Нардепи від Полтавщини окрім Жеваго проголосували за Вищий антикорупційний суд

Україна отримала Вищий антикорупційний суд, який собою замикає логіку попередньо створених антикорупційних структур — НАБУ та САП

Верховна Рада Україна прийняла в цілому законопроект «Про Вищий антикорупційний суд». За це проголосували 315 депутатів. Ще в двох нардепів не спрацювала картка для голосування. Зокрема, новий закон підтримали нардепи від Полтавщини:

Округ Депутат Фракція Голосування
144 Сергій Каплін БПП «Солідарність» За
145 Юрій Бублик Позафракційний За
146 Юрій Шаповалов Відродження За
147 Олег Кулініч Відродження За
148 Костянтин Іщейкін БПП «Солідарність» За
149 Андрій Река Народний Фронт За
150 Костянтин Жеваго Позафракційний Відсутній
151 Руслан Богдан ВО «Батьківщина» За

Позафракційний нардеп Костянтин Жеваго не змінює собі, тому був відсутнім на засіданні.

Таким чином, після тривалих суперечок та внесення змін парламент прийняв компромісний варіант законопроекту, який наполегливо вимагали від Україні західні кредитори.

Так, до Ради міжнародних експертів буде входити шість чоловік, а не сім, як планувалося раніше. Ця рада мінімум трьома голосами може ветувати кандидатуру судді в Антикорупційний суд.

Це вето може бути подолане більшістю голосів (мінімум 12) спільної комісії з 22 осіб, куди увійдуть члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів (16 осіб) та Ради міжнародних експертів (шість осіб). Однак за подолання вето обов’язково повинні проголосувати мінімум половина членів Ради міжнародних експертів (тобто як мінімум три людини).

Члени ради призначатимуться на підставі пропозицій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює в сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів.

Довідково. В цілому закон передбачає, що Вищий антикорупційний суд розглядатиме справи, в яких збиток або предмет злочину становить не менше 500 прожиткових мінімумів (зараз — 881 тис. грн). Антикорупційний суд буде складатися із суддів, слідчих суддів і суддів апеляційної палати.

Суддею Антикорупційного суду може бути призначений громадянин України, якщо він має стаж роботи на посаді судді не менше п’яти років; або має науковий ступінь в області права і стаж наукової роботи в сфері права не менше семи років; або має досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення як мінімум сім років; або має сукупний професійний стаж в цій сфері не менше семи років. Суддів нового суду відбиратимуть на конкурсі.

Не можуть бути призначені суддями Вищого антикорупційного суду особи, які протягом 10 років, що передують призначенню, працювали в правоохоронних органах (в тому числі НАБУ і САП) або обіймали політичні посади.

Після прийняття цього закону, як передбачали політичні експерти, в України з’являється замкнена антикорупційна структура: Національне антикорупційне бюро розслідує справи — Спеціалізована антикорупційна прокуратура розглядає їх — приймає рішення Вищий антикорупційний суд.

Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»