На Полтавщині розпочалися заходи до Дня Конституції України

Презентація проекту «Українські державотворці. Пилип Орлик і перша українська конституція» Презентація проекту «Українські державотворці. Пилип Орлик і перша українська конституція»

Сьогодні, до 21-ї річниці Конституції України, за ініціативи обласного управління культури, спільно з Громадською радою при ОДА й Департаментом інформаційної діяльності, для полтавців організували екскурсію визначними місцями, пов’язаними з першою Конституцією та історичними постатями, котрі сприяли українському державотворенню.

Про українських державотворців розповіли в музеї «Поле Полтавської битви»

У музеї історії Полтавської битви полтавці взяли участь у мультимедійній презентації проекту «Українські державотворці: Пилип Орлик і перша українська конституція» та виставки «100 років з часу створення Генерального Секретаріату Української Центральної Ради — першого українського уряду». Заходи підготували колектив ДІКЗ «Поле Полтавської битви» спільно з міською централізованою бібліотечною системою.

Процеси державотворення та перша українська Конституція творилися саме в ті часи, про які розповідає музей історії Полтавської битви. 

— Без козацької доби цей документ не народився б. В історії нашого народу немає більш славної доби, ніж козаччина, яка залишила нам чимало гучних імен історичних постатей, державних діячів, — говорить заступник директора з наукової роботи Людмила Шендрик. — Чільне місце серед них займає Пилип Орлик, випускних Києво-Могилянської академії, вихований на кращих зразках європейської та вітчизняної історико-філософської правової думки. Чех за походженням, він став істинним патріотом України.

Людмила Шендрик розповіла про життєвий шлях Орлика, його діяльність, успіхи та невдачі, які, втім, не зупинили його в служінні Україні та її народу. Все його життя було присвячене європеїзації нашої держави. Він намагався познайомити уряди європейських країн з Україною.

— Варто організувати цикл таких виїздів для ознайомлення громадськості з історією краю. Тому що у багатьох зі школи залишаються лише уривки знань. А це наша історія, яку знають далеко за межами України, в Європі. І ми зобов’язані знати її краще за будь-кого, — говорить голова Громадської ради при Полтавській ОДА Володимир Голуб.

У Жуках поклали квіти до памятних знаків Самійлу Величку та Даніелу Крману

Наступним у низці заходів було покладання квітів до Меморіального комплексу слави українського козацтва в селі Жуки Полтавського району.

Населений пункт — осередок давніх козацьких традицій на Полтавщині. До кінця ХVІІ століття село було вільним козацьким поселенням, резиденцією полковників: спершу Федора Жученка, а у ХVІІІ столітті — його онука Василя Кочубея.

Саме на цьому місці стояла церква, збудована на кошти козаків. Досі під землею знаходяться залишки будівлі та старовинні склепи Жученка та Кочубея і їхніх родин. Сьогодні на цьому місці побудована Каплиця Покрови Пресвятої Богородиці.

У Жуках жив і працював визначний літописець козацької доби Самійло Величко. Його літопис — видатна пам’ятка світової історії та літератури ХVІІ століття.

Понад 300 років тому в районі сіл Жуки, Осьмачки, Мазури, Тахтаулове, Побиванка відбулася відома в усьому світі історична подія — битва під Полтавою. У 1709 році територія села стала театром бойових дій між російською та шведською арміями. Ті події описали літописці козацької доби Густав Адлерфельд та Даніел Крман.

Шведський воєнний історик Густав Адлерфельд у своєму «Подорожньому щоденнику», присвяченому Гетьманщині, поруч з уживаною назвою «Козакія», використовує термін «Україна», а український народ називає «козацькою нацією».

Тож, у переддень відзначення 21-ї річниці Конституції України, учасники зібрання вшанували світлу пам’ять всіх козаків, полеглих за визволення українського народу, борців за єдність і суверенітет України та загиблих учасників АТО хвилиною мовчання.

Пісенно-танцювальний ансамбль «Полтава» виконав державний гімн, козацькі пісні й молитву за Україну. Від усіх присутніх до підніжжя пам’ятних знаків видатному козацькому літописцю Самійлу Величку та словацькому просвітителю Даніелу Крману поклали квіти на знак вшанування всіх полеглих — справжніх патріотів і видатних українців.

Прес-служба Полтавської ОДА