Незаконна вирубка деревини на Полтавщині: за рік із 117 справ до суду дійшли 15

Приблизні місця незаконних порубок лісу, за які впродовж останнього року були винесені вироки Приблизні місця незаконних порубок лісу, за які впродовж останнього року були винесені вироки

За рік на Полтавщині тільки 15 проваджень за фактом незаконної вирубки деревини із 117 були доведені до суду

За 2016 рік «Полтавщина» опублікувала 20 матеріалів на тему незаконної вирубки дерев. З них тільки у двох повідомлялося про покарання або доведення справи до суду. Ми вирішили дізнатися, якою насправді є ситуація із покаранням дроворубів-порушників. Тому відправили запит то ГУ НП в Полтавській області.

У відповіді із підписом начальника слідчого управління поліції Полтавщини Сергія Чижа, зазначалося наступне. З початку листопада 2015 року по початок лютого 2017-го, слідчі розпочали розслідування у 117 кримінальних провадженнях за ст. 246 ККУ (Незаконна порубка дерев). Із них 15 довели до суду: 8 — з обвинувальним актом, 7 — з угодами про визнання винуватості.

З реєстру судових справ ми дізналися, що з цих 15 справ, суд виніс рішення щодо 12. Коротко, у хронологічному порядку, розкажемо про кожний випадок окремо, а також про те, яке саме рішення виносили судді.

 1. З 31 квітня 2015 року по 6 травня 2015 року чоловік, за допомогою 4 найманих працівників, спиляв 61 ясен, берест (в’яз) та клен. Дерева росли на території Машівської сільради у лісосмузі, яку орендує ТОВ «Приват-Агро-Альянс». Збитки, які чоловік завдав власнику дерев, правоохоронці визначили у розмірі 25,3 тис. грн. 20 грудня він затвердив із прокурором угоду про визнання винуватості, яку Машівський райсуд затвердив 28 грудня. У результаті дроворубу призначили 1700 грн штрафу. Це у 15 разів менше за розмір збитків.
 2. 4 грудня 2015 року у Гадяцькому районі двоє чоловіків зрубали дві сосни. Одна діаметром 34 см, друга — 38. Слідчий оцінив їх загальну вартість у 6,4 тис. грн. Це сталося у заповідному лісовому урочищі «Гай — Займи», що розташоване за межами с. Бобрик на території Вельбівського лісництва. Через 1,5 місяця дроворуби уклали із прокурором угоду про визнання винуватості. Також вони добровільно відшкодували збитки. 29 січня 2016 року районний суд виніс вирок, згідно з яким кожний отримав по 850 грн штрафу.
 3. 9 грудня 2015 року у Гадяцькому районі чоловік викрав 19 м³ уже розпиляного невідомим дубу. Подія відбулася у лісовому масиві Петровий Яр, що на території Рашівської сільради, за межами Рашівки. Він хотів продати деревину, але наступного дня його затримали. Слідчий оцінив вартість дубу у 45 тис. грн. 28 січня 2016 року чоловік уклав угоду про визнання винуватості, яку суд затвердив 17 лютого. Пом’якшучою обставиною було те, що він добровільно відшкодував збитки. У результаті його оштрафували на 1700 гривень.
 4. 5, 6 та 8 січня 2016 року у Кременчуцькому районі чоловік спиляв 49 дубів та одну липу. Їх загальний об’єм склав 98 м³, а вартість — 440 тис. грн. При цьому, дерева рослина на території природно-заповідного фонду. У ландшафтному Заказнику «Нижньопсільский» у лісовому масиві Комсомольського лісництва ДП «Кременчуцьке лісове господарство», поблизу с.Гуньки. Спиляні дерева чоловік, за допомогою знайомих перевіз у Кременчук, де 12 січня 2016 року її знайшла та вилучила поліція. 11 березня Кременчуцький райсуд засудив його до 1 року умовно (2-річне обмеження волі з іспитовим строком). Крім того, з чоловіка стягнули 440 тис. грн у якості відшкодування збитків.
 5. В третій декаді січня 2016 року, на Чутівщині, протягом двох днів, чоловік зрубав 13 дубів, вартість яких оцінили у 29,5 тис. грн. Дерева росли у полезахисній лісовій смузі на території Чутівської селищної ради. Пізніше частину деревини чоловік продав, а з іншою частиною його затримали поліцейські, під час її транспортування. 16 травня Чутівський райсуд виніс дроворубу вирок. Згідно з ним, той мав сплатити штраф 1020 грн та ще 29,5 тис. грн у якості відшкодування збитків.
 6. З 30 березня по 6 квітня 2016 року у Кременчуцькому районі чоловік разом з трьома помічниками спиляв 12 акацій. Спільників він запевнив, що робить це законно. Дерева росли у захисній смузі лісів вздовж траси Кременчук — Манжелія. Це на території Омельницької сільради, поблизу села Рокитне. Пізніше деревину перевезли до Кременчука, де її і знайшли поліцейські. Правоохоронці оцінили шкоду у 113,7 тис. грн. 18 травня Кременчуцький райсуд виніс вирок організатору незаконної вирубки. Йому призначили 1700 грн штрафу та стягнення відшкодування у розмірі 113,7 тис. грн. Обтяжуючою обставиною стало те, що чоловік має судимість за шахрайство. 24 лютого 2016 року він сплатив за це 510 грн штрафу.
 7. 15 червня 2016 року у лісі поблизу полтавського аеропорту чоловік спиляв 24 дуба, чим заподіяв збитків у розмірі 95,3 тис. грн. За 2 дні він приїхав із чотирма знайомими, щоб забрати дерева. В цей час його і затримали поліцейські. 30 червня організатор порубки уклав із прокурором угоду про визнання винуватості, яку і затвердив Полтавський райсуд. Згідно з нею, чоловіку призначили тільки 1700 грн штрафу. Це у 56 разів менше, ніж шкода, якої він завдав власникові дерев Супрунівській сільраді.
 8. 1 квітня 2016 року у Гадяцькому районі чоловік вирубав 5 сухих дерев: 3 верби та 2 осики. Вони знаходились за селом Вельбівка, в адміністративних межах Вельбівської сільради, на території колишніх торфяників. Розмір заподіяної шкоди правоохоронці визначили як 34 тис. грн. 25 жовтня Гадяцький райсуд виніс вирок дроворубу. Згідно з ним, чоловік має сплатити 850 грн штрафу та 34 тис. грн у якості відшкодування збитків.
 9. 16 жовтня 2016 року чоловік спиляв три осики у лісовому масиві Кременчуцького лісництва ДП «Кременчуцьке лісове господарство» поблизу села Соснівка. Правоохоронці оцінили заподіяну шкоду у розмірі 25 тис. грн, яку той виплатив під час слідства. Тому 15 листопада Кременчуцький райсуд призначив чоловіку 510 грн штрафу і відпустив.
 10. З початку березня по 4 квітня 2016 року уродженець Диканщини спиляв 22 сосни та вільхи. Дерева росли у лісовому масиві на території села Шилівка Зіньківського району. Їхню вартість оцінили у 62 тис. грн. 18 листопада Зіньківський райсуд виніс чоловіку вирок. Йому призначили рік умовно (2-річне обмеження волі з іспитовим строком). Крім того, з нього стягнули 62 тис. грн у якості відшкодування матеріальної шкоди та 3,5 тис. грн за судові витрати на експертизу.
 11. 9 грудня 2016 року чоловік зрубав 4 клени на перегоні Мар’янівка — Гребінка 128, поблизу залізниці у Гребінківському районі. Цим він наніс 14,3 тис. грн збитків «Південно-західній залізниці», підрозділу якої яким належали дерева. 20 січня 2017 року чоловік уклав із прокурором угоду про визнання винуватості. Її затвердив Гребінківський райсуд і призначив 850 грн штрафу. Це у 17 разів менше за розмір заподіяної шкоди.
 12. 18 грудня 2016 року у Гребінківському районі чоловік спиляв 7 дерев. Як встановило слідство, цим від заподіяв 19,3 тис. грн збитків Слобода-Петрівській сільраді, на території якої росли дерева. 30 січня 2017 року чоловік уклав із прокурором угоду про визнання винуватості. Її затвердив Гребінківський райсуд і призначив 850 грн штрафу. Також суддя ухвалив стягнути з нього 19,3 тис. грн у якості відшкодування.

Таким чином, більшість обвинувачених зобов’язали виплатити штрафи та відшкодувати збитки. З 12 вироків таких було 6. Ще чотири обвинувачених мають сплатити тільки штраф (максимум 1700 грн). Троє порушників за час слідства добровільно відшкодували збитки. Найрідше суд призначував обвинуваченим умовний термін. Таких рішень було два і обидва порушники ще мають відшкодувати збитки.

Таким чином, у Полтавській області розкриваються близько 13% кримінальних справ щодо незаконної вирубки лісів. Це дуже мало. Для порівняння, рівень розкриття викрадень автомобілів складає 56%, а пограбувань — 41%. Така статистика наштовхує на думку, що з лісорубами-порушниками треба боротися якимось іншим способом, окрім штрафів та умовних строків. Можливо, це питання варто обговорити депутатам Полтавської облради, які ще у серпні хотіли прийняти мораторій на вирубку лісів, однак, через невдоволення лісників, так і не змогли його проголосувати.

Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»