На Полтавщині відновлюватимуть унікальні будівлі земських шкіл

У Полтавській ОДА обговорили проект-відновлення унікальних шкіл Лохвицького земства. Частина з них можуть стати заповідною зоною ЮНЕСКО. 

Більше, ніж 100 років тому на Полтавщині збудували школи Лохвицького земства. Більшість будівель зараз у незадовільному стані, частина — зруйновані. Їх збереженням займається однойменний проект, який очолює Ольга Герасим’юк. До процесу долучиться і полтавська обласна влада.

Відновлення земських шкіл — серйозний крок у розвитку туристичного потенціалу Полтавщини. Під час засідання з ініціаторами проекту, очільник Полтавської ОДА Валерій Головко закцентував увагу на тому, що історична спадщина регіону одна із найбагатших, тому головна задача — зберегти її.

—Відновлення культури, історії та туристичної привабливості — це абсолютно правильний шлях розвитку регіону. Говорячи про це ми, по суті, боремось за наше право називатися державою України. Сьогодні, разом з ініціаторами проекту обговорили подальшу спільну роботу у цьому напрямку.  Виокремили конкретні кроки, визначили дати та готуємось до конкретних дій. Це важливі речі, які сьогодні потрібно робити, і на них виділятимемо серйозні кошти, — зазначив Валерій Головко.

 Земські школи, збудовані у 1901-1916-х роках за проектом архітектора Опанаса Сластіона, визнані пам’ятками культурної спадщини місцевого значення.

— Це справді унікальний проект. Полтавщина взагалі багата на цікаві історику-культурні об’єкти. Відновлення історичної спадщини спонукатиме до розвитку туристичної галузі, посилить туристичний потенціал області. А отже – сприятиме надходженню коштів та розвитку економіки регіону, — відмітив голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький.

Шкіл Лохвицького земства, збудованих в унікальному стилі українського архітектурного модерну, збереглося майже 50. Вони знаходяться у чотирьох районах Полтавської області: Лубенському, Лохвицькому, Пирятинському та Чорнухинському. А також у Варвинському районі Чернігівської області та Роменському районі Сумської області.

Рекордна кількість цих історичних будівель розміщені у Лохвицькому районі. За думками експертів — комплекс об’єктів може стати заповідною зоною ЮНЕСКО.

—                    Ми три роки воювали за збереження, а сьогодні прийшло керівництво області та підтримало наш проект. Це дуже важливо для нас. Ідеєю є те, що ми сьогодні обговорили. Буде протокольне доручення, яке піде на місця. І люди, які сьогодні представляли регіон, будуть практично реалізовувати проект. Сьогодні переломний момент. Ми від прекрасних мрій переходимо до практичної реалізації, — говорить ініціатор проекту «Школи Лохвицького земства» Ольга Герасим’юк.

Під час засідання наголосили на тому, що для збереження об`єктів планується їх тимчасова консервація.   

Гроші на відновлення будівель виділять після затвердження плану-проекту на засіданні Полтавської ОДА. Крім відновлення історичної складової, проект передбачає створення туристичного маршруту національного значення.

Раніше ми розповідали Визначили концепцію скульптури Леву Вайнгорту