Мирна акція біля арки «газетного ряду» перетворилася на криваву бійню (оновлюється)

В центрі міста знову відбувається акція протесту проти забудови арки будинку на вул. Соборності, 27

На 19 годину на вулицю Соборності, 27, навпроти скандальної забудови арки житлового будинку, знову зібралися протестувальники. Вони вкотре вимагали припинити будівництво і залишити їм вільний прохід. Перед аркою вишукувалися мешканці із плакатами проти забудови.

Це стало реакцією на чергове перекриття арки, яке відбулося 3 квітня. До цього активісти знесли ворота з арки «газетного ряду» і віднесли їх на сходи міської ради. Після тих подій поліція викликала на допит кількох свідків.

Відеотрансляція подій від «Громадського» на Facebook: facebook.com/poltavsketv/videos/920806744689139/

19:29 — Голова ОСББ Андрій Дємідов повторив перед зібранням, що арка — це пожежний вихід, згідно з ДБН кожні 100 метрів у будинку має бути прохід. Зараз до будинку залишається лише один проїзд з двору. Коли на арку ставилася залізна конструкція представниками ФОП Степаненко було сказано «нах*й жильцов». У свою чергу голова охорони сказав, що всі тільки піаряться, а ФОП Степаненко пропонував людям відремонтувати дах у їхньому будинку.

Праворуч — Сергій Горбатюк Праворуч — Сергій Горбатюк

19:31 — Молодики у масках відштовхнули представника забудовника Сергія Горбатюка і почали бити металеву огорожу. Із «амбразури» в натовп було випущено сльозогінний газ.

19:34 — Запалили «фаєр», група осіб б’є по огорожі кувалдами. В хід йдуть ломи, кувалди та сокира. Один із мешканців будинку із вікна спустив «переноску», щоб протестувальники змогли підключити «болгарку». Із амбразури у них знову було випущено сльозогінний газ.

19:41 — Люди у шоломах різко відтіснили протестувальників, почалася бійка. Є травмовані. В охоронців «арки» летять петарди.

19:45 — Охоронців відтіснили від арки до переходу «Злато місто». Лунають вигуи «Кременчук, додому!» (мова йде про співробітників приватної фірми «Скорпіон-2016» з Кременчука). Людей в уніформі гонять вздовж вулиці Соборності і кидають в них різні предмети, у тому числі й стільці.

Полтава. Сутички біля арки "газетного ряду" 5.04.2017 Полтава. Сутички біля арки «газетного ряду»

19:56 — На вул. Соборності заїхали автомобілі швидкої допомоги. Вдруге почали пиляти металеві конструкції паркану.

20:04 — Під металевою амбразурою розпалили вогонь, знову конструкцію пиляють «болгаркою» та б’ють кувалдами.

20:11 — Є повідомлення, що внаслідок сутичок із приватними охоронцями отримав ножове поранення один із протестувальників. За попередньою інформацією — це Олександр Коба.

Поранений Олександр Коба Поранений Олександр Коба

Сутички з «тітушками». Поранений Олександр Коба. Полтава, 5.04.2017 Сутички з «тітушками». Поранений Олександр Коба.

20:16 — З-за металевої конструкції пішов дим.

20:19 — До арки підійшов загін поліції у бронежилетах і шоломах. Вони не втручаються в процес руйнування металевої конструкції. На місці подій присутній заступник начальника обласної поліції Сергій Альошкін.

20:28 — Швидка допомога забрала і одного патрульного, йому розбили обличчя

20:40 — Тривають переговори із поліцією, щоб вони заарештували людей, які сховалися за металевим парканом. Вивели одного працівника, він в протигазі. Коридор поліції стоїть, їх оточило багато людей, лунають крики «Готуйтеся, мразі».

20:53 — Виник конфлікт із правоохоронцем, який нібито вдарив одного із протестувальників через тримання за шеврон. Усі побігли до правоохоронця, після штовханини (посередником був начальник патрульної поліції Полтави Віталій Мельничук) конфлікт вдалося владнати. Мельничук повідомив, що це був не його підлеглий і пообіцяв пізніше назвати його прізвище.

В «бункері» вже є невеликий отвір В «бункері» вже є невеликий отвір

21:05 — Продовжуюється демонтаж металевої конструкції. Чоловіки по черзі б’ють кувалдами та ломами двері, бо з дірок постійно пускають сльозогінний газ. Вхід у двір будинку №27 перекрили бійці у шоломах. Біля металевої конструкції був помічений Сергій Альошкін, якого гукали активісти.

Компресор, який використовувався для розпилення сльозогінного газу Компресор, який використовувався для розпилення сльозогінного газу

21:07 — Активісти зламали двері і проходять до арки. Кілька хлопців зайшли всередину і вийшли звідти, задихаючись від газу. Вони з’ясували, що сльозогінний газ розпиляли компресором, який кинули, коли залишали арку.

21:20 — За словами голови патрульної поліції Полтави Віталія Мельничука, в’їзди до Полтави перекриті. Це зроблено для того, щоб запобігти прибуттю додаткових сил з інших міст для участі у конфлікті.

Всередині «арки» Всередині арки поліція проводить слідчі дії

21:25 — Двері в арці відкриті з обох сторін. Передні — зі сторони вул. Соборності — зламали, а задні просто відкрили. Всередині арки вже нікого немає, там поліція проводить слідчі дії.

21:30 — Поліція затримала як мінімум трьох «тітушок». Їх забрали до Полтавського відділу поліції.

21:40 — Наслідки сутичок:

Кров на бруківці біля арки

Кров на підлозі літнього майданчика кафе біля арки Кров на бруківці та підлозі літнього майданчика кафе біля арки

Закривавлена палиця Закривавлена палиця

Хтось намагався ламати бруківку Розібрана бруківка

На дверях перукарні «Краса і мода», що знаходиться поруч розбили скло На дверях перукарні «Краса і мода», що знаходиться поруч розбили скло

На бруківці біля арки та підлозі літнього майданчика одного з кафе видно сліди крові. Поруч лежить закривавлена палиця. Коли активісти відтискали «тітушок» від арки, то розібрали частину бруківки, якою кидали у останніх. Під час сутичок було розбите скло на дверях перукарні «Краса і мода», що розташована поряд з «Газетним рядом».

Як повідомив депутат Полтавької міськради Юліан Матвійчук, загалом під час сутичок постраждало 4 особи. Двох з них госпіталізували з ножовими пораненнями. Один з них — Олександр Коба, другий, за інформацією активіста з «Національного корпусу» Станіслава Пєєва — молодий хлопець з ВГО «Сокіл». Ще один постраждалий отримав серйозну травму ліктя. В одного патрульного поліцейського розбита голова. Чи поранений хтось з «тітушок» — невідомо.

22:17 — За словами Юліана Матвійчука, шістьох затриманих активістів відпустили з Полтавського райвідділу поліції. Один із затриманих — член ВО «Свобода». Його затримали, коли він автомобілем перевозив щити «Сокола».

22:25 — Під час проведення слідчих дій всередині арки «газетного ряду» активісти у масках знову почали різати металеву загорожу. Поліцейські висловили невдоволення такими діями — почався конфлікт. Обурені люди заявили, що поліція навмисне гальмує процес демонтажу, щоб затягнути час для того, щоб «тітушки» повернулися.

22:46 — Стало відомо, що поранений Олександр Коба знаходиться у 2-й міській лікарні, у нього щонайменше 5 ножових поранень, його життя під загрозою.

Микола ЛИСОГОР, Ян ПРУГЛО, Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»