«Меридіан Полтава»: як Полтавські МАФи перетворили на мафію та як пов’язана кава з Полтавською битвою?

8 червня, у перший день фестивалю, поезія звучала в Решетилівці та на полі Полтавської битви. Це місце символічне для автора 14 книг, шведа, учасника кількох військових конфліктів, людини, котра створила «Енциклопедію кави» й має своє особливе бачення баталії між імперіями Петра та Карла, Дональда Бустрьома. Він – серед співорганізаторів «Меридіану», а отже, був серед тих, хто відкривав другий фестивальний день:

«Поразка шведів під Полтавою відкрила нам нові двері. Швеція стала дуже швидко розвиватися. Але мені цікавий ще один момент: за моїм дослідженням, від 1714 року вона друга країна у світі за споживанням кави. Поштовхом до цього стало те, що Карл XII дістався до османської землі та отримав від султана Ахмеда III теплий прийом. Через деякий час він повернувся у Швецію, привізши з собою каву та обладнання для її приготування. Вже за рік в столиці імперії працювало 50 кав’ярень. Приємно, що шведи програли цю війну, й привезли додому каву. Якби виграли, то точно привезли б горілку».

Підбиваючи підсумки першого фестивального дня, ідейний натхненник фестивалю, Святослав Померанцев, зазначив:

«Ми маємо все: класних, креативних людей, нормальну владу, прекрасних організаторів міжнародних подій, а головне – культурно-історичний фундамент. Будуймо разом хмарочос на цьому фундаменті, і хай його бачать в Україні, в Скандинавії, Європі, світі. Та що там в світі! У всесвіті!».

Утім, не обійшлося й без кумедних випадків. Серед співорганізаторів «Меридіан Полтава» Полтавська обласна рада та адміністрація. Тому вітальне слово зі сцени на площі біля театру ім.. М. В. Гоголя мали Олександр Біленький та Валерій Головко. О. Біленький зауважив:

«Мені подобається Полтава ось така: з численними культурними подіями, фестивалями, поетичними зустрічами міжнародного масштабу. Аніж похмура, зруйнована, забудована МАФами».

Перекладачка, котра супроводжувала виступи, переклала те на англійську. На останньому слові розгубилася, й «перейменувала» полтавські МАФи на полтавську мафію. Присутні мешканці міста таку гру слів знайшли досить символічною.