Колишній керівник полтавського БНОНу зізнався в кришуванні наркоторговців

Через 4,5 роки судових засідань ще чотири учасники організованої групи наркоторгівців, до якої входили екс-правоохоронці, визнали свою вину та опинилися на свободі

Все розпочалось 12 лютого 2013 року у Полтаві, коли спецпідрозділ «Альфа» затримав групу осіб, підозрювану в торгівлі наркотиками. Серед підозрюваних опинилися 4 співробітників правоохоронних органів. У затриманні брали участь більш ніж 150 силовиків.

Під час спецоперації був затриманий тодішній майор міліції Роман Яресько, керівник відділу БНОНу та троє його підлеглих, співробітників відділу. Крім того, до складу групи входило ще 9 осіб. Вони виготовляли та розповсюджували наркотичні засоби на території Полтави, при цьому начальник БНОНу фактично контролював весь процес.

Ленінський районний суд Полтави розпочав окремий розгляд справи по трьом міліціонерам. За інформацією прокуратури Полтавської області, з 29 квітня 2014 року вони перебували під вартою. Слухання справи щодо колишнього начальника відділу БНОН відбувалося окремо від його колишніх підлеглих, разом із іншими членами злочинного угрупування.

На думку прокуратури Полтавської області, процес остаточного рішення суду затримувався через те, що кримінальне провадження складалося із 30 томів, а також через велику кількість підозрюваних — 13 осіб.

Перші сім вироків

Впродовж 2014-2015 років Ленінський районний суд виніс вирок 7 обвинуваченим. Так, першим суд визнав винним Романа Гутирю, який посіяв коноплю та вирощував її для власного вживання. 12 червня 2014 року суд призначив йому покарання у вигляді 2 років іспитового строку.

Потім, 11 серпня 2014 року, суддівська колегія винесла вирок ще одному обвинувачуваному, його ім’я з’ясувати не вдалося. Чоловік неодноразово притягувався до кримінальної відповідальності, суд визнав його винним у систематичному вживанні, виготовленні та продажу опію. Призначене покарання — 4 роки та 4 місяці позбавлення волі з конфіскацією майна.

Далі, 12 грудня 2014 року, судді винесли вирок Дмитру Томасу — ще одному учаснику злочинного угруповання. Він отримав 3 роки іспитового строку. Впродовж 2007-2012 року Дмитро Томас аби підзаробити, як самостійно, так і з групою осіб виготовляв та продавав опій.

19 лютого 2015 року слідство довело причетність ще одного підозрюваного — Володимира Володько, який продавав наркотики. Суд призначив йому 2 роки іспитового строку та стягнув майже 13 тис грн за проведення експертиз наркотиків, вилучених при обшуку його будинку.

У жовтні 2015 року вирок отримали і троє оперативників відділу по боротьбі з незаконним обігом наркотиків. В Ленінському райсуді Полтави суддя Сергій Андрущенко призначив по 6 років позбавлення волі Андрію Сірошу, Олександру Мікульському та Євгенію Окіпному. Слідство встановило, що троє підсудних отримували опій та коноплю, а потім самостійно їх продавали. Крім того, екс-правоохоронці не притягували до відповідальності тих, хто виготовляв наркотики. Тоді ж Іншим шістьом підозрюваним, серед яких начальник відділу БНОН, Ленінський районний суд (колегія суддів Сергій Кононенко, Наталія Крючко та Сергій Андрущенко) продовжив запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. На той момент підозрювані третій рік перебували у СІЗО.

На початку 2016 року, стало відомо, що під час «Євромайдану» матеріали по резонансній справі «міліціонерів-наркоторгівців» були втрачені. Посилаючись на ризик захоплення будівлі СБУ у Полтаві, його працівники знищили оперативно-розшукові матеріали.

А наприкінці 2016 року справу шістьох підозрюваних передали з Ленінського до Полтавського районного суду. Як тоді повідомляв адвокат Роман Кабальський, судді Сергій Кононенко і Наталія Крючко взяли самовідвід через погрози їхньому життю та здоров’ю. До складу нової колегії увійшли судді Ігор Кіндяк, Анатолій Потетій і Людмила Стрюк. Представником Державного обвинувачення став новий прокурор — Селькін.

На той час підозрювані Роман Яресько, Сергій Шишков, Надія Нестеренко та Олександр Зірка вже були не проти того, щоб визнати свою вину. Адже згідно із законом Савченко, який помножує на два термін перебування у СІЗО, вони вже відбули покарання — «відсиділи» по 8 років. Парадокс в тому, що у випадку, якщо їх визнають винними, то вони вийдуть на свободу, а поки триває суд, то вони залишатимуться в СІЗО.

— Юрій Жалило та Олег Линник свою вину визнавати не збираються. Навпаки, прокуратура хоче щоб вони це зробили, але підозрювані до кінця будуть доводити свою невинуватість. В разі необхідності звернуться до Європейського суду по правам людини, — повідомила мати Юрія Жалила.

Також Олег Линник, один з обвинувачених у наркоторгівлі, розповів, що під час затримання з боку правоохоронців на нього здійснювався тиск.

— Мене затримали, побили, в хату затягнули і сказали: «Давай пиши отак і отак». Гляньте на почерк, коли я давав дозвіл — там почерк тремтячий… Не давав я ніякого дозволу. Заява написана під тиском. Під таким тиском я б зізнався і у вбивстві Кеннеді. Коли в мене 20 чоловік з автоматами… Я не знаю, як вони мене там взагалі не переламали… Мені навіть ніхто посвідчення не показав, — розповів Олег Лінник про день свого затримання.

11 квітня цього року відбулося ще одне засідання суду. По даній справі одному з обвинувачуваних — Сергію Шишкову — замінили запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на домашній арешт без застосування електронного браслету. Він частково визнав свою вину, тож його негайно випустили в залі суду. Інші обвинувачені за рішенням суддівської колегії залишилися під вартою ще на 60 діб.

Угода про визнання вини

Нарешті, у кінці травня 2017 року, Полтавський районний суд виніс вирок стосовно 4 обвинувачених — Романа Яреська, Сергія Шишкова, Надії Нестеренко та Олександра Зіркі.

За укладеною угодою з прокурором Борисом Селькіним, їм призначили по 8 років позбавлення волі. Романа Яресько, Надію Нестеренко та Олександра Зірку випустили з-під варти, а Сергію Шишкову скасували домашній арешт.

Олександр Зірка та Сергій ШишковОлександр Зірка та Сергій Шишков

Олег Линник та Юрій Жалило Олег Линник та Юрій Жалило

Згідно із судовим вироком, за ч. 5 ст. 72 КК України, суд має звільнити засудженого від відбування покарання, якщо строк попереднього ув’язнення, відбутий засудженим у межах кримінального провадження, дорівнює або перевищує фактично призначене йому основне покарання, передбачене частиною першою цієї статті. Зважаючи на те, що на час оголошення вироку обвинувачені відбули під вартою 4 роки 3 місяця 18 днів, суд постановив вважати їх такими, що відбули покарання. Тому від відбування покарання їх звільнили.

Щодо Романа Яреська, колишнього керівника відділу БНОНу, то він визнав свою вину за чотирма частинам трьох статей:

  • за ч.2 ст. 307 КК України (незаконне виготовлення, зберігання чи збут наркотичних засобів) у вигляді 8 років 7 місяців позбавлення волі;
  • за ч.2 ст. 309 КК України (незаконне виготовлення чи зберігання наркотичних засобів без мети збуту) у вигляді 3 років позбавлення волі;
  • за ч.3 ст. 309 КК України (незаконне виготовлення чи зберігання наркотичних засобів без мети збуту із залученням дітей) — у вигляді 7 років позбавлення волі;
  • за ч.1 ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем) у вигляді 3 років позбавлення волі.

На підставі ст. 70 КК України за сукупністю злочинів шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим покаранням Роману Яреську призначили остаточну міру покарання у вигляді позбавлення волі на строк 8 років 7 місяців без конфіскації майна.

Згідно з матеріалами слідства, з вересня 2012 року по лютий 2013 року керівник відділу БНОНу Роман Яресько збував особливо небезпечні наркотичні засоби — опій ацетильований («ширку») та опій екстракційний («маляс»). Зафіксований незаконний прибуток від продажу наркотиків — 36 тис. грн. Сергій Шишков у 2012 році також збував у місті Полтава опій та канабіс.

Згідно з матеріалами Єдиного державного реєстру судових рішень Сергій Шишков мав гараж в гаражному кооперативі «Калина-2» на вул. Чураївни. В даному приміщенні обвинувачені вирощували та зберігали наркотичні засоби. Доступ до цього гаражу мали також Яресько, Нестеренко, Зірка, Жалило та Линник. Останні двоє свою вину не визнають, тому матеріали стосовно них виділені в окреме провадження. 

Сергій Шишков впродовж жовтня-грудня 2012 року під час зустрічі або телефонної розмови надавав вказівки, яким чином необхідно доглядати за посівами, сходами та зростанням конопель іншому затриманому (стосовно останнього матеріали виділені в окреме провадження). Коли рослини дозрівали, чоловіки обривали листя, інші частини коноплі та висушували їх за місцем вирощування. Далі висушені частини запаковували у поліетиленові пакети, які зберігав Сергій Шишков для власного вживання та з метою збуту.

Надія Нестеренко та Олександр Зірка також збували наркотики. Задокументована вартість збутих партій наркотиків коливалася від 50 грн до 18 тис. грн.

Судді Анатолій Потетій, Ігор Кіндяк і Людмила Стрюк Судді Анатолій Потетій, Ігор Кіндяк і Людмила Стрюк

Полтавський районний суд визнав обвинувачення доведеним.

Останні двоє — Линник та Жалило

Над останніми двома обвинувачуваними — Юрієм Жалилом та Олегом Линником судовий розгляд ще триває. Вони не визнають своєї вини. За останнім рішенням суду обвинувачені наразі знаходяться під домашнім арештом.

«Полтавщині» вдалося зв’язатися з Олегом Линником.

— Прямих доказів нашої вини не має. Ми з самого початку не визнавали своєї причетності. До того, як мене затримали, спостереження велося за Сергієм Шишковим, з ним я знайомий давно. У гаражі Шишкова я зберігав свої інструменти, іноді велосипед міг залишити. В матеріалах слідства вказано, що в тому гаражі вирощували наркотичні рослини (коноплю), але доказів немає, — розповів Олег Линник.

Наступне засідання щодо останніх двох обвинувачених відбудеться 13 липня цього року.

Анастасія НЕДОГОРСЬКА, «Полтавщина»