На перехресті вулиць Стрітенській та Небесної Сотні невідомі вночі розкурочили новий кіоск

Новий МАФ на вулиці Стрітенській Новий МАФ на вулиці Стрітенській | Фото Яна Пругла

Власник понівеченого кіоску виклала свої аргументи «за», депутат, який виступив проти МАФу, засудив нічну акцію, але вважає дії влади — провокативними та незаконними

Сьогодні вночі у Полтаві невідомі побили новий кіоск, який встановили 22 листопада на перехресті вулиць Стрітенській та Небесної Сотні.

Розбитий новий МАФ на розі Стрітенської та Небесної Сотні (2017.11.23, Полтава)

Підприємець Олена Дрозд, власник кіоску, розповіла «Полтавщині» про подробиці нічних подій:

— У нас є свідок. Він повідомив, що о пів на другу п’ятеро осіб в балаклавах підійшли і почали бити кіоск. Знайшли поруч великий камінь, били ним. Пошкодили ролети та вхідні двері. Після цього вони побігли в бік техуніверситету. Приблизний збиток становить 30 тис. грн. Ми звернулися до поліції із заявою.

Камінь з найближчого подвір’я, яким пошкодили ролети Камінь з найближчого подвір’я, яким пошкодили ролети

Також Олена Дрозд поділилася своїми думками щодо самої ситуації:

— Вчора сюди приїхали депутат Ямщиков, Кущинський (голова Полтавського обласного осередку «Самопомочі». — Ред.) Вели себе зухвало, погрожували. Я вечір провела в лікарні — був гіпертонічний криз. А сьогодні такий настрій, щоб взагалі все це розібрати. Але не можу зрозуміти, кому це потрібно? Є рішення міської ради, є погодження Інспекції з благоустрою — ми запланували там висадити дві липи, встановити лавочки та зробити Wi-Fi. Прохід для пішоходів складає 2,5 м, а норма — 1,8 м. Влада надала дозвіл на 24 кв.м. площі, у нас — 15 кв.м. Хотіли продавати там канцтовари, книги і, можливо, газети. Бо молодь наша на лавках тільки пиво п’є. Сьогодні тут був головний архітектор (Микола Шевельов. — Ред.), сказав, що об’єкт красивий. Думаю, що хтось хоче мером стати, на цьому прийти до влади.

Підприємець Олена ДроздаПідприємець Олена Дрозда

Депутат Полтавської міськради Вадим Ямщиков виклав свою позицію у цьому конфлікті та прокоментував сам напад:

— Стосовно, начебто, погроз підприємцю, то є відео нашої розмови, я не погрожував. Якщо говорити про нічний напад, то не підтримую такого. Я не воюю проти МАФів як таких, не воюю проти підприємців, адже розумію, що це відрахування до міського бюджету. Але я проти порушень. Стосовно цього кіоску, то, по-перше, він обмежує зону видимості і для пішоходів, і для водіїв. Там поруч виїзд з двору, кіоск частково закриває видимість. Відповідний відділ поліції, представник якого вчора був на місці, підтвердив це. По-друге, з 2013 року в центральних, історичних зонах Полтави не можна ставити такі об’єкти.

— Але влада як спеціально збурює такими своїми дозволами полтавців і розпалює ворожнечу до підприємців. Так було, наприклад, під час подій в арці на вул. Соборності, є конфлікт стосовно забудови біля історичної будівлі кінотеатру ім. Котляревського та інше. Також закликаю депутатів уважніше вивчати проекти рішень перед голосуванням, а не бути сліпими кошенятами, щоб не провокувати таких конфліктів, — пояснив депутат.

Стосовно голосувань на сесіях міської ради, то нові об’єкти на вулицях Полтави, дійсно, «випливають» саме із рішень органу місцевого самоврядування.

Так, 31 січня 2017 року міська рада прийняла рішення «Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності» Цим рішенням ФОП Дрозд отримала в користування земельну ділянку на розі вулиць Стрітенскій та Небесної сотні. 27 депутатів проголосували «За».

16 червня 2017 року Полтавська міськрада прийняла рішення «Про затвердження та погодження документації із землеустрою на розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності. Знову це рішення підтримали 27 депутатів.

Кадастровий план земельної ділянкиКадастровий план земельної ділянки

На основі цих рішень 5 липня між Полтавською міськрадою та ФОП Дрозд було укладено договір, який встановив сервітутне землекористування (обмежене платне користування) на земельну ділянку для розміщення стаціонарної тимчасової споруди — торговельного кіоску, яка знаходиться на перехресті вулиць Стрітенської та Небесної Сотні. Договір — річний, з 31 січня 2017 року по 31 січня 2018 року. Згідно із ним підприємець має сплачувати за землекористування 4 тис 213 грн на рік.

Вже 15 вересня 2015 року Полтавська міська рада прийняла рішення «Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності». Після цього рішення ФОП Дрозд отримала право на продовження розміщення МАФу строком на 5 років.

Поіменне голосування трьох рішень  ради, які стосуються МАФу Олени Дрозди на вулиці Стрітенській

Як бачимо, саме на цих рішеннях й ґрунтуються дії підприємця. Тому не тільки депутатам, але й іншим полтавцям можна порадити висловлювати протест на стадії обговорення та підготовки рішення. Бо після його прийняття понівечення приватної власності стає незаконним «у кубі» (трощити навіть незаконну встановлену власність — також не можна). Щодо моральної складової — збурення полтавців, які протестують проти щільної забудови МАФами історичної частини міста, — то вона не впливає на вирішення ситуації в юридичній площині.

Владі також можна порадити — на стадії прийняття рішення по МАФам завчасно та більш наочно ознайомлювати депутатів та громадськість із графічними матеріалами, додатками до рішень. Це дозволило б отримати міській раді вагомий аргумент «прозорості та широкого залучення полтавців» під час прийняття спірних рішень. У противному випадку зауваження опонентів щодо свідомої закритості матимуть свій сенс.

Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»