На Полтавщині через АЧС врегулюють популяцію диких кабанів у мисливських угіддях

Сьогодні під головуванням заступника голови Полтавської ОДА Романа Товстого відбулось засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії. Погодили проведення заходів для врегулювання популяції диких кабанів на територіях мисливських угідь всіх форм власності, які входять до зон захисту та нагляду неблагополучних пунктів щодо АЧС.

На сьогоднішній день спостерігається ускладнення ситуації щодо африканської чуми свиней в Україні, в тому числі і в Полтавській області. Виникла реальна біологічна загроза галузі українського свинарства. За словами заступника голови Полтавської ОДА Романа Товстого, ситуація щодо АЧС в області досить складна. На сьогоднішній день із 101 випадку, який зафіксовано в Україні. 18 — трапилось на Полтавщині. 

— Учора в області зняли останній карантин, на даний момент все спокійно. Але не дивлячись на це, ми знаємо, що триває карантин у «Нижньосульському національному природньому парку» Чорнобаївського району Черкаської області. Ця зона межує з мисливськими угіддями Полтавської області, а саме з Нижньосульським парком заказником. Там на даний момент проводять дослідження та оголошено зону нагляду. На щастя, АЧС там не виявлено, але територія усе одно під особливою увагою, — сказав Роман Товстий.

Роман Товстий Роман Товстий

Частіше за все, ймовірним джерелом інфекції африканської чуми є саме дикий кабан. Саме у дикій фауні найбільший ризик занесення вірусу. Це відбувається через міграцію тварин, які є носіями захворювання. Для диких кабанів не існує кордонів, через що вірус постійно циркулює в дикій фауні, що і відмічається останнім часом в Україні. 

— Там, де кількість дикої тварини більше за норму, необхідно провести депопуляцію та підтримувати її в межах норми, — зауважив Роман Товстий. 

У мисливських угіддях всіх форм власності Полтавської області, які є благополучними щодо АЧС, необхідно довести та в подальшому підтримувати щільність диких кабанів на рівні 4 голови на 1000 га території. 

Начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Геннадій Пікуль розповів цього року найбільше випадків АЧС зафіксовано саме на Полтавщині. 

— У Полтавській області 2067,6 тис га мисливських угідь. Так як є ризик розповсюдження інфекції АЧС у дикій фауні, то до періоду приведення у відповідність визначеної щільності тварин полювання на території цих мисливських угідь на диких копитних буде заборонена, — розповів Геннадій Пікуль.

Засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Полтавській ОДА Засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Полтавській ОДА

Приведення до ладу популяції диких кабанів та можливе обмеження полювання необхідне для локалізації подальшого розповсюдження АЧС та недопущення нових випадків 

Геннадій Пікуль пояснив, що необхідно посилити контроль за циркуляцією збудника АЧС серед диких кабанів, а також передбачити в першу чергу відстріл та лабораторні дослідження всіх ослаблених і підозрілих свиней щодо даного захворювання. Необхідно проводити відбір проб (кров, шматочки селезінки, підщелепні та мезентеріальні лімфатичні вузли, трубчаста кіста) від усіх виявлених загиблих і відстріляних диких кабанів перед початком та впродовж полювання. Проби необхідно брати навіть у тих тварин, які загинули внаслідок ДТП. 

— Тварина , яка добута на мисливстві, не має реалізовуватись, поки не буде результату дослідження. Тільки у випадку отримання негативних результатів лабораторних досліджень на АЧС можливе подальше використання впольованих туш. В разі не виконання даного пункту туші диких кабанів підлягають знищенню шляхом спалення, — додав Геннадій Пікуль. 

Протягом двох днів з дня відбору біоматеріалу, а у випадку підозри захворювання — негайно, забезпечити направлення відібраних проб до Регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини в Полтавській області. Там проводитимуть лабораторні дослідження на АЧС методом полімеразної ланцюгової реакції.

Прес-служба Полтавської ОДА