Керівники ПТНЗ обговорили перспективи розвитку професійно-технічної освіти на Полтавщині

Олена Харченко, Микола Кучинський, Тетяна ЗакапкоОлена Харченко, Микола Кучинський, Тетяна Закапко

Нараду провели директор Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА Олена Харченко разом із директором Департаменту професійної освіти МОН України Миколою Кучинським. Зустріч пройшла на базі Полтавського вищого професійного училища імені А. О. Чепіги.

Нарада пройшла в межах ІІ загальноукраїнського семінару-наради з питань розвитку професійно-технічної освіти (ПТО), що проходив на Полтавщині за ініціативи Міністерства освіти і науки України та підтримки програми «U-LEAD з Європою».

Учасники наради обговорили питання щодо матеріально-технічної бази, створення регіональних центрів, співпраці з соціальними партнерами та роботодавцями. Микола Кучинський наголосив, що професійна освіта в Україні потребує змін, адже має відповідати вимогам часу і ринку праці.

— Необхідно зрозуміти роль професійної освіти відповідно до сучасних вимог. Ще немає спеціальних досліджень щодо найбільш затребуваних професій, аби першочергово дбати про їхній розвиток. Головним критерієм розвитку професійної освіти повинен стати ринок праці.

Учасники наради Учасники наради

Нормативним актом, який регламентуватиме діяльність професійно-технічних навчальних закладів (ПТНЗ) та визначатиме напрямки розвитку цієї галузі, є Закон «Про професійну освіту в Україні». Законопроект розробили в жовтні 2016 року. Верховна Рада двічі повертала його на доопрацювання.

— Освітяни Полтавщини очікують цей нормативний документ. Адже він дуже потрібен для організації подальшої роботи. Ми отримали відповіді від Міністерства освіти і науки України, тепер чекаємо їхнього відображення у Законі «Про професійну освіту в Україні», — зазначила Олена Харченко.

В основу законопроекту закладено концепцію розвитку професійної освіти. Ключові положення — професійна освіта повинна мати державно-громадянське управління та орієнтацію на дійсний ринок праці. Микола Кучинський зауважив, що ринок міняється і це потрібно враховувати.

Новий формат професійної освіти передбачатиме:

  • орієнтацію на ринок праці;
  • багатоканальне фінансування, в тому числі й за рахунок виробничої чи іншої діяльності самих закладів ПТО;
  • ефективне використання навчальних приміщень;
  • впровадження короткочасних курсів для швидкого навчання професій;
  • гнучкість навчальної програми, де акцент робитимуть на здобуття фахових знань;
  • залучення інвестицій, реалізація власних проектів закладами ПТО;
  • збільшення заробітної плати і грошових бонусів майстрам виробничого навчання.

Реформуванню професійної освіти сприятиме ЄС, який надасть технічну, грантову та інвестиційну допомогу. Подібні програми успішно реалізовані в деяких колишніх республіках СРСР, зокрема в Прибалтиці.

ПОІППО за матеріалами Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА