Казуси децентралізації: на Новосанжарщині 3-й день горить сміттєзвалище, яке нікому загасити

Пожежа на полігоні твердих побутових відходів у ЗачепилівціПожежа на полігоні твердих побутових відходів у Зачепилівці | Фото Михайла Заріцького

Староста Зачепилівки нарікає на бездіяльність влади стосовно пожежі на сміттєзвалищі, йому відповіли, що влада — це він сам

До ІВ «Полтавщина» звернувся в.о. старости Зачепилівського старостату (до цього Зачепилівської сільради) Новосанжарського району Михайло Заріцький. Він повідомив, що з неділі, 15 квітня, на площі 4 га горить старе районне звалище твердих побутових відходів, яке закрили у 2013 році. Коли вітер дме в бік населеного пункту, то мешканці вдихають небезпечний дим. Саму Зачепилівку щоночі вкриває токсичний смог, адже свого часу на звалище звозили й хімікати.

— Районні пожежні приїхали, полили 1,5 години і поїхали, — говорить Михайло Заріцький. — Начальник Новосанжарського районного сектору обласного управління ДСНС Юрій Шило відповів, що він не буде труїти там своїх людей і взагалі «завтра піде дощ, він і загасить». Але не впевнений, що із горінням впорається лише дощ. Обласна та районні влади не хочуть долучатися до вирішення цієї проблеми, говорять про самостійне вирішення проблеми, але я не юридична особа, хоча Новосанжарська ОТГ (куди входить і Зачепилівка) створена. У нас немає самостійних князівств, є область та район, так записано у Конституції.

У Новосанжарській РДА на ці нарікання відповіли, що новостворені громади повинні стати господарями на своїй землі:

— Влада знає про цю проблему, тому заяви про бездіяльність — це не правда. Обговорювали це на апаратній нараді, лісничі оборали територію пожежі, її локалізували, щоб не допустити розповсюдження на ліс. Районна пожежна техніка технічно не здатна загасити тління в епіцентрі, туди не дістане струмінь води. Відповідна техніка є в області, але староста якраз і повинен її замовити, бо якщо він нарікає на владу, то повинен розуміти, що влада — це він сам. Це хочеться донести до усіх громад Новосанжарщини. До речі, у районі з минулого року розпочався процес створення місцевих протипожежних загонів, які б функціонували в рамках державного співфінансування. Усі ОТГ рухаються в цьому напрямку, крім Новосанжарської ОТГ. Важко сказати — чому саме.

Виходить ось такий казус децентралізації, коли на різних рівнях по-своєму розуміють її суть: хто говорить, що процес передав владу та відповідальність на місцеві громади, а хто вважає, що адміністративно-територіальний устрій за Конституцією України не змінився і обласна та районна влади повинні, власне, «володарювати» в межах цього поділу.

Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»