На Полтавщині відкрили ХІ Міжнародний молодіжний гончарський фестиваль «Опішне-2017»

Вчора відбулося відкриття ХІ Міжнародного молодіжного гончарського фестивалю «Опішне-2017»

Уже за традицією, він проходить у Державній спеціалізованій художній школі-інтернаті І-ІІІ ступенів «Колегіум мистецтв у Опішному» імені Василя Кричевського. Вона стала творчою базою Міжнародних та Всеукраїнських молодіжних гончарських фестивалів. Також, при Колегіумі мистецтв створено єдиний в Україні художньо-етнографічний музей «Відродження», фонди якого налічують понад 6500 експонатів.

— Як завжди, ми зібрали велику творчу родину для того, аби віддати належну шану мистецтву, творчій юності, прадавньому ремеслу. Ми щасливі тим, що живемо в гончарному осередку — Опішному, та є нащадками уславлених митців. Фестиваль приймаємо уже водинадцяте, триватиме й розвиватиметься він і надалі. Захід цінний не лише конкурсними роботами, а в першу чергу, тим, що юні митці мають можливість брати майстер-класи у провідних художників-керамістів з усього світу, — розповіла координатор та директор фестивалю, депутат Полтавської обласної ради Людмила Овчаренко.

Мета фестивалю, за її словами — залучення до заняття гончарством та до вивчення історико-мистецьких досягнень гончарства школярів та молоді; розвиток традицій, популяризація молодіжної художньої творчості.

Виготовлення глечику Виготовлення глечику

Гості свята Гості свята

Заступник голови Полтавської ОДА Олег Пругло на фестиваль приїхав вперше, він побажав учасникам творчої наснаги та успіхів:

— Полтавщина багата на таланти, Опішне багате саме на гончарські таланти, про які знають не тільки в Україні, а й в усьому світі. Коли я дивлюся на вироби, згадую своїх дідуся і бабусю. Завжди, коли за святковим столом збиралася уся родина, бабусині фірмові страви — вареники та борщ, подавали обов’язково у глиняному посуді. І вони, навіть, смачнішими ставали. Фестиваль — це, в першу чергу, спілкування та обговорення планів, тож, я вам бажаю великих успіхів.

Олег Пругло Олег Пругло

Цьогоріч до Опішні з’їхалися 37 юних митців, віком від 10 до 23 років, також прибула делегація з Молдови. Усі вони позмагаються у трьох номінаціях: «Кераміка», «Образотворче мистецтво» та «Інші види декоративно-ужиткового мистецтва».

Привітав учасників та гостей заходу і депутат Полтавської обласної ради Руслан Рогов:

— Мені пощастило в житті — я народився в Україні, а ще мені пощастило, бо я живу у Полтавській області. Коли вперше, ще з батьками, потрапив в Опішне, тут залишилася частка мого серця. І кожного разу, коли є можливість, їду сюди, бо це чудовий край. Гончарство — це дивне мистецтво, бо не кожній людині дано вкласти частинку свого тепла у той виріб, який вона робить. Тож, бережімо традиції свого роду.

Руслан Рогов ставить підпис на глечику Руслан Рогов ставить підпис на глечику

З відкриттям фестивалю учасників та гостей привітав і Міністр культури України Євген Нищук, який надіслав листа.

Директор Департаменту освіти та науки Полтавської ОДА Олена Харченко наголосила, що проведення гончарського фестивалю — це свято не лише для опішнянської землі, а й для всієї Полтавщини та України:

— Уже стало доброю традицією, що саме у Колегіумі, Опішне приймає усіх учасників фестивалю. Я дякую керівництву та працівникам закладу, завдяки праці яких збережено традиції. А молодим митцям — успіхів.

Олена Харченко Олена Харченко

Привітали з відкриттям та побажали творчих успіхів, жаги до роботи, мирного неба над головою та благополуччя гончар, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України та Національної спілки художників України, заслужений майстер народної творчості України, лауреат Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Івана Нечуя-Левицького Микола Пошивайло та майстер-вишивальник, заслужений майстер народної творчості України Григорій Гринь.

Художніми номерами гостей свята вітали вихованці Колегіуму мистецтв та ансамбль «Джерело» Гадяцького коледжу культури та мистецтв імені Івана Котляревського.

Опішнянський майстер Микола Варвинський розповів, що гончарством займається майже 30 років. Він продовжив родинну справу своїх дідів та батьків. Сьогодні ж, на гончарному крузі він виготовив горщика, на якому свої підписи поставили усі присутні. Далі — його обпалять та передадуть до музею.

Також, уже традиційно, під час відкриття фестивалю, у землю закопали горщик з кашею, як символ добра, достатку та миру. А гончар Микола Пошивайло окропив свяченою водою горно та запалив у ньому вогонь.

Учасників та гостей заходу почастували опішнянськими смаколиками та узваром.

Триватиме фестиваль до 23 червня, тоді ж, журі визначить по 4 твори-переможці у кожній віковій групі у всіх номінаціях.

Прес-служба Полтавської ОДА