Нацбюро з розслідування авіакатастроф оприлюднило звіт про причини падіння вертольоту Мі-2 на Шишаччині

Вертоліт Мі-2, що впав 10 квітня 2018 року поблизу села Чернишівка Шишацького районуВертоліт Мі-2, що впав 10 квітня 2018 року поблизу села Чернишівка Шишацького району | Фото: www.nbaai.gov.ua

Вертоліт Мі-2, який впав на Полтавщині у квітні, розбився через відмову гідравлічної системи та недосвідченість пілота

Падіння вертольоту, яке відбулося у квітні цього року у Шишацькому районі та обійшлося без жертв, сталося через відмову гідравлічної системи та недосвідченість пілота у подібних ситуаціях. Такого висновку дійшла комісія, призначена наказом Нацбюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами (НБРЦА). Звіт про результати технічного розслідування оприлюднило Нацбюро.

Нагадаємо, падіння гелікоптера сталося 10 квітня 2018 року, поблизу села Чернишівка Шишацького району. Пілот здійснював аварійну посадку приватного Мі-2, під час якої той розбився. Крім нього, на борту були авіатехнік та авіамеханік. Усі троє не постраждали.

Того ж дня НБРЦА призначило комісію з технічного розслідування події. За 1,5 місяці вона надала звіт, який не передбачає встановлення чиєїсь вини або відповідальності. Результати кримінального розслідування падіння судна будуть видані окремо від цього звіту.

За даними НБРЦА, гелікоптер належав ПП «Політ Сервіс». У користування його взяло ТОВ «Авіакомпанія «Меридіан». Фірма мала договір на авіаційно-хімічні роботи з фермерським господарством «Білі роси» (смт Понорниця, Коропського району, Чернігівської області). Саме на виконання умов угоди команда вилетіла зі злітно-посадкового майданчика «Підгороднє» до села Криски Чернігівської області.

Виліт мав відбутися о 10:00, але командир судна двічі просив його відкласти. У результаті гелікоптер злетів 14:36. І це було не те судно, на якому планували здійснити переліт.

О 15:40 вертоліт дозаправили у Решетилівці. За 2–3 хвилини після зльоту пілот він відчув збільшення навантаження на ручку циклічного шагу. Паралельно відмовила гідросистема. На виконання вимог керівництва льотної експлуатації, він відключив гідросистему та продовжив політ.

За 10 хвилин пілот вирішив все ж таки посадити вертоліт на злітно-посадковий майданчик у Шишаках. Навантаження було занадто великим, а майданчик мав штучну злітно-посадкову смугу, що була у доброму стані.

Під час посадки навантаження на ручку циклічного шагу зросло ще більше, пілоту не вистачило сил її втримати і гелікоптер впав за 20 метрів від смуги.

Найбільших ушкоджень зазнав рульовий гвинт, хвост, несуча система, трансмісія та тяги кріплення бака с/г апаратури. Вони були зруйновані. Також були пошкоджені фюзеляж та вікна. Двигуни, компресори і турбіни вціліли.

Після аварії комісія оглянула, зокрема, і капот вертольоту. Її члени побачили тріщину на трубці в колекторі зливу. Від легкого торкання вона розсипалася. Саме ця трубка і стала однією з причин падіння Мі-2. Вона була зношена і не витримала вібрацій під час посадки.

При огляді трубок колектору нагнітання та колектору зливу, було виявлено тріщину трубки в колекторі зливу. При легкому торканні до неї, трубка повністю зламаласьПри огляді трубок колектору нагнітання та колектору зливу, було виявлено тріщину трубки в колекторі зливу. При легкому торканні до неї, трубка повністю зламалась

Друга причина — це недостатність досвіду пілота з виконання посадки по літаковому в умовах відмови гідравлічної системи. Капітан мав достатньо тренувань на комплексному тренажері, але в реальних умовах цього виявилося замало.

Сукупність таких умов і стала найбільш вірогідною, на думку комісії, причиною падіння.

У якості рекомендацій комісія попросила звернути увагу експлуатантів вертольотів Мі-2 на:

  • перевірку програм підготовки ЛС вертольоту Мі-2 в аварійних та складних ситуаціях, зокрема — на дії капітана при відмові одного (двох) двигунів та гідросистеми;
  • тренування та перевірку навичок ЛС, який виконує польоти на вертольоті Мі-2, в аеродромних умовах, у вмінні виконувати посадку при відмові гідросистеми та відмові одного (двох) двигунів.

Нагадаємо, 25 січня у Кременчуці розбився вертоліт Мі-8. Уся команда з чотирьох досвідчених авіаторів загинула. Розслідування цієї справи ще триває.

Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»