На Полтавщині стартував пілотний проект з пошуку та дослідження місць поховань часів Другої світової війни

Учора відбулася перша зустріч заступника голови ОДА, голови обласної Комісії у справах увічнення пам’яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій Олега Пругла з делегацією Німецької народної спілки з догляду за військовими похованнями, представниками Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій та ГО «Український меморіал».

Тема зустрічі — вирішення організаційних питань по догляду за військовими похованнями на території Полтавської області та проведення пошукових і наукових досліджень у рамках реалізації спільного проекту.

Згідно з погодженою програмою, у зону досліджень входять території семи районів — Кобеляцького, Миргородського, Карлівського, Чутівського, Лубенського, Гребінківського та Пирятинського.

— Війна закінчується тоді, коли похований останній солдат. Ті німецькі поховання, які існують на території нашої області, потрібно виявити, привести до ладу, і мати розуміння що робити далі, — говорить Олег Пругло. — Мова йде і про перепоховання. Відпрацьовуватимуться ті території, де, можливо, залишилися рештки людей та особисті речі загиблих. Робота тільки починається, її завершення планується за два місяці. 

Початку пошукових робіт і реалізації спільного проекту, передуватиме складення та підписання відповідних договорів і кошторисних документацій, визначення джерел фінансування.

Складність проведення робіт полягає у тому, що на місцях багатьох поховань уже збудовані гаражні кооперативи, школи та є приватні присадибні ділянки. Олег Пругло пообіцяв всебічну допомогу та підтримку.

Олег Пругло Олег Пругло

Зі свого боку, німецька сторона запропонувала надати наявну інформацію про поховання українських військових на території Німеччини.

— Ми вдячні Полтавській ОДА за наданий доступ до архівних матеріалів і сподіваємося, що протягом двох місяців цей проект буде реалізовано повністю, — зазначив представник німецької делегації.

Нагадаємо, що у 2000 році Кабінет Міністрів України затвердив програму пошуку і впорядкування поховань жертв війни та політичних репресій. Вона передбачає заходи для здійснення пошуку, ведення обліку, впорядкування, збереження та утримання розташованих в Україні та за її межами поховань осіб, які проживали на території сучасної України в минулі часи і загинули чи померли внасліок воєн, депортації та політичних репресій. На сьогодні відповідну роботу координує Державна міжвідомча комісія. А пошукову роботу, у межах своєї компетенції, здійснює Український інститут національної пам’яті, Міністерство оборони України, МВС, Держбуд, інші центральні і місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. При Полтавській ОДА утворена відповідна комісія.

Прес-служба Полтавської ОДА