Медики очікують спалах дифтерії — остання активна вакцинація проводилась 20 років тому

Лідія Войтенко, Ольга Бастоногова, Андрій Байбарза та Віктор Лисак Лідія Войтенко, Ольга Бастоногова, Андрій Байбарза та Віктор Лисак

Ревакцинація проти дифтерії повинна проводитися раз на 10 років, а остання активна вакцинація на Полтавщині проводилася 20 років тому — медики очікують захворювання на дифтерію

Сьогодні, під час прес-конференції у Департаменті охорони здоров’я, повідомили про кількість захворюваних на кір цього року на Полтавщині, необхідність щеплень проти кору та дифтерії та якість вакцин проти кашлюку (коклюша — рос.), дифтерії, правцю (столбняка — рос.) та кору.

— Цього року зареєстровано 15 випадків захворювання на кір — за минулий тиждень виявлено 2 випадки захворювання у сімейних осередках. Ситуація в нас краща, ніж в багатьох інших областях України, — розповів лікар-епідеміолог Андрій Байбарза.

Зі слів лікаря, імунізація продовжується досить активно серед дитячого населення. На жаль, не має можливості проводити імунізацію дорослого населення — поки що відсутні вакцини. Однак, за минулий рік основна уражена група на кір — це діти від 4 до 10 років. Зараз на захворювання страждають як діти, так і дорослі. В першу чергу, потрібно захистити дитяче населення. Тож зараз імунізацію доцільно продовжувати:

— Жодних додаткових вказівок чи рішень на місцевому рівні про те, що діти, які не щеплені, не повинні відвідувати організовані колективи — не потрібно. Існує закон, який раніше не виконувався — про захист населення від інфекційних хвороб. Відповідно до закону, діти без профілактичних щеплень відвідувати організовані колективи не повинні. Натомість, установи освіти повинні організовувати їм інші форми навчання, для здійснення їх конституційних прав, — наголосив лікар-епідеміолог Андрій Байбарза.

Також він зауважив, що в Україні наразі зафіксований спалах кору. Директор департаменту охорони здоров’я Віктор Лисак пояснив, що держава сьогодні забезпечує за календарем щеплення для дітей, але дорослі організовані колективи можуть придбати вакцину і щепитися.

Що стосується захворювань на дифтерію, то Віктор Лисак пояснив, що Полтавщина в цьому плані нічим не відрізняється від України. Якщо сьогодні ріст захворюваності на ГРВІ високий в сусідніх областях, то слід очікувати зростання захворюваності і на Полтавщині.

— Щодо дифтерії, то вакцина для дорослих є сьогодні в області — 300 тис. доз. Для дорослих вакцина також безкоштовна. На сьогоднішній день випадків захворювання на дифтерію не зафіксовано, — розповів Віктор Лисак.

Головний інфекціоніст Лідія Войтенко розповіла, що за минулий рік на кір захворіло 19 людей, а цього року вже 15 — з них майже половина лікувалася в стаціонарі, але це кір без ускладнень.

Лідія Войтенко Лідія Войтенко

— Якщо у дорослої людини виникає запитання робити щеплення чи ні, тоді потрібно вивчити напруженість імунітету, звернувшись до сімейного лікаря за місцем проживання. Разом з лікарем, на основі вивчення напруженості імунітету, людина приймає рішення чи робити щеплення, — пояснила Лідія Войтенко.

За її словами, вакцинація — це захист не лише від кору. В кінці 90-х років в Полтавській області був спалах дифтерії — імунізували кілька разів: і дорослих, і дітей. Тоді вдалося зупинити захворювання. У ті роки також була створена «антивакцинальна кампанія», коли рекламували небезпечність щеплень.

— Минуло майже 20 років після останньої активної вакцинації. Ревакцинація повинна проводитися раз на 10 років. Тепер кожен може відповісти — очікують медики на дифтерію чи ні. Звичайно, ми її очікуємо, але дифтерії в нас не має — 2 роки не має навіть носіїв. Але можлива завезена дифтерія, — розповіла Лідія Войтенко.

Також головний інфекціоніст порадила, що потрібно з повагою ставитися один до одного — ще може бути невідомо, на що саме захворіла людина, але кожне захворювання має провісники — температуру, кашель. З такими симптомами не варто відвідувати громадські місця, ходити на роботу та навчальні заклади, щоб не заражати інших. Якщо є температура, краще залишитися вдома. Якщо температура залишається на другу добу — викликайте лікаря.

Андрій Байбарза зауважив, що у 2008 році по всій Україні вакцинація проти кору була зірвана антивакцинальною кампанією. Полтавській області вдалося вакцинувати великий відсоток дітей, проте залишилися і не щеплені. Віктор Лисак зауважив, що зараз це вже не діти, а дорослі люди.

Лікар-епідеміолог наголосив, що зараз ситуація з щепленнями дитячого населення така ж, як у 90-ті роки, перед початком епідемії дифтерії. Тоді в Україні загинули сотні людей від дифтерії. Зараз вкрай недостатньо охоплені щепленнями діти і це відбувається через розповсюдження неправдивої інформації про вакцини.

Директор департаменту охорони здоров’я Віктор Лисак додав, що всі вакцини, які надходять до України, перевіряються. Андрій Байбарза наголосив на тому, що у світі мільярди людей отримують щеплення і лише на окремих територіях, де розповсюджують інформацію про шкідливість імунізації, виникають спалахи захворювань. У Європі зараз така країна одна — Україна.

Завідуюча імунологічного обласного центру Ольга Бастоногова розповіла про вакцини від кору, дифтерії, кашлюку та правцю.

— Ми отримуємо вакцини на всю область, зберігаємо та розподіляємо їх. У нас великий склад, професіональні холодильники. Вакцина КПК «Пріорекс» — бельгійського виробництва, вакцина жива, атенуйована — живі віруси ослабили в декілька разів. Вакцина не викликає хворобу, а викликає імунітет — імунну відповідь. Протипоказання — гострі захворювання, загострення хронічних захворювань, вагітність та ВІЛ-інфіковані, — розповіла завідуюча імунологічного обласного центру Ольга Бастоногова. — Щодо АКДП — кашлюк, дифтерія, правець. По області вона є в наявності у достатній кількості — 166 тис. доз. На жаль, щеплено лише 50% дітей. Ходять міфи, що вона важко переноситься, але це лише тому, що у вакцині є ціла клітина кашлюку. Усі бельгійські та французькі вакцини містять лише 3 антигени, в індійській вакцині, яку ми пропонуємо, цільноклітинний — 3 тис. антигенів. Імунітет вона дає набагато більший від кашлюку. У Польщі використовують таку ж саму вакцину, — запевнила Ольга Бастоногова.

Нагадаємо, що у Полтаві за півмісяця 2018 року на кір захворіло майже стільки, скільки протягом усього 2017-го.

Анастасія НЕДОГОРСЬКА, «Полтавщина»