На Полтавщині субсидії призначатимуть за новим порядком

Олександр Біленький, Валерій Головко, Олег ПруглоОлександр Біленький, Валерій Головко, Олег Пругло

Сьогодні на апаратній нараді у Полтавській ОДА обговорили впровадження нового порядку призначення житлових субсидій та недоліки, виявлені під час комплексної перевірки стану цивільного захисту.

Директор Департаменту соцзахисту Людмила Корнієнко розповіла, що субсидії цього року призначатимуть за оновленим порядком. Якщо раніше сім’ї подавали декларацію на двох аркушах, то відтепер обсяг запитуваних даних міститиметься на п’яти:

— На 1 травня цього року житлові субсидії отримали 369 000 сімей. Їх середній розмір зменшився. Якщо в минулому році він складав 1700 грн, то сьогодні це 1400 грн — наслідок підвищення рівня оплати праці й розміру пенсій.

У минулому році на фінансування програми житлових субсидій з державного бюджету спрямували 3,5 млрд грн. У поточному році на область передбачені 3,6 млрд грн.

Постановою від 27 квітня КМУ прийняв новий механізм призначення житлової субсидії. В ньому посилений принцип адресності. Тобто надання її саме тим сім’ям, які справді потребують державної підтримки у сплаті житлово-комунальних послуг. Кінцева мета нового порядку — перехід у 2019 році на монетизацію субсидії. Тоді кожна сім’я сплачуватиме субсидію наданими державою «живими» коштами.

Посадовиця пояснила, що перехід на новий порядок не зачепить основної маси отримувачів субсидії. Тобто близько 73% — 270 тисячам родин — субсидія призначатиметься без змін. В основному, це сім’ї з непрацездатними, пенсіонерами й отримувачами державних соцдопомог.

Після одержання програмного комплексу органи соцзахисту населення протягом травня-червня по кожній сім’ї повинні запросити дані у підприємств-надавачів послуг, пенсійного фонду, податкової і провести нарахування на неопалювальний період. До кінця червня згадані 270 тисячі родин отримають повідомлення.

КМУ визначив і категорії сімей, які втрачають право на державну підтримку. Це сім’ї, що мешкають у квартирах площею 120 м² і більше та будинках 200 м² і більше незалежно від кількості осіб та їхніх доходів. Це не стосується дитбудинків сімейного типу, прийомних і багатодітних сімей. Друга категорія — сім’ї, до складу яких входять працездатні особи, що не працювали або отримували заробітну плату нижчу за мінімальну, не сплачували єдиний соціальний внесок чи перебували за кордоном понад 60 днів в обраховуваному періоді. Це не стосується осіб, що перебували за кордоном на лікуванні, навчанні чи у відрядженні.

Валерій Головко зазначив, що, не зважаючи на впроваджені Урядом нові обмеження, у згаданих квартирі чи будинку може проживати одинока малозабезпечена літня людина. Тому не можна розглядати всі випадки однаково категорично. Органи місцевого самоврядування можуть відпрацювати власні програми з фіндопомоги.

На апаратній нараді в Полтавській ОДА

На апаратній нараді в Полтавській ОДА

Законодавство передбачило, кому субсидії нараховуватимуть комісії, створені при РДА і міськвиконкомах. Серед таких сім’ї, у власності яких є транспортні засоби терміном експлуатації до 5 років. Якщо будь-хто з членів родини протягом останніх 12 місяців отримав чи витратив від 50 тис грн, будь то виграш, спадок чи дарунок. В окремих випадках комісія може визначити виняток з урахуванням обставин. Боржники, що мають заборгованість понад 340 грн, субсидію ризикують не отримати.

Людмила Корнієнко попередила присутніх представників Укрпошти, що неоперативне інформування про сплату сім’єю комунальних послуг може призвести до ненарахування їй субсидії. Тож, не зважаючи на процес реорганізації, який нині триває на підприємстві, просила звернути на це увагу.

Новий порядок вже почали відпрацьовувати в районах через навчання, селекторні наради та спілкування з організаціями-надавачами комунальних послуг.

Минулого року вперше була спроба монетизації субсидії. Тоді 82 тис. сімей після опалювального періоду отримали невикористані субсидії на суму 51 млн грн. В поточному році підприємства-комунальники до 1 червня мусять надати списки невикористаних субсидій.

Голова Громадської ради при Полтавській ОДА Володимир Голуб запросив Людмилу Корнієнко на засідання ради 30 травня виступити з роз’ясненням нового порядку призначення житлових субсидій.

Начальник управління з питань цивільного захисту облдержадміністрації Віктор Стеблянко доповів про заплановані заходи на усунення недоліків, виявлених перевіркою стану цивільного захисту з 12 по 22 березня.

Віктор Стеблянко Віктор Стеблянко

Перевірка показала, що загалом система в області працює на належному рівні й забезпечує конституційне право громадян на захист життя і здоров’я в мирний час та особливий період.

Виявлені деякі формальні недоліки та незначні в документації — планах і розпорядчих документах. Частково їх виникнення тягне за собою потреба в додаткових коштах.

Щодо протипожежної безпеки, з 5675 гідрантів в області 6% потребують ремонту чи заміни. Також є потреба в дозабезпеченні санітарним транспортом Полтавський центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Саме вони найкраще відпрацювали під час перевірки. Утім також потребують підтримки, адже з необхідних в області 186 санітарних автомобілів для належного функціонування на сьогодні мають у розпорядженні лише 150. Частина з них потребує заміни та не відповідає вимогам.

Загалом по області стан цивільного захисту оцінений на «добре», а над виявленими недоліками вже працюють і обіцяють усунути найближчим часом.

Прес-служба Полтавської ОДА