Мораторій на перевірки підприємств сприяє новим спалахам чуми свиней у Полтавській області

Директор Департаменту агропромислового розвитку Сергій Фролов Директор Департаменту агропромислового розвитку Сергій Фролов

Сьогодні відбулася селекторна нарада з районами щодо ситуації в агропромисловому секторі. Обговорили хід проведення весняно-польвих робіт, заходи щодо попередження АЧС та хвороб ВРХ, виконання програми розвитку агропромислового комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками до 2020 року та дотримання порядку застосування засобів захисту рослин.

— Протягом цього року в нас були різні формати зустрічей з аграріями — конференції, семінари, координаційні ради фермерів, — говорить заступник голови Полтавської ОДА Роман Товстий. — На сьогодні виникла необхідність проведення відео-конференції з запрошенням широкого кола спеціалістів обласного та районних рівнів. І потрібен зворотний зв’язок з районами.

Директор Департаменту агропромислового розвитку Сергій Фролов прокоментував ситуацію на весняному полі та інші питання:

— Труднощі з посівами виникли у зв’язку з несприятливими погодними умовами. Ситуація не критична, але й неординарна. Не дивлячись на те, що ми благополучно пережили зиму (для озимих було достатньо снігу), все ж пізно увійшли в польові роботи через стан ґрунту. Приморозки були у квітні й кілька останніх днів. На сьогодні для розвитку всіх культур існує проблема з недостатньою вологістю ґрунту й низьким тепловим режимом.

Онлайн зв’язок з Пирятинським районом Онлайн зв’язок з Пирятинським районом

Сергій Фролов говорить, що ці фактори стримують не лише темпи посіву, а й розвиток вже посіяних культур. Через квітневі морози деякі ділянки цукрового буряка загальним обсягом до 600 га доведеться пересівати. Також через нещодавні приморозки в окремих районах необхідний частковий пересів.

З загального клину ярих культур у області посіяли 75% (980 тис. га). Ранніх зернових — 90% від запланованого (102 тис. га). Гребінківський, Карлівський, Кобеляцький, Лубенський, Полтавський райони взагалі не сіяли ярої пшениці, хоч і планували. Гороху посіяли 130% до прогнозованого, сої — майже 60 %, соняшнику — 90% від плану. Посів цукрових буряків завершили на 100%.

Зараз перед аграріями постає питання, чи варто досівати, оскільки оптимальні строки майже завершилися, і вже обговорюються допустимі. Тож вільні площі хочуть дозасіяти кукурудзою. 

— Це не зовсім правильно, оскільки минулої зими 70 тис кукурудзи залишилося під снігом, і зібрали її лише навесні. Втім, корегування посівних площ все одно неминуче, раджу звернути увагу на сою та круп’яні культури, — говорить Сергій Фролов.

Заступник директора Полтавського інституту свинарства та аргопромислового виробництва Володимир Гангур розповів про стан грунту, технології догляду за посівами, рекомендації щодо застосування засобів захисту від шкідників, методи підживлення культур та інше. На думку фахівця оптимальні терміни посіву соняшника пропущені, а сою та круп’яні культури можна сіяти до кінця місяця.

Заступник директора Полтавського інституту свинарства та аргопромислового виробництва Володимир Гангур Заступник директора Полтавського інституту свинарства та аргопромислового виробництва Володимир Гангур

Друге питання — ситуація в тваринництві, пов’язана з африканською чумою та її новим спалахом у Пирятинському районі. Також загрозу становить захворювання великого рогатого скота на вузликовий дерматит. В Україні його ще немає, але з налагодженням погоди й міграції комах, які є переносниками хвороби, він може становити досить серйозну загрозу для ВРХ.

Роман Товстий повідомив, що область отримала нову інструкцію по профілактиці й боротьбі з випадками АЧС, яка звужує коло карантинних санітарних зон. Але й ці заходи не застраховують від нових спалахів захворювання, які зачипають не лише агровиробників, а й переробні підприємства.

— Кричущий випадок у Пирятинському районі — підприємство з чисельністю понад 400 голів свиней мало перші випадки загибелі поголів’я 6 травня, а повідомило про це лише 11 травня, — зауважив Роман Товстий. — Ми, не маючи права йти на підприємство з метою перевірки, досі б про це не знали. Голова ОДА Валерій Головко попросив взяти під особистий контроль це питання. Розгляд має бути показовим для всієї України, адже така безвідповідальність керівництва підприємства не має виправдання.

Перший заступник голови Полтавської ОДА Роман Товстий Перший заступник голови Полтавської ОДА Роман Товстий

Під час засідання Під час засідання

Щодо питання щорічних випадків масової загибелі бджіл, Роман Товстий попросив керівників РДА взяти на контроль виконання підприємствами норм та дотримання графіків обробки рослин від шкідників. А також вчасно попереджати навколишні пасіки про початок цих робіт.

Також обговорили обласну Програму підтримки розвитку агропромислового комплексу та підготовку до участі у найбільшій в Україні та й Східній Європі 29-й міжнародній агропромисловій виставці «АГРО-2017», яка пройде в Києві 7-10 червня.

Прес-служба Полтавської ОДА