Навчання під Полтавою: внаслідок теракту зійшла з колії залізнична цистерна з аміаком

На Полтавщині рятувальники взяли участь в проведенні навчань з питань цивільного захисту на ПАТ «Укрзалізниця»

23 травня відповідно до задуму навчання поблизу Ворсклянського парку станції «Полтава-Південна» сталася транспортна подія із сходження з рейок рухомого складу.

Як повідомили в управління ДСНС України в Полтавській області, за «легендою», внаслідок перекидання складу залізничних цистерн із зрідженим аміаком, одна із них розгерметизувалася. Це призвело до розливу аміаку із утворенням вибухонебезпечної пароповітряної хмари. Внаслідок контакту пароповітряної хмари із відкритим вогнем, розпаленим невідомими особами на відстані трьох метрів від залізничної колії, відбулося її займання. Пожежа поширилася на цистерну, що впала. У зоні ураження опинилась бригада обходу колій.

На місце події направлено аварійно-рятувальні підрозділи рятувальників.

Прибувши на місце події метрологічне відділення та відділення радіаційно-хімічного і біологічного захисту визначили інтенсивність витоку небезпечної речовини, напрямок вітру та встановили межі зони зараження. Одночасно рятувальники встановили знаки огородження, організували контрольно-перепускний пункт здійснили пошук та евакуацію постраждалих із зони зараження та передали їх працівникам екстреної медичної допомоги.

На місце аварії також прибув пожежний потяг та чергові пожежно-рятувальні підрозділи на чолі з співробітниками оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС України у Полтавській області. В цей час для забезпечення проведення аварійно-рятувальних робіт працівники Полтавської дистанції електропостачання відключили напругу, заземлили контактну мережу та надали керівнику з аварійно-рятувальних робіт письмовий допуск на проведення гасіння пожежі. Рятувальники організували гасіння пожежі, після ліквідації якої продовжили охолоджувати залізничні цистерни з одночасним осадженням вибухонебезпечної пароповітряної хмари тонкорозпиленими струменями води.

Впевнившись у відсутності потерпілих та загрози вибуху рятувальники з використанням засобів індивідуального захисту органів дихання та шкіри ліквідували виток небезпечної хімічної речовини з пошкодженої цистерни за допомогою бандажу.

Керівник аварійно-рятувальних робіт після надходження інформації про небезпечну знахідку зупинив роботи, вивів рятувальників на безпечну відстань та доповів до Штабу з ліквідації надзвичайної ситуації.

До місця аварії прибула група вибухотехніків, які за допомогою маніпулятора транспортували небезпечну знахідку до місця знешкодження, де гідродинамічним способом провели розряджання вибухонебезпечного предмету. Після завершення слідчо-оперативних дій залізничники продовжили відновлювальні роботи.

Окрім цього в ході навчань відпрацювали дії, до яких не залучали рятувальників. Так, у ході огляду місця транспортної події після закінчення робіт з локалізації і ліквідації пожежі та наслідків виливання аміаку, під цистерною, що стояла на колії, виявлено підозрілий предмет, схожий на вибуховий пристрій.

Антитерористичний центр при Управлінні СБУ у Полтавській області дав ввідну про виявлення о 15:00 в районі залізничного мосту через річку Коломак 3 підозрілих осіб, які намагались прилаштувати на залізничній колії невідомі предмети. При спробі працівників бригади обходу колій з’ясувати ситуацію, один з них був скинутий з мосту у воду, іншому вдалось втекти та передати відповідну інформацію черговому по станції «Полтава-Південна».

Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»