Інна Іщенко розповіла про соціально-економічні показники області

У I кварталі цього року стабілізаційні ознаки регіональної економіки посилились.

Після трирічного спаду економічної активності, минулий рік став переломним в економічній сфері: стабілізовано макроекономічну ситуацію, розширено економічні партнерські та торговельні відносини, активізовано розбудову соціальної та виробничої інфраструктури. Про це, під час сьогоднішньої прес-конференції в ОКІА «Новини Полтавщини», розповіла директор Департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Полтавської ОДА Інна Іщенко.

Порівняно з річними підсумками, у січні-березні 2017-го соціально-економічне становище покращилось. Лише за підсумками трьох місяців, область піднялась в загальному рейтингу за темпом нарощення промислової та агропромислової продукції, експорту продукції та приростом надходження прямих іноземних інвестицій. А зміцнення секторів економіки поступово стає запорукою підвищення конкурентоспроможності регіону.

— Показовим є високий темп зміцнення місцевих бюджетів, у результаті проведеної податкової та бюджетної децентралізації. Підвищилась фінансова спроможність ОТГ, які отримали нову структуру податкових надходжень. За І квартал 2017-го надходження до бюджетів усіх рівнів зросли на 57,2% і склали 11,6 млрд грн, при цьому до Державного бюджету мобілізовано 9,6 млрд грн, що на 59,2% більше, ніж у відповідному періоді минулого року; до місцевих бюджетів – 2,0 млрд грн, або на 48,4% більше, — розповіла Інна Іщенко.

Перші стабілізаційні ознаки мали місце саме в промисловому комплексі, в якому сконцентровано найбільшу кількість бюджетоутворюючих підприємств.

Маючи потужний промисловий потенціал, Полтавська область забезпечує майже 7% загальноукраїнського обсягу реалізованої промислової продукції та посідає за цим показником 6 місце. Базові галузі промислового комплексу — нафтогазовидобувна, гірничодобувна, машинобудування та харчова промисловість характеризується великою кількістю бюджетоутворюючих та інноваційно активних підприємств.

— За підсумками І кварталу об’єми промислового виробництва збільшені на 1,6%. А рекордне зростання виробництва досягнуто у провідних суміжних галузях: машинобудівній — у 2 рази та металургійній — на 23,4%. Це стало можливим завдяки активному освоєнню вітчизняними підприємствами потреб внутрішнього ринку, а також нарощенню їх експортного потенціалу, — продовжує Інна Іщенко.

Потужний промисловий потенціал має і харчова галузь, яка забезпечує близько 20% обсягів реалізованої продукції. Попри незначне скорочення об’ємів виробництва, випуск деякої продукції переробних підприємств суттєво збільшився, зокрема м’яса (на 31,3%), олії (на 15%), шоколадних (на 17,8%), кондитерських (на 6,2%), хлібобулочних (на 6,3%) та ковбасних (на 3,4%) виробів. Найбільше збільшено випуск продукції на ТОВ «Лубенський молочний завод», ПАТ «Полтавакондитер», ПАТ «КрКф «Рошен», ПрАТ «Полтавський олійноекстраційний завод Кернел Груп».

Прес-конференція Інни Іщенко Прес-конференція Інни Іщенко

У нафтогазовидобувній промисловості зберігається позитивна тенденція приросту видобутку вуглеводнів, як і в минулому році. Полтавщина займає провідне місце в загальних обсягах видобутку вуглеводнів в Україні.

Стосовно ж сільського господарства, то воно залишається одним із провідних галузей в області, яке щорічно утримує стабільно високі обсяги виробництва, достатні не лише для внутрішнього споживання, а й для експорту.

Найголовнішу роль в макроекономічній стабілізації економіки регіону відіграє приріст капітальних інвестицій та іноземний капітал. За рахунок капітальних інвестицій у 2016 році освоєно майже 11,0 млрд грн і це на 32,2% більше, ніж у 2015 році. Найбільше інвестовано промисловими та сільськогосподарськими підприємствами. Майже весь обсяг капітальних інвестицій спрямовано саме на оновлення основних виробничих фондів для випуску конкурентоспроможної продукції. Загалом, за 2016 рік в економіку області іноземними інвесторами вкладено 28,1 млн дол. США прямих інвестицій проти 23,5 млн дол. у 2015-му.

Щодо зовнішньоекономічної діяльності, то за підсумками першого кварталу 2017 року, вартісна частина експорту складає 5,1% загальноукраїнського обсягу і за цим показником область увійшла до п’ятірки лідерів. Традиційно експорт товарів переважає над імпортом. А враховуючи потужний експортний потенціал, Полтавщина і цьогоріч продовжує розширювати торговельні відносини для збуту вітчизняної продукції та підвищення її конкурентоспроможності на світових торговельних майданчиках.  

— Експорт продукції збільшився майже на 186 млн дол США, або на 55% відносно показників I кварталу 2016 року та становив 524,4 млн дол. США. У першу чергу, це пов’язано зі збільшенням на 60% експортних поставок мінеральних продуктів, на 33% — готових харчових продуктів та на 24,3% — продукції рослинництва, які є найбільшими групами регіонального експорту.

Крім того, збільшився експорт і недорогоцінних металів та виробів, продукції хімічної промисловості та машинобудування.

— Європейський Союз і надалі залишається головним торговельним партером Полтавщини. Найбільшими споживачами експортної продукції є Австрія, Німеччина, Чехія та Італія. Серед інших країн світу — Туреччина, Іран, Корея та Японія, — підсумувала Інна Іщенко.

Прес-служба Полтавської ОДА