На п’ять зрубаних гектарів лісу у Миргородському лісгоспі вирощують шість

Лісорозсадник Гоголівського лісництва є одним з найкращих в Україні. Саджанців хвойних і листяних порід вистачає не тільки на відтворення власних лісів, але й на продаж.

Миргородський лісгосп займає площу 30,4 га, з них третина — це лісорозсадник. На 10,9 га розсадника під сіянці хвойних і листяних порід відведено більше 2 га і ще 2 га — це шкільне відділення, де вирощують саджанці на продаж. 

У посівному відділенні на одному погонному метрі зростає в середньому 30-60 сіянців. У шкільному відділі кожен сіянець, взятий із посівного відділку, висаджують окремо, з певною відстанню між рядками. Після висаджування сіянці називають саджанцями, кожен такий має індивідуальну територію живлення.

Посіви Посіви

Ялина звичайна, під щитами зі спеціальною системою поливу Ялина звичайна, під щитами зі спеціальною системою поливу

Лісгосп вирощує таку кількість саджанців, щоб задовольнити потребу у відновленні власних лісів: засадити зруби та землі, що вийшли з під сільсько-господарського призначення. Раніше коефіцієнт відтворення лісу сягав 2: на зрубаний гектар висаджували два. Зараз є проблема приймання земель, тому коефіцієнт знизився до 1,2. Надлишок саджанців лісгосп продає.

Різноманіття ґрунтів дозволяє вирощувати різні породи. На пісках краще ростуть хвойні: сосна звичайна, кримська. Де підходить ґрунт, працівники лісгоспу висаджують дуб звичайний. Це — головна порода, до нього вводять ясен, деревина якого теж тверда і цінна. 

— Дуб полюбляє рости в тіні, прикритий нижчими деревами, — пояснює лісокультурниця Наталя Космоненко. — Біля нього висаджують липи і клени, які йдуть супутніми породами.

Наталя Космоненко, лісокультурниця Наталя Космоненко, лісокультурниця

Поруч з такими насадженнями в лісництві вирощують модрину європейську. Це зимостійке хвойне дерево, що витримує температури до мінус 65°C. На відмінною від інших хвойних, модрина на зиму скидає голки, а навесні вони відростають знову. Вона відмінно поєднується з дубами, кленами, липами. Ще одна корисна властивість — гарний ріст, її можна використовувати швидше, ніж дуб. У Комишнянському лісництві є два дорослих насадження — 10 і 15 років.

Минулого року лісгосп збудував дві нові теплиці площею 50 м² та 72 м². Зараз тепличне господарство займає площу в 500 метрів. Посадковий матеріал знаходиться у повністю закритому середовищі та контролюється. 

Фото з теплиць лісгоспу

Всі, окрім однієї, теплиці обладнані туманним зрошуванням. Якщо поливати звичайним способом, то вода збігає в ґрунт. Туманне зрошення розпилює вологу, тим самим знижуючи температуру в спеку та даючи можливість рослинам збирати капілярну поверхневу.

— У новій теплиці саджанці вирощують в контейнерах, — розповідає інженер лісових культур Юлія Кальна. — Це краще під час пересадки: витягуєте живець зі стаканчика, а він тримається, не розсипається. 

Інженер лісових культур Юлія Кальна та майстер лісу Комишнянського лісництва Бебих Сергій Інженер лісових культур Юлія Кальна та майстер лісу Комишнянського лісництва Бебих Сергій

У лісництві пробують вирощувати нові породи, стійкі до хвороб та морозів. Серед новинок — туя ауреа та туя смарагд. Традиційно користується попитом ялина голуба.

Ялина канадська відноситься до повільноростучих, тому використовується для декоративних насаджень та оздоблення території. 

Лісництво продає дворічні саджанці: адже вони мають розвинений корінь, велику наземну частину та вже акліматизовані. Зараз лісництво приймає заявки на саджанці. Контактний телефон 050-217-34-35, Ігор.

Прес-служба Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства