Нардеп з Полтавщини розповів про “депозит тари” в новому “сміттєвому” законопроекті

Законотворці обіцяють повертати покупцям вартість тари, якщо вони здаватимуть її у спеціальних пунктах прийому.

У Комітеті з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи на розгляді знаходиться проект Закону №5614 щодо системи збирання та утилізації використання тари. Серед співаторів – нардеп Костянтин Іщейкін.

Про новий “сміттєвий” законопроект парламентарій розповів на своїй сторінці у Фейсбуці. Якщо документ буду прийнятий, то ми отримаємо нове поняття – “депозит тари”.

“Народженим в СРСР це знайомо, – розповідає Костянтин Іщейкін, – купив сік чи молоко у скляній пляшці, окремо зазначена ціна пляшки, і вона повертається, якщо здаєш пляшки. Тобто це грошова сума, що додатково стягується з покупця при придбанні продукції у тарі, визначеної законом, та яка повертається споживачеві при поверненні тари споживачем у порядку, передбаченому законом. Цей законопроект розширює поняття “тара”, тобто мова не тільки про скляні пляшки, а й про ПЕТ-пляшки, металеві банки, картонні пакети і т.д. – тару, як елемент упаковки харчових напоїв. Експерти відзначають, що на ринок України щороку надходить біля 13 млрд таропаковань з пластику, металу, скла та картону для напоїв. Куди воно дівається? Правильно, просто викидається на сміттєзвалища, де стає небезпечним, займає місце і отруює природу”.

За даними Іщейкіна, в Європі пляшки-банки приймають у спеціальних пунктах біля супермаркетів, натомість громадяни отримують чек на покупки або гроші. “Німеччина, Фінляндія, Чехія, Норвегія, Швеція, Естонія, Хорватія та інші країни – у них працює депозитна система. Це дозволяє збирати до 90% відходів тари (які утилізуються!), а ще дає робочі місця і зменшення негативного впливу на екологію. У США – це серйозне джерело доходів бюджету, майже 1% ВВП”, – зазначає парламентарій.

Іщейкін