Нетрадиційні поклади газу, енергоефективність і майбутнє профосвіти обговорили на нафтогазовій конференції у Львові

Конференція «Колтьюбінг. Інтенсифікація. Нове буріння»Конференція «Колтьюбінг. Інтенсифікація. Нове буріння»

З 31 травня по 1 червня у Львові відбулася V Міжнародна нафтогазова конференція «Колтюбінг. Інтенсифікація. Нове буріння».

Нетрадиційні поклади газу, енергоефективність і майбутнє профосвіти обговорили на нафтогазовій конференції у Львові

З 31 травня по 1 червня у Львові відбулася V Міжнародна нафтогазова конференція «Колтюбінг. Інтенсифікація. Нове буріння». 

Захід відвідала рекордна кількість гостей — понад 200. Завдяки сприянню генеральних спонсорів — компанії «Weatherford» — організатор конференції «Ньюфолк НКЦ» розширив географію конференції. Проведення Львівської конференції вже кілька років поспіль підтримують також компанії «NOV-Fidmash» і БК «Горизонти».

Наталія Рудевич — директор компанії «Weatherford», генерального спонсора конференції Наталія Рудевич — директор компанії «Weatherford», генерального спонсора конференції

Протягом двох днів представники провідних видобувних і сервісних компаній працювали над стратегією подальшого розвитку нафтогазосервісного ринку України для реалізації державної програми збільшення видобутку газу. Учасники обговорили актуальні виклики, які стоять перед галуззю. Особливу увагу приділили покращенню взаємодії замовників і сервісних підрядників. Учасники отримали зворотній зв’язок від іноземних колег щодо впровадження сучасних технологій, які в рази прискорюють буріння і ремонт свердловин.

Нафтогазові підприємства — одні з найбільших платників податків в Україні. Після децентралізації ренти більше коштів починає надходити у місцеві громади, на території яких видобувають газ та нафту.

Та фахівці не зупиняються на цьому. Одним із найважливіших напрямків роботи нафтогазового сектору є впровадження нових технологій: це зробить видобуток безпечнішим та більш екологічно чистим, що важливо і для місцевих громад. Інше важливе питання — відкриття нових родовищ та технологій, які дозволять додатково використовувати уже розроблені свердловини. Це збільшить видобуток, а отже і надходження коштів у місцеві бюджети.

У підсумку, за словами фахівців, це приведе до енергетичної незалежності України та виходу на міжнародний ринок на рівних можливостях із передовими паливними гігантами. 

Нафтогазова галузь та пріоритети державної політики

Експерти оцінюють розвиток газовидобувної галузі як пріоритетний для України.

Конференція «Колтюбінг. Інтенсифікація. Нове буріння» у Львові. Роман Опімах Конференція «Колтюбінг. Інтенсифікація. Нове буріння» у Львові. Роман Опімах

— Ми вдячні уряду та органам місцевої влади за те, що вони підтримують цю галузь і зробили її стратегічною за значенням, — пояснює виконавчий директор Асоціації газодобувних компаній України Роман Опімах. — Відбулися значні революційні реформи у цьому секторі, про які ми як експерти розповідаємо на зовнішніх ринках. Зокрема, держава значно покращила фіскальну систему. Вона на сьогоднішній момент найпривабливіша у світі. Українська влада стимулює нове буріння газових свердловин. 

За його словами, уряд гарантує мораторій на підняття фіскальних ставок протягом наступних п’яти років, і це сприяє розвитку цілої галузі. Крім того, є позитивна зміна щодо децентралізації рентних платежів. Ідеться про 5% ренти, які з січна 2018 року відправляються безпосередньо у регіони видобутку нафти й газу. Так, за підсумками І кварталу 2018 року газовидобувні підприємства відрахували понад 450 млн гривень на розвиток місцевих громад.

Роману Опімаху вручають відзнаку за професійну діяльність Роману Опімаху вручають відзнаку за професійну діяльність

Друга реформа, яка за оцінками експертів є довгоочікуваним кроком вперед, є дерегуляція дозвільної системи. На думку Романа Опімаха, нафтогазовидобувна галузь завдячує цим народним депутатам, Президенту та Уряду:

— Цей законопроект передбачає скасування 15 різних дозволів та прискорення дозвільної процедури на понад 18 місяців. Ці зміни значно наблизили українську практику регулювання газовидобувної галузі до кращих світових стандартів.

Перешкоди на шляху енергонезалежності України

Та всі фахівці сходяться на думці, що ці дві реформи не реалізують себе повноцінно, оскільки в Україні вже півтора року не працюють нафтогазові аукціони.

— Україна перебуває у досить конкурентному середовищі у світі. Є багато країн, які пропонують десятки тисяч кілометрів території для розробки нафтогазовими компаніями. Україна пропонує нуль, — пояснює Роман Опімах. — З цього приводу ми відстоюємо позицію, що надання спецдозволів у позааукціонному порядку неможливе. Ці непрозорі інструменти мають піти в історію.

Разом з тим, він відзначає, що міжнародні гравці зацікавлені в українському ринку, але вони не мають куди інвестувати. В цій ситуації виконавчий директор Асоціації прогнозує, що Уряд мусить запропонувати принаймні 50 нових ділянок для приходу інвесторів:

— Нафтогазові компанії, яким запропонують взяти участь у аукціонах, перед усім цікавитиме, яка геологічна інформація є в Україні. Критично важливо забезпечити лібералізацію обігу геологічної інформації і забезпечити доступ до державних геологічних баз даних, щоб компанія могла аналізувати і номінувати об’єкти самостійно. Галузь очікує останні кроки з боку уряду і з боку Міністерства екології та природних ресурсів.

«Колтюбінг. Інтенсифікація. Нове буріння» «Колтюбінг. Інтенсифікація. Нове буріння»

Нещодавно опублікували перелік 8000 нафтогазових свердловин, доступ до їхніх паспортів, якими можуть скористатися аналітики та нафтогазові компанії для дослідження.

Усі фахівці, що взяли участь у конференції, сходяться на думці, що великої шкоди галузі завдають застарілі методики оцінки впливу на довкілля.

— Введена у дію в грудні 2017 року процедура не працює. Нею не можуть скористатися ні екоінспекції, ні мінприроди, відповідальні за проведення оцінки впливу на довкілля. Галузь може колапсувати. Ми нарахували понад 120 заявок на проведення оцінки впливу на довкілля від нафтогазових підприємств, більшість об’єктів — газові свердловини. Якщо не буде надана оцінка на ці свердловини, їх не будуть бурити, а отже не зростатиме видобуток. Для України це означає втрату енергонезалежності, — пояснює Роман Опімах.

Новітні технології на службі енергонезалежності України

Його колега Олександр Романюк, виконавчий директор ПАТ «Укргазвидобування» переконаний, що крім повернення аукціонів та впровадження нормальної процедури оцінки для енергоефективної України потрібне масштабне впровадження нових технологій видобутку:

Конференція «Колтюбінг. Інтенсифікація. Нове буріння» у Львові. Олександр Романюк Конференція «Колтюбінг. Інтенсифікація. Нове буріння» у Львові. Олександр Романюк

— Без них неможливо видобувати газ, який раніше ніхто не міг видобувати вважали економічно недоцільним для видобутку. Ідеться про складніші гірничі умови, з яких видобувається газ в усьому світі, і запаси яких значно перевищують запаси традиційних покладів. 

За оцінками фахівців, в Україні запаси нетрадиційного газу в рази більші, ніж традиційного. Однак ніхто не намагається їх розробляти, бо це потребує інших технологій.

— За 20 років за кордоном у них вклали мільярди доларів, українці можуть вчитися на чужих помилках і застосовувати в Україні найкращий досвід. Це саме те, що зараз робить «Укргазвидобування». Ми залучаємо кращих світових експертів і таким чином намагаємося частково компенсувати те, що нам не видають дозволи на пошук та розвідку нових традиційних родовищ у великій кількості, — пояснює Олександр Романюк. 

Олександр Романюк розповідає про запаси нетрадиційного газу в Україні Олександр Романюк розповідає про запаси нетрадиційного газу в Україні

На думку фахівців, необхідно допрацювати податкове стимулювання та оголосити багато аукціонів на ділянки з цими покладами.

Виконавчий директор «Укргазвидобування» вважає, що такий видобуток уже розроблених покладів подвоїть, або й потроїть ресурсну базу України:

— Це зробить Україну «номером один» у Європі за запасами. Це найкоротший і найшвидший шлях до енергонезалежності й експорту газу за межі держави. Тому ми вважаємо, що це має бути пріоритетом як у приватного сектору, так і в держави. 

Його одноголосно підтримують науковці та колеги. Наприклад, у серії доповідей фахівці «ДТЕК Нафтогаз» ділилися досвідом залучення нових технологій та пошуку ефективних рішень освоєння непростих запасів:

Конференція «Колтюбінг. Інтенсифікація. Нове буріння» у Львові. Іван Гафич Конференція «Колтюбінг. Інтенсифікація. Нове буріння» у Львові. Іван Гафич

— Це складні газові поклади, великі глибини і дуже великі інвестиції, за якими стоять високі ризики, — пояснює директор з розвідки і перспективного розвитку «ДТЕК Нафтогаз» Іван Гафич. — Через те дуже важливим є пошук економічних й управлінських рішень, які дозволяють раціонально використовувати наші надра.

Директор з розвідки і перспективного розвитку «ДТЕК Нафтогаз» Іван Гафич Директор з розвідки і перспективного розвитку «ДТЕК Нафтогаз» Іван Гафич

Одна з їхніх доповідей стосувалася досить складної проблеми буріння глибоких й надглибоких свердловин Семиренківського родовища. 

Освіта — корінь якісного кадрового забезпечення галузі

Новітнім технологіям видобутку та навчання фахівців приділили особливу увагу на конференції «Колтюбінг. Інтенсифікація. Нове буріння». Так, одним із запрошених спікерів був ректор Полтавського національного технічного університету імені Ю. Кондратюка Володимир Онищенко. Він очолив дискусію про дуальну освіту як ефективну форму якісного кадрового забезпечення нафтогазових компаній. 

Конференція «Колтюбінг. Інтенсифікація. Нове буріння» у Львові. Володимир Онищенко Конференція «Колтюбінг. Інтенсифікація. Нове буріння» у Львові. Володимир Онищенко

— Три роки тому мене вперше запросили на цю конференцію, і презентуючи наш навчальний заклад, я довго розповідав про багаторічну підготовку фахівців для підприємств нафтогазового комплексу. Втретє перебуваючи тут, не доводиться нікого переконувати, що ПолтНТУ — лідер в плані підготовки кадрів з вищою освітою для нафтогазового комплексу, — підсумовує Володимир Онищенко. — Підприємства розуміють надзвичайно важливе питання підготовки кадрів, оновлення молодими кадрами нафтогазового комплексу.

Перший потужний освітньо-промисловий проект університету реалізований за підтримки голови Полтавської ОДА Валерія Анатолійовича Головка, першого заступника голови Полтавської ОДА Андрія Анатолійовича Пісоцького спільно з компаніями «ДТЕК Нафтогаз» і «Геосинтез Інженірінг». Ідеться про будівництво нової нафтогазової лабораторії для бурових розчинів, яка була оснащена сучасним обладнанням.

— З нашого боку було все зроблено для ліцензування, і тепер у цій сучасній лабораторії відбувається практична підготовка студентів, вони проводять наукові дослідження. Їх інноваційний продукт потім втілюється у реальний сектор економіки, в бізнес.

Крім того, університет веде активну співпрацю з компаніями «Укргазвидобування» і «Schlumberger»:

— Вже завершується облаштування нової сучасної лабораторії для практичної підготовки наших студентів.Компанія «Укргазвидобування» профінансувала придбання сучасної комп’ютерної техніки, на яку буде встановлене програмне забезпечення провідної світової компанії «Schlumberger», і ми вже підписали меморандум, який передбачає передачу трьох програмних продуктів — програми «Petrel» і багатьох інших, — розповідає ректор ПолтНТУ Володимир Онищенко.

Директори коледжів нафти та газу та Володимир Онищенко Директори коледжів нафти та газу та Володимир Онищенко

На його думку, така співпраця дає в першу чергу позитивний результат для самих компаній, адже вони зацікавлені у якісній підготовці фахівців із вищою освітою. Так, випускник університету після завершення навчання приходить на виробництво, і йому не потрібно перенавчатися чи проходити курси підвищення кваліфікації.

— Тим паче, з набуття чинності нового закону України «Про освіту» передбачена нова форма навчання — дуальна освіта. Це форма навчання, яка передбачає проведення практичних і лабораторних занять безпосередньо на виробництві. Це не є формою проходження практики, а саме навчання. Я вбачаю у цьому величезні перспективи, — переконує Володимир Онищенко.

Катерина КРОЛЕВСЬКА