Міні-скульптура Енея та магічна монетка «на щастя» відтепер прикрашають зворотній бік ЦУМу

Смачно виписаний І. П. Котляревським в «Енеїді» образ козака Енея минулого року вперше використали як ідеологічну платформу, створивши фестиваль «До Енея на гостину». Фестиваль мав шалений успіх, а активні полтавці зробили правильні висновки: образ Енея – неповторна полтавська родзинка, якою варто послуговуватися як повноцінним туристичним брендом.

Автор проекту, депутат міської ради Вадим Ямщиков, котрий і зініціював збір коштів на Енея через ресурс «Зміст» зізнається, що вперше побачив міні-скульптури в Ужгороді. Ідея настільки надихнула, що захотілося чимось подібним пишатися й у Полтаві. На гадку прийшов козак Еней, ну а вже наступним кроком стало знайомство із творцем ужгородських мініатюр, Михайлом Колодьком. Сам же образ Енея взяли з першого мультфільму «Енеїда», який малював свого часу художник Едуард Кірич. Саме йому сьогодні й надали право відкрити скульптуру.

«Я б хотів, щоб це був перший камінчик,  це перший спалах, який запалить інших творчих осіб, які зроблять щось хороше й для Полтави, й для України. Котляревського любили всі, і художники особливо. Я щасливий, що Еней у Полтаві, на своїй батьківщині», – ділиться своїми емоціями на відкритті художник.

Про історію створення унікального мультиплікаційного фільму за мотивами «Енеїди» художник також сьогодні згадує. Каже, що знайомий з творчістю І. П. Котляревського з 10 років:

«Я створив про нього мультфільм – і це вже зовсім інший рівень. Я був художником, всіх персонажів і всі епізоди намалював, пофарбував, оператор зняв, а потім режисер змонтував і ось мультфільм ввійшов в історію.Коли в Києві була виставка, присвячена Котляревському, я був її учасником, і мої роботи відрізнялися, тому що вони карикатурні, вони інші трошки. У класики високий рівень, але у анімації, що я роблю – зовсім інша атмосфера. Окрім того, картинка – пласке зображення, це одне, а об’ємне – це зовсім інше. Тут і освітлення, й глибина, й простір», – видно, що художник пишається своїм твором.

Міні-скульптура обійшлася полтавцям у 18 тисяч 800 грн. Символічно, що кошти на бронзового Енея, як і колись на пам’ятник Котляревському, збирали «усім миром». Саме за це й подякував на урочистостях з нагоди відкриття Вадим Ямщиков:

«Це перший подібний проект у Полтаві, утім, маємо ще кілька цікавих ідей. Реалізовувався 7-8 місяців, барельєф виношував автор, як свою дитину. До самої скульптури ми додали ще й магічну символічну копійку, яка, якщо потерти, приносить щастя. Думаю, що наші екскурсоводи вигадають достойну легенду, й наш Еней стане смачною частиною екскурсійних маршрутів центром Полтави. Отож, це окрім мистецького проекту ще й унікальний туристичний об’єкт ».

Ідею туристичного маршруту повністю поділяє й директор Департаменту культури та туризму Полтавської ОДА Валентина Вождаєнко:

«Дякую ініціативній та небайдужій, творчій молоді за те, що Еней відсьогодні буде жити на центральній вулиці Полтави. Славні герої Івана Котляревського без перебільшення наші. І вони варті того, щоб народити новий туристичний маршрут. Радіймо, полтавці, що нам є, що показати!».

Церемонію відкриття супроводжувала театралізована вулична мініатюра про подорожі козака Енея від Полтавського театру ляльок. В цілому на площі біля ЦУМу панувала весела, доброзичлива атмосфера. Полтавці поспішали потерти щасливу монетку, та раділи з того, що сьогодні дотичні до появи у місті чогось кардинально нового.

Ольга Мороховська