На «Книжковому Арсеналі» у Києві говоритимуть про літературну децентралізацію Полтави

19 травня о 12:00 у Мистецькому Арсеналі в рамках фестивалю «Книжковий Арсенал» пройде розмова «Літературна децентралізація. Книжкові заходи в містах, де до них не звикли»

Одним з п’яти міст, представники якого говоритимуть про досвід організації літподій, стане Полтава.

Як зазначають організатори, у середовищі письменників, видавців, книгорозповсюджувачів, критиків вважається, що Київ, Львів та, можливо, ще два-три українських міста на зразок Івано-Франківська чи Харкова — це «книжкові» міста:

— Якщо організовувати тури презентацій, то сюди їхати точно варто, а в інші — як складеться. Є переконання, що аудиторію тут зібрати легко, але, з іншого боку, мешканці цих міст розпещені культурними подіями і їх складно чимось здивувати.

Відвідувачі Книжкового Арсеналу | Фото: Богдан Пошивайло Відвідувачі Книжкового Арсеналу | Фото: Богдан Пошивайло

Проте учасники дискусії намагатимуться заперечити тезі про некнижкові міста. Питання, на які з’ясовуватимуть відповіді під час розмови:

  • Чому переважна більшість обласних і практично всі районні центри — обділені увагою книгарів?
  • Чи правда, що тут немає відповідної аудиторії?
  • Чи немає аудиторії саме тому, що письменники сюди не доїжджають?
  • Що має бути першим — запит чи пропозиція?
  • Які труднощі та які бонуси чекають на тих, хто прагне організувати щось у невеликих українських містах?

П’ять організаторів літературних подій розповідатимуть про досвід роботи з аудиторіями у своїх містах. Це програмна директорка фестивалю «Запорізька книжкова толока» Олена Заставна, очільниця МГО «Книжковий маестро» та Черкаського книжкового фестивалю Людмила Фіть, голова громадської організації «Книжкова толока» (м. Миколаїв Львівської області та інші міста) Любов Хомчак, голова мистецького об’єднання «СтендаЛь» (Луцьк) Ельвіра Яцута.

Полтаву на дискусії представлятиме учасник незалежного мистецького об’єднання «Magnum Opus» Роман Повзик:

— Люди не приходять до лінивих та некомпетентних оргів. На Книжковому Арсеналі розповідатиму як «маґнумці» працюють над організацією подій, продумують стратегію, шукають цільову аудиторію. Кожного разу це — нерви й адреналін, але воно того вартує.

Magnum Opus після організації вечора Сергія Жадана у Полтаві | Фото Катерини Кролевської Magnum Opus після організації вечора Сергія Жадана у Полтаві | Фото Катерини Кролевської

Останній із успішних заходів «Magnum Opus» у Полтаві — презентація збірки Сергія Жадана «Тамплієри». Також сьогодні у Полтаві пройде вистава Айн Ренд «Ніч 16 січня», де співорганізаторами є частина «маґнумців».

Організатор заходу — мережа книгарень «Є», арт-директор якої, Анастасія Левкова, виступить модератором.

Довідка: «Книжковий Арсенал» — щорічний міжнародний книжковий ярмарок у Києві, заснований у 2011 році. Конкурує з двома іншими найбільшими книжковими виставками в Україні, а саме з Форумом видавців у Львові та Міжнародним поетичним фестивалем Meridian Czernowitz у Чернівцях.

Денис СТАРОСТІН, незалежне мистецьке об’єднання «Magnum Opus»