженню.

8. Короткі рекомендації та висновки

Збереження і наступне використання Кадетського корпусу вважається можливим та безальтернативним!

Реабілітація та розвиток Кадетського корпусу можуть бути поступовими і багаторічними. Це має зробити міська рада, Полтавська ОДА та комунальна Компанія з розвитку, які повинні працювати спільно.

Всі обов’язки міста стосовно будівлі Кадетського корпусу повинні бути об’єднані в Компанію з розвитку, яка також має стати єдиним контактним пунктом для інвесторів, міської ради, адміністрації, преси та міської громади.

Реалізація порятунку та розвитку будівлі вимагає наполегливості, терпіння, взаєморозуміння, довіри та оптимізму.

Перше рішення не завжди є правильним — сталість важливіша за швидкість.

→ Із повним текстом висновків німецьких експертів на мові оригіналу можна ознайомитись тут.

Нагадаємо, що німецька делегація прибула до Полтави у транві, з місією оцінки перспектив відновлення та використання приміщення Кадетського корпусу. Німецькі експерти прибули до міста на запрошення КО «Інститут розвитку міста» та за підтримки німецької організації «Connective Cities». Ця установа фінансує заходи з обміну досвідом, експертних оцінок та розробки можливих проектів.

Це троє фахівців:

 • інженер та проектант Бозіка Німенман;
 • консультант з ревіталізації будівель Ульріх Паслік;
 • консультант з технічного стану будівель Фрідельгм Ротцтегге.

Метою їхнього візиту було надати методичну та консультаційну допомогу місту в пошукові проектних ідей та потенційних інвесторів в питанні порятунку та використання Кадетського корпусу.

Нагадаємо, що у червні полтавські архітектори провели візуальний експертний огляд Кадетського корпусу. Під час виїзної наради архітектори, представники міської ради, ОДА та громадських організацій провели огляд будівлі та визначили її стан. Вони визначили, що будівля Кадетського на 60% у незадовільному стані. Попри це будівля не має значних вертикальних тріщин, а несучі стіни цілі, без значних пошкоджень. Арки, які є у середині без викривлень, пошкоджень та деформацій.

Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»