На реставрацію Кадетського корпусу у 2019 році Державна судова адміністрація має 220 млн грн

За оптимістичним прогнозом, реставрацію Кадетського корпусу у Полтаві можуть почати у квітні 2020 року. Поки ж, на 2019-й ДСА має 220 млн грн.

24 липня Кабмін погодив передачу Полтавського Петровського кадетського корпусу до державної власності. Історична будівля переходить на баланс Державної судової адміністрації. З цього приводу голова ГО «SavePoltava» Віктор Трофименко та депутат міськради Юліан Матвійчук, які займалися питанням Кадетського корпусу, дали прес-конференцію.

Нагадаємо, вперше про можливість вирішення ремонту покинутої історичної будівлі шляхом передачі до сфери юстиції стало відомо у квітні 2018 року. За місяць Державна судова адміністрація підтвердила бажання взяти приміщення на свій баланс. Далі Кадетський корпус обстежили німецькі фахівці.

Перший крок — згоду на передачу корпусу державі — міськрада надала у жовтні 2018-го. Далі рішення пройшло погодження міністерств культури, економічного розвитку та юстиції. Після цього його мав затвердити Кабмін, але процес затягнувся на 9 місяців замість запланованих 3-х.

За словами Юліана Матвійчука, документ лежав без розгляду з 21 квітня. Розгляд рішення на засіданні Уряду відкладали 11 разів. Для вирішення питань полтавські активісти їздили до Києва 46 разів. Врешті вдалося «продавити» погодження на передачу.

За оптимістичним прогнозом, цього року Кадетський корпус накриють дахом, а навесні наступного — почнуть реставрувати

Своїм рішенням Уряд погодився прийняти Кадетський корпус у державну власність і цим же документом закріпив його за Державною судовою адміністрацією України. Далі, на найближчій сесії Полтавської міськради, депутати мають прийняти погодження передачі Кадетського на баланс ДСА, а також затвердити перелік делегатів від Полтави, які увійдуть до робочої групи з прийому-передачі майна. Цим місто «закриє» процедуру передачі. Орієнтовно, засідання мають зібрати на початку серпня.

Далі голова ДСА, своїм наказом, сформує робочу проектну групу, яка опікуватиметься усіма питаннями, пов’язаними із Кадетським корпусом. До неї увійдуть 3-4 представники від Полтави. Поки визначено, що серед них точно будуть архітекторка Оксана Білявська й історик Борис Тристанов (обидва — учасники «SavePoltava»), а також депутати.

Першочергове завдання — це накрити будівлю дахом | Фото: poltavaopen.com Першочергове завдання — це накрити будівлю дахом | Фото: poltavaopen.com

Після цього почнуться передпроектні роботи. Першочергове завдання — це накрити будівлю дахом. На затвердження проекту облаштування покрівлі піде близько 1,5 місяця. Насправді небайдужі полтавці — фахівці у сфері архітектури — мають напрацювання щодо проектів та готові віддати усі матеріали ДСА безкоштовно. Це має прискорити процес.

Завдяки даху вдасться зупини процес руйнування. Наступний крок — це проект реставрації, розробка якого продовжуватиметься близько 4 місяців. Ще 2 місяці займе процедура проведення тендера на проект. Далі буде оголошений тендер на самі роботи, який триватиме ще 2 місяці. Плюс близько місяця — на підписання договору та початок робіт. Тобто, орієнтовно, у квітні 2020 року можна буде очікувати початок робіт. За словами Юліана Матвійчука, це оптимістичний прогноз.

На 2019 рік у держави є 220 млн грн під реставрацію Кадетського корпусу

Як повідомили Віктор Трофименко та Юліан Матвійчук, на час проектних і тендерних процедур, а також проведення реставрації, будівлю можуть обгородити й організувати охорону. Це питання вирішуватиме ДСА.

Судова адміністрація вже заклала на 2019 рік кошти, призначені для реставрації будівлі. Наразі це 220 млн грн. Сума попередня і загалом на відновлення Кадетського корпусу планують витратити більше. Скільки саме — поки не невідомо.

Віктор Трофименко пообіцяв, що зробить усе, аби весь процес робіт був максимально публічним. На його думку, зараз завдання — не просто контролювати, аби будівля була відновлена в автентичному стилі, а й слідкувати, щоби кошти витрачалися зрозуміло.

Усі процеси між містом та ДСА також контролюватиме робоча група, куди входять представники ГО «SavePoltava», архітектори, історики, депутати, громадські діячі тощо. Склад групи остаточно мають також затвердити на сесії міськради. Інших моментів впливу, окрім правоохоронних органів, не буде.

Після реставрації у Кадетському корпусі буде три суди і громадський простір

Після ремонту до будівлі перемістять три районні суди Полтави: Київський, Ленінський та Октябрський. У майбутньому їх об’єднають в один — окружний. На першому поверсі відреставрованої будівлі планують зробити приміщення з окремим входом під громадський простір. Воно, за мінімальну плату, може бути передане місту. Попередньо, там хочуть облаштувати щось на кшталт музею Полтави чи самого Кадетського корпусу.

Коли це відбудеться, у Полтаві звільнять приміщення для двох дитсадків, у будівлях яких перебувають зараз Київський та Октябрський райсуди Полтави.

Додамо, що Державна судова адміністрація вже має досвід відновлення історичних будівель. Так, минулого року за кошти ДСА відреставрували колишні військові казарми у центрі Харкова і розмістили там Харківський апеляційний господарський суд.

За словами Віктора Трофименка, до вирішення питання передачі та початку реставрації Кадетського корпусу, наразі, тим чи іншим чином, дотичні 34 особи. Окремо він подякував Юліану Матвійчуку, який ініціював рішення у міськраді організував перемовини з ДСА, юристам Віктору Полякову та Віктору Рябцю, полтавським активістам тощо.

Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»