МОН оновило навчальні програми для учнів 5-9 классів

Міністерство освіти і науки України презентувало 40 оновлених програм для учнів 5-9 класів.

Відтепер головна мета — якісні знання та результат навчання, а не процес насичення інформацією як такий. Зміни стосуються впровадження компетентнісного підходу та наскрізних змістових ліній. Це крок у напрямку до нового стандарту освіти. 

Впровадження Нової української школи розпочнеться з 1 вересня.

За словами проректора з науково-методичної роботи Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Наталії Корягіної, методисти-предметники, які знайомляться з програмами, повністю підтримують зміни й говорять, що програми стали набагато кращі.

— У обговоренні розвантаження програм брали участь і вчителі з Полтавщини, лише з нашого інституту — 11 методистів-предметників, — говорить Наталія Корягіна.

Наталія Корягіна Наталія Корягіна

Онлайн обговорення щодо модернізації навчальних програм проходило на платформі EdEra, щоб громадськість та вчителі могли взяти участь, прокоментувати та внести пропозиції. З Полтавської області в обговоренні на платформі взяло участь 1200 дописувачів 75 педагогічних та науково-педагогічних.

У червні відбувся Всеукраїнський науково-методичний семінар щодо ознайомлення з програмою методистів і вчителів із трудового навчання. Відгуки позитивні, і вже розпочато розробку уроків, щоб встигнути до початку навчального року.

По кожному предмету створили робочі групи з учителів-практиків, науковців, методистів, авторів програм і підручників, спеціалістів МОН, які враховували пропозиції онлайн-обговорення, узгоджували програми з предметів, прибирали дублювання, обтяженість термінами, а також впроваджували наскрізні лінії. Доопрацьовані програми розглянула та ухвалила Колегія Міністерства освіти і науки, затвердивши наказом МОН. 

Так, трудове навчання віднині не матиме обов’язкового поділу за гендерним принципом. Учні зможуть самостійно обирати вид діяльності. Спочатку вони визначатимуть майбутній проект відповідно до потреби, потім плануватимуть роботу, обиратимуть необхідні для цього засоби і поступово створюватимуть проекти, які поєднуватимуть різні технології. При цьому, кожен проект повинен мати практичну цінність.

Перелік видів спорту для уроків фізичної культури доповниться сьома новими: регбі, корфбол, петанк, фехтування, військово-спортивні ігри, степ-аеробіка та чирлідінг.

З уроків «Основи здоров’я» учні більше дізнаватимуться про безпечну поведінку в Інтернеті та соцмережах. Великий обсяг теоретичного матеріалу зменшиться на користь практичних робіт і занять поза межами класу.

Ознайомитися з ключовими змінами в інших програмах можна на сайті МОН

За новою концепцією вчитель отримає більше самостійності в організації освітнього процесу. Зможе самостійно визначати обсяг годин на вивчення теми та змінювати порядок їхнього вивчення для класу, формувати тематику навчальних проектів і лабораторних робіт. Тривалий час «затиснуті» в рамки педагоги, відтепер зможуть втілювати в життя власні ідеї, не боячись відійти від типових програм.

Завдяки такому підходу вчитель концентруватиме увагу не лише на змісті матеріалу.

Наскрізні змістові лінії проходитимуть через усі предмети, допомагаючи формувати в дитини ключові компетентності, створювати цілісну картину світу на основі навчального матеріалу. Чотири з них вже детально прописані. Вони відповідають чотирьом з десяти ключових компетентностей у Концепції Нової української школи: «Здоров’я і безпека», «Підприємливість та фінансова грамотність», «Громадянська відповідальність», «Екологічна безпека та сталий розвиток». І перелік доповнюватиметься.

Прес-служба Полтавської ОДА