Комітет міст-побратимів «Полтава-Ірондеквойт»

Тамара Денисенко (США, НЙ) та Ольга Климко, голова Комітету міст-побратимів "Полтава-Ірондеквойт"
Тамара Денисенко (США, НЙ) та Ольга Климко, голова Комітету міст-побратимів “Полтава-Ірондеквойт”

Провідні міжнародні зв’язки – спорудження мостів порозуміння між людьми Ірондеквойта, Нью-Йорк, та Полтави, Україна

Ми почали нашу подорож у 1991 році, коли Україна стала на шлях незалежності. В цьому ж році мер Ірондеквойта Фредрік Лепл ініціював пошук міста-побратима та налогодження зв’язків з Україною. Головним завданням стало визнання великого внеску українсько-американської спільноти у розвиток та підвищення рівня життя Ірондеквойта. Місто шестиста тисяч мешканців розташоване на берегах озера Онтаріо, на північ від міста Рочестер, штату Нью-Йорк. Члени комітету пошуку міста-побратима – мер міста Любомир Змігель, Алекс Лодж, Валентина Макогон, Роман Куціль, Мірко Пилишенко , Нік Нечіпуренко і Тамара Денисенко рекомендували історичне місто України – Полтаву. У 1992 році на честь проголошення незалежності України рада міста Ірондеквойт єдиноголосно підтримала резолюцію встановлення взаємовідносин із першим містом-побратимом Ірондеквойта – Полтавою (Україна).

Ми ставили собі за мету жити за правилами Міжнародних міст-побратимів. Ми робили усе можливе для покращення порозуміння між мешканцями Ірондеквойта і громадянами нової незалежної України. Ми пишалися тим, що маємо за партнера історичне місто Полтаву – серце України. Із самого початку створення організація успішно виправдовувала усі сподівання.

За участю адвоката міста Франкліна Д’Аруцо, Міжнародна рада міст-побратимів Ірондеквойту, штат Нью-Йорк, була зареєстрована як 501(С)3 неприбуткова організація. Першим президентом цієї організації та головою Полтавського Комітету міст-побратимів стала Тамара Денисенко, генеральний менеджер Української Федеральної Кредитної спілки Рочестеру. Членами правління були: Сюзан Мастерз, президент Торговельної палати Ірондеквойта, Патрісіа Вайн, історик міста, Преподобний Річард С. Кінські, помічник Пастора Королівської романо-католицької церкви, професор Володимир (Мірко) Пилишенко, асистент професора Нью-Йоркського державного університету (SUNY) в Брокпорті та член правління Української Федеральної Кредитної спілки, Річард Харріс, українсько-американський бізнесмен, Роберт Хазер, українська католицька церква імені святого Джозафа, Джозеф Гарбовський, президент українсько-американської професійної спілки бізнесменів, та Боб Густафсон, представник спільноти Ірондеквойта.

На початку 1990-х років у церквах, бібліотеках та громадських центрах міста були проведені різноманітні виставки та навчальні програми з історії, культури, політичного і громадського життя Україні та Полтави. Українська Федеральна Кредитна спілка Рочестеру, яка знаходиться в місті Ірондеквойт, надавала суттєву допомогу у проведенні цих заходів. Додаткові фонди були залучені завдяки благодійним пожертвам, зібраним на заходах до святкування Дня Незалежності (4-го липня), та членським внескам. Місцевий уряд підтримав програму, надавши початкові кошти – членські внески Міжнародних міст-побратимів.

Одним з найбільш ефективних та популярних проектів стала щотижнева телепрограма на місцевому каналі Ірондеквойта (ICAT), заснована Волтером Денисенко. Вона детально знайомила з життям Полтави та держави України. На сьогодні вона продовжує розважати та інформувати глядачів Ірондеквойта, Рочестера і мешканців округу Монро про діяльність українсько-американської спільноти.

1993 рік

До дня вшанування 60-ї річниці Голодомору 1932-33 рр. в Україні Комітет організував програму та концерт в залі Міського будинку Ірондеквойта, відкрив меморіальну дошку та на галявині перед будівлею насадив блакитні ялини. Крістін Соновитськи, громадський діяч спільноти Вашингтона, округ Колумбія, і член Американсько-української консультативної ради, яка запропонувала посадити дерева-дружби в рамках американської програми по спасінню дерев «Амерікан Форестрі Ассошіейтед глобал реліф», протягом довгого часу допомагала програмі. Ми щиро вдячні Крістін за налагодження співпраці з Фундацією „Україна – США”.

1994 рік

Перша офіційна делегація з Полтави прибула в Рочестер. Віталій Покас, 1-ий заступник міського голови, Надія Онипко та Микола П’ятак, офіційні представники виробничих підприємств Полтави та області, Леонід і Євген Сорокін та Яков Барсюк, бізнесмени з Полтави і Києва, зустрілися з новообраним мером та Почесним головою Ради міст-побратимів Сюзанною Мастерз. Делегація також мала зустріч з представником виконавчої влади округу Монро Бобом Кінгом та мером Рочестера Біллом Джонсоном. Головною темою дискусії, довгого та інтенсивного обміну думками була роль сільського, селищного та міського управління в житті їх мешканців, судова система, захист населення, державні та приватні підприємства.

З метою пояснення системи навчання в Америці доктор Крістін Хошовська, викладач соціальних дисциплін та віце-голова Полтавського Комітету, організувала зустріч з директором школи «Вест Ірондеквойт Скул» доктором Спроул.

Восени 1994 року Волтер і Тамара Денисенко, Володимир (Мірко) Пилишенко, Алекс Лодж, Крістін Хошовськи та Анатоль Коба офіційно відвідали Полтаву для подальшого зміцнення партнерства та розширення сфери обопільних інтересів. Після цього майже кожного року Волтер і Тамара Денисенко наносили візит Полтаві, зміцнюючи відносини і, в той же час, надаючи допомогу тепер уже незалежній Україні в створенні та розвитку кредитних спілок.

1995 рік

Для того, щоб урізноманітнити та збільшити внесок мешканців Ірондеквойту до програми міст-побратимів були розроблені нові види діяльності. Наступні декілька років Комітет під керівництвом Людмили Лабаш, Білла Бастюка, Преподобного Річарда С. Кінські, Гаррі Реба, Боба Хазара, Антонії Орландо робив акцент на програмах гуманітарної допомоги. Найбільшого свого виявлення вони знайшли у трьох великих поставках медичного обладнання вартістю в $75000 до декількох лікарень.

1998 рік

Комітет розпочав проект допомоги дитячому будинку для сиріт та вислав понад $1000 нужденним сім’ям та дітям Полтавської дитячої лікарні. На підтримку вищої освіти комітет разом з Українською Федеральною Кредитною спілкою Рочестеру надав найкращим студентам Полтавської області стипендію в сумі $2500 для навчання у пристижній Києво-Могилянській Академії в Києві. Цього року Надія Тратч, учитель іноземної мови школи імені Пенфілд, також допомогала координувати велику кількість проектів по листуванню.

21-28 жовтня 1998 року

На запрошення мера міста Ірондеквойт Девіда Шантца і Тамари Денисенко офіційна делегація з Полтави в обличчі Генерального директора Української Федеральної Кредитної спілки Рочестеру, чотирьох представників Полтавської міської ради відвідали Ірондеквойт та місцевість Рочестер. Ігор Михайлюк, заступник міського голови та секретар міської ради, Михайло Бурлаков – 1-ий заступник міського голови, Микола П’ятак – директор виробничого підприємства, та В’ячеслав Хофман, віце-президент „Полтава-банк” провели плідний тиждень, зустрічаючись із мером Девідом Шантцом, секретарем міськвиконкому і податковим інспектором Лідією Дзусь та іншими членами Комітету і уповноваженими особами. Вони обговорювали очікувані форми правління, важливі міські та громадські питання, що постають перед кожним з муніципалітетів, і шляхи задоволення потреб громадян. Білл Бастюк, президент Корпорації «Міжнародна рада міст-побратимів в м. Ірондеквойт, штат Нью-Йорк», організував зустрічі з місцевими посадовцями міста Рочестер і Вебстер, а також з представником виконавчої влади округу Монро Джеком Дойлом.

Центральною подією візиту стало святкування в Українському клубі (місто Вебстер, штат Нью-Йорк) 45-річного ювілею Української Федеральної Кредитної спілки Рочестеру. Делегація мала змогу зустріти більше ніж 450 членів українсько-американської спільноти. Вони насолоджувалися дійством і були вражені як чисельними досягненнями існуючої вже ціле століття українсько-американськой спільноти, так і повагою, визнанням, що були виказані Українській Федеральній Кредитній спілці Рочестеру багатьма обраними посадовцями протягом святкування. Завдяки зусиллям Василія Кормило, президента Кредитної спілки, делегація виступала в декількох українських церквах, здійснила екскурсію на українсько-американські підприємства, оглянула виробниче устаткування компаній «Кодак» і «Ксерокс».

На банкеті на честь 45-ої річниці сенатор штату Нью-Йорк Джеймс Елесі (республіканець) виділив для проекту „Потлава – місто-побратим” $10000, як щорічний грант. Конгресмен Луіза Слотер (демократ) обговорювала міжнародні відносини з делегацією та виказала інтерес щодо посилення та покращення соціальної й економічної взаємодії між двома країнами.

З ініціативи Сюзан Мастерз, діловий клуб «Ротарі» в м. Ірондеквойт започаткував співпрацю з щойно створеним клубом у Полтаві. Вони стали спонсорами програми «Врятуй життя» і придбали кардіостимулятор для маленької дівчинки з Полтави Юлії Танко. Координувала міжнародну програму Тамара Денисенко.

З 1995 до 2000 року інші проекти включали

  • Листування дорослих та молоді
  • Взаємозв’язок прийомних батьків
  • Надсилання книжок до шкіл та бібліотек
  • Видавництво газети „Новини Полтави – міста-побратима”, редактор Т.Денисенко
  • Статті з діяльності міст-побратимів у місцевій пресі Ірондеквойта і Рочестера, „Юкрейніан Віклі”, „Кредіт Юніон Опіньйон” та листах Міжнародної організації міст-побратимів.
  • Виставки міст-побратимів в приміщенні міського будинку Ірондеквойта
  • Щорічна стипендія в розмірі $300 для студентів, які закінчили місцеву школу Ірондеквойта

2000-2002 роки

Під керівництвом Тамари Денисенко разом з Фондом допомоги дітям Чорнобиля стартував спільний проект, що проводив тренування та навчання матерів і немовлят в Полтаві. Відділення Фонду допомоги дітям Чорнобиля в Рочестері під керівництвом Мирона Баб’юка пожертвувало $15000 відділенню новонароджених Полтавського полового будинку.

Інші проекти включали:

  • Забезбечення двох шкіл і бібліотек підручниками з англійської та української мов
  • Технічна підтримка Руху кредитної спілки, яка тільки розвивається
  • Удочеріння Керол Амікою двох сестричок з Полтавського дитячого будинку
  • Проект листування за підтримки Сью Левінсон

2001 рік

З ініціативи Білла Бастюка на 2001 рік було заплановано проект міст-побратимів – футбольний турнір між Ірондеквойтом та Полтавою. Полтавою були виділені кошти, щоб дванадцять хлопчаків та їхній тренер мали змогу два тижні змагатися з командами Ірондеквоя й Рочестера. Вони жили в сім’ях, відвідували місцеві заклади управління та визначні пам’ятки, а представляли їх як шановних гостей Рочестерівського професійного футболу. Команди Ірондеквойта та Полтави показали на турнірі все, на що вони здатні, і завершили гру в нічию. На церемонії закриття команда Ірондеквойта люб’язно презентувала гостям нагороду чемпіонату, яку вони забрали до Полтави.

Турнір та візит з Полтави надихнув місцеву українсько-американську спільноту під патронажем Комітету міст-побратимів Полтави та Ірондеквойту та Міжнародної ради міст-побратимів в м. Ірондеквойт, штат Нью-Йорк, організувати молодіжну футбольну організацію для дітей, підлітків та дорослих. На сьогодні завдяки турботі міста-побратима більше ніж 70 хлопчиків, дівчаток та дорослих гравців змагаються, відстоюючи позиції чесного спорту та пишаючись своїм українським спадком.

На початку 2003 року

Мірко Пилишенко став новим головою Комітету. Він працював з Тамарою Денисенко, Крістін Хошовськи та Волтером Денисенко над отриманням гранту штату Нью-Йорк для наступних програм:

Обмін вчителів та школярів шкіл Ірондеквойта і Полтави. Метою проекту став розвиток програми обміну між школою Ірондеквойта та двома школами/ліцеями Полтави. Було вирішено, що два або більше місцевих вчителя поїдуть до Полтави для ведення курсів «Методика викладання англійської мови» та «Розмовний англійський». Вчителі обраних шкіл перебуватимуть у Полтаві строком три тижні, де відбудеться тематичний обмін інформації, і де вони будуть вивчати українську, інші іноземні мови, що викладаються в Ліцеї №1.
Мистецький, культурний та молодіжний обмін – Програма передбачає постачання підручників, довідників, літератури, книжок про життя та культуру Америки до Полтави і сприяння розвитку програм з української мови, літератури, культури та футболу в Ірондеквойті.
Державні та громадські служби – Комітет сприятиме обміну професіоналів в одній або декількох наступних сферах: місцеве та районне управління, бізнес і фінанси, управління з охорони здоров’я та соціального захисту населення, особливу увагу приділяючи дітям та молоді, що знаходиться у групі ризику.

Травень 2003 року

Діловий клуб «Ротарі» міста Ірондеквойт провів перший Міжнародний благодійний вечір з метою залучення фондів на Програму «Стипендія для сиріт» міста Полтави. Директор служби міжнародних зв’язків Тамара Денисенко ініціювала та координувала програму співпраці з діловим клубом «Ротарі» міста Полтава. За участю членів клубу та співголови Терези Бастюк, більше 260 людей відвідали цей визначний захід і мала змогу на власні очі побачити міжнародні страви та розваги з України, Італії, Ірландії, Німеччини і Африки. Було зібрано більше ніж $6600 для трьох стипендій, розрахованих на 5-річний термін навчання.

Пізніше цього ж року Анна Корнило стала новим головою Комітету. Разом з новими членами правління – Марією Павлюк, Ірен Скробач-Скогліо, Аллою Демиденко та Ярославом Вірло – вони розпочали нову програму – велику поставку англомовних книжок до шкіл, бібліотек та громадських клубів Полтави. Українська католицька церква імені Святого Джосафа подарувала ці книжки місту.

Жовтень 2003 року

Під патронажем міжнародної програми САБІТ Ольга Климко, голова Полтавського Комітету, відвідала Сполучені Штати, щоб детальніше вивчити розвиток кредитної спілки та зміцнити особистісні взаємозв’язки між Полтавою та Ірондеквойтом. Як керівник програми Тамара Денисенко організувала для Ольги Климко різноманітні заходи у Вашингтоні, округ Колумбія. Тут відбулися зустрічі як з представниками Фундації „Україна – США”, Асоціації Національнї кредитної спілки (АНКС), Правлінням Національної кредитної спілки (ПНКС), українським посольством та Світовим Банком, так і з учасниками українського круглого столу, який тривав протягом тижня.

В Рочестері Ольга зустрічалася з міськими, обласними та районними представниками влади. Вона мала практику роботи в Українській Федеральній Кредитній спілці, відвідувала українські церкви, зустрічалася з місцевими бізнесменами та виступила з промовою на громадському засіданні. Вона стала свідком місцевого політичного залучення коштів та налагодила контакти з викладачами Рочестерівського університету, Рочестерівського технічного інституту. Ольга також зустрілася з членами ділового клубу «Ротарі» міста Ірондеквойт та на добровільних засадах взяла участь у щорічній програмі «Дім з привидами» з метою залучення коштів на місцеву програму для дітей. Вона здійснила подорож до Філадельфії, де відбулася конференція менеджерів Асоціації Національної Кредитної спілки України. Її візит ознаменувався святкуванням 50-ї річниці Української Федеральної Кредитної спілки м. Рочестер, на якому вона гідно представила Полтаву та програму міст-побратимів.

Окрім виконання обов’язків голови програми міст-побратимів на добровільних засадах, Ольга викладає в Полтавському кооперативному інституті на факультеті міжнародної економіки. Головна сфера її дослідження – фінансування фірм та торгівельних підприємств і міжнародні фінанси. До кола її професійних інтересів також входять фінансовий менеджмент, фінансовий аналіз та операції фінансових і кредитних інститутів, облік та аудит, маркетинг і бізнес-планування. Вона допомагала в проведенні декількох тренінгових семінарів в Полтаві, спонсорами яких була Американсько-Українська Організація.

2004 рік

В травні доктор Сергій Корсунський, тимчасовий повірений у справах України в США, Вашингтон, округ Колумбія, директор департаменту економічного співробітництва Міністерства закордонних справ України відвідав Рочестер. Українська Федеральна Кредитна спілка та Полтавський Комітет координували цей візит. Кульмінаційною стала участь генерального консула України в роботі Міжнародного Бізнес-Альянсу. Мета – сприяти розвитку міжнародних бізнес-зв’язків між Рочестером та Україною. До них приєдналися доктор Олександр і Тамара Лях, Максим Вдовиченко з Нью-Йорка.

Після цієї події, 8 травня 2004 року, відбувся другий Міжнародний благодійний вечір ділового клубу «Ротарі» на підтримку Полтави. Більше 270 людей відвідали захід у приміщенні Української Ортодоксальної церкви імені святої Марії. Завдяки старанням директора міжнародних служб Терези Корріган-Басюк, Комітету міст-побратимів Полтави та Ірондеквойта і Анни Корнило було зібрано $5500 на придбання обладнання для відділення новонароджених Полтавського полового будинку. Були присутні сенатор штату Джеймс Алесі, члени законодавчого органу округу Монро Стефані Алдерслей і Джей Річчі, міський голова Ірондеквойта Девід Шантц та всі члени міської ради, українські консули Сергій Куліков і Максим Вдовиченко з Нью-Йорка. Ліза Міланич, директор з постачання Фонду Дослідження Раку (CCRF), та президент Фонду Дослідження Раку (CCRF) Мирон Баб’юк висловили вдячність президенту ділового клубу «Ротарі» Джиму Козловському за медичну підтримку. Директор міжнародних служб Тереза Бастюк подасть програму на розгляд Міжнародному діловому клубу «Ротарі» для залучення додаткових коштів.

Анна Корнило та члени нового Комітету продовжують програму стипендії міста-побратима для студентів як місцевих шкіл Ірондеквойта, так і Полтави. Місцева стипендія міст-побратимів розроблена для студентів, які досягли значних успіхів у навчанні і які написали твір на тему «Відносини міст-побратимів». Полтавські стипендії, засновані протягом останніх декількох літ Сюзанною Мастерз, сім’ями Денисенко, Пилишенко та Нечіпуренко, призначені для дітей-сиріт або нужденних школярів, які продовжують навчання у Полтавських вищих навчальних закладах освіти. Наразі Комітет розпочав підготовку нової програми – восени новий та ношений одяг посилається декільком Полтавським дитячим будинкам та людям похилого віку.

Комітет міст Ірондеквойт-Полтава може пишатися доробком першого десятиріччя свого існування. Але уже в другому десятиріччі необхідно передивитися та оновити зусилля, спрямовані на «зведення мостів порозуміння» між Ірондеквойтом і Полтавою. Необхідно залучати нове покоління добровольців, які житимуть за правилами міжнародних міст-побратимів: «відноситися до міжнародних справ як до своїх власних».