Головосіка: трагічна історія та численні застереження

Сьогодні, 11 вересня, християни східного обряду відзначають  Усікновення голови святого Іоанна Предтечі. У народі свято має назву Головосіка. Воно має трагічну історію, а ще численні застереження, які з діда прадіда шанували українці

Історія

Іоанн Предтеча готував людство до пришестя Христа і прийняття Сина Божого на землі. Його також називають Хрестителем, бо хрестив Ісусау водах Йордану. Однак, через свою богослівську діяльність Іоанн поплатився мученицькою смертю. Подію у своїх Євангеліях змалювали апостоли. Цар Ірод, тодішній правитель Галілеї, одружився з дружиною свого брата Филипа. Іоаннвідверто говорив йому, що він здійснив ганебний вчинок. Ці докори не подобалися Іроду, а тим більше Іродіаді,дружині правителя. , яка хотіла вбити Іоана. І ось врешті така нагода з’явилася. Іродіада мала дочку Саломею, яка дуже гарно танцювала. Під час чергового банкету вона так догодила правителю, що той пообіцяв здійснити будь яке бажання падчерки. За порадою матері, Саломея попросила принести їй на блюді голову Іоанна на тарелі. Це і було зроблено. Тіло мученика поховали його учні, і відтоді щороку цього дня молитовно згадують Предтечу.

День Усікновення – суворо молитовний і сповнений тиші.

Звичаї

З давніх – давен на Усікновення в українців існувала засторога. Цього дня суворо заборонялося різати всі круглі предмети – паляниці, капусту тощо. Вважали, якщо порушити заборону, рік матимеш неприємності.11 вересня притримувалися суворого посту, не їли ні риби, німолочних продуктів.Крім того,під забороною в цей деньчервона їжа і напої, бо це асоціюється з кров’ю.Не можна подавати до столу на блюді, адже голову святого подали Саломеї саме так.

Особливий божий гнів можна викликати, танцюючи Адже саме через танці Саломеї сталася вся історія. Втім, священники говорять, що більшість засторог – безглузді і не мають жодного стосунку до церковних канонів.

Ще на Головосіка прогнозують подальшу погоду. Як чути грім, то має бути тривала й тепла осінь. Ранній відліт журавлів – на ранню весну. Журавлі на південь полетіли – рання зима буде.

Алла Широкова