На Полтавщині з’явиться 17 сучасних полігонів для твердих побутових відходів

Комплексна програма, щодо поводження з твердими побутовими відходами Комплексна програма, щодо поводження з твердими побутовими відходами

Сьогодні на щотижневій апаратній нараді в голови Полтавської ОДА презентували варіант Комплексної програми, щодо поводження з твердими побутовими відходами.

Розрахована програма на 5 років — з 2017 до 2021 рік. Презентувала Програму один із розробників — доцент кафедри прикладної екології та природокористування, кандидат технічних наук Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка Оксана Ілляш. 

За її словами, планований обсяг фінансування — майже 842 млн грн на 5 років. З них 46% — інвестиційні кошти. 275 млн грн — кошти місцевих бюджетів різного рівня, від районного до міського чи селищного, які виділять за 5 років. Частка обласного бюджету — 35 млн грн на рік. Причому левову частину фінансування — 337 млн грн у рамках Програми — пропонується використати на два найбільш вартісні об’єкти: полігони у Горішніх Плавнях та Кременчуці. 

Реалізація Програми — поетапна в рамках субрегіонів. Як і планувалося, їх створять п’ять: 

  • Полтавський субрегіон — Полтава, Полтавський, Новосанжарський, Машівський, Карлівський, Чутівський райони;
  • Кременчуцький субрегіон — Кременчук, м. Горішні Плавні, Глобинський, Козельщинський, Кобеляцький, Кременчуцький райони;
  • Пирятинський субрегіон — Пирятин, Пирятинський, Чорнухинський, Лохвицький, Лубенський, Оржицький, Гребінківський райони;
  • Хорольський субрегіон — Хорол, Хорольський, Семенівський, Великобагачанський, Решетилівський, Шишацький, Миргородський райони;
  • Гадяцький субрегіон — Гадяч, Гадяцький, Котелевський, Диканьський, Зіньківський райони.

Згідно з Програмою, за 5 років, на Полтавщині з’явиться 17 сучасних полігонів. Їх збудують, добудують чи реконструюють на базі вже існуючих у таких населених пунктах: Пирятин, Карлівка, Засулля (Лубни), Хорол, Хитці (Гадяч), Велика Багачка, Зіньків, Великі Сорочинці, Семенівка, Зачепилівка (2-а черга), Милорадове, Оржиця та Шишаки (2-а черга), Миргород, Лохвиця, Горішні Плавні, Кременчук. Натомість решту з існуючих на сьогодні 674 поступово закриють і рекультивують.

Уже підготовлений графік рекультивації звалищ мають затвердити на обласному рівні у першому півріччі нинішнього року.

Розробка і корегування схем санітарної очистки населених пунктів обійдеться місцевим бюджетам у суму майже 13 млн грн. Розроблять 1273 схеми та ще 24 логістичні схеми збирання сміття. А от контейнери встановлюватимуть на умовах співфінансування. Всього в області встановлять орієнтовно 5193 контейнери. Загальна вартість — понад 117 млн грн.

Окрім того, в рамках реалізації програми створять парк комунальної техніки, для якого придбають 100 одиниць техніки (орієнтовна вартість — біля 172 млн грн) та 16 одиниць для обслуговування полігонів ТПВ. 

— Доволі активно відгукнулися органи місцевого самоврядування на створення сортувальних станцій. Навіть є окремі територіальні громади, наприклад, Піщанська Кременчуцького району, які виразили бажання встановити сортувальні станції на своїй території, — прокоментувала Оксана Ілляш. — На сьогодні маємо 18 сортувальних ліній плюс дві у рамках реконструкції полігону Горішніх Плавнів і Кременчука. Приблизно планується витратити 42 мільйони гривень на цей етап. 

Оксана Ілляш Оксана Ілляш

Анатолій Ханко та Валерій Головко Анатолій Ханко та Валерій Головко

Цей варіант — не остаточний, у Програмі можливі зміни. Зокрема, завтра у Горішніх Плавнях обговорюватимуть можливості полігонів у цьому місті та сусідньому Кременчуці. Окрім того, голова Полтавської ОДА Валерій Головко наголосив на необхідності переробки сміття: 

— Збирання, складування і захоронення сміття — це не самоціль. Маємо переробляти тверді побутові відходи, а не захаращувати ними полігони. І готувати до цивілізованого збирання сміття земляків, бо на сьогодні мешканці області ще не готові до роздільного збирання відходів. Культуру поводження зі сміттям, як у Європі, потрібно виховувати, починаючи з дитячого садка. І це теж завдання в рамках Комплексної програми.

Прес-служба Полтавської ОДА