Голосування за проекти Бюджету участі: які проблеми можуть спіткати полтавців

Майданчик для голосування по Бюджету участі має технічні проблеми — полтавців спіткають проблеми авторизації

До закінчення етапу голосування за проекти Бюджету участі Полтави залишилося 10 днів. За 4 дні від початку від полтавців надійшло кілька скарг на проблеми під час авторизації в системі, вибору проекту та, безпосередньо, голосування. «Полтавщина» зібрала інформацію про недоліки системи і виробила кілька порад.

Проблема: реєстраційні дані.

Найперша перепона, яка може стати на шляху до голосування — це нюанси авторизації. Деякі полтавці поскаржилися, що система стверджує, ніби вони є мешканцями населеного іншого пункту і не можуть підтримати проект, хоча вони прописані в Полтаві.

З’ясувалося, що це помилка майданчика при реєстрації через різні системи. Приват24 автоматично заповнює дані про користувача і вносить за формою, яка трохи відрізняється від тієї, яку передбачили розробники. Для прикладу, формулювання «Полтавська область» у пункті реєстрації користувача сприймається як неприйнятна, оскільки у формі допустиме лише «полтавська» — з маленької літери.

Вирішення: заповнення даних власноруч або голосування у терміналах.

Подолати цю проблему можна, якщо реєструватися не напряму через онлайн-банкінг, а через веб-платформу e-DEM. Цей розділ запропонує два варіанти: вхід за допомогою електронного підпису або також через онлайн-банкінг. Однак у цьому випадку при виборі останнього варіанту система запропонує ввести дані самостійно. Це дозволить обійти неправильне автозаповнення від ПриватБанку. Втім, авторизація через e-DEM періодично взагалі падає.

Авторизація через e-DEM інколи просто падає Авторизація через e-DEM інколи просто падає

Голосування за допомогою фізичної картки банку у терміналах дозволяє зробити це ще простіше. Полтавець просто вставляє картку в апарат, вводить пароль і обирає проекти. Але і тут є свої нюанси та недоліки.

Проголосувати за проекти можна й через термінали ПриватБанку

Проблема: складність вибору проектів у терміналі.

До конкурсу по Бюджету участі-2019 допустили 102 проекти. Кожен з них містить інформацію про назву, вартість, автора, а також опис та фото. Такий об’єм даних важко у короткі терміни завантажити до системи терміналів, тому розробники їх максимально скоротили. Таким чином, розділ партиципаторного бюджетування виглядає як перелік назв проектів, їхніх номерів та короткий опис. Інформація про орієнтовний вигляд та вартість відсутня.

Термінали не відображують інформацію про вартість та спрямованість проектів, користувач не знає, який саме тип він обрав

Вибір ускладнює і те, що кожен полтавець має 3 голоси — по одному за великий, малий та мікро-проект, які коштують до 1,5 млн грн, 0,5 млн грн, та 0,1 млн грн відповідно. Оскільки термінали не відображують інформацію про вартість та спрямованість проектів, користувач не знає, який саме тип він обрав.

Вирішення: ознайомлення з проектами заздалегідь і запам’ятовування номерів чи назв.

Вірогідно, такий принцип передбачає, що до голосування в терміналах полтавці дізнаються про проекти з інших джерел. Тому, якщо мешканець вирішив скористатися фізичною карткою, йому варто переглянути ініціативи і виписати хоча б номери тих, які йому сподобалися. Це, зокрема, дозволить і розділити їх за розміром фінансування.

Зробити це можна онлайн — перейти з сайту Полтавської міськради на майданчик бюджету участі. Якщо ж хтось не має доступу до інтернету, він може завітати до однієї з бібліотек зі списку, і ознайомитися вже там:

За цими адресами можна і проголосувати — але також онлайн. Місто відмовилося від паперового голосування ще минулого року.

Проблема: не передбачена можливість помилки та не завжди зрозумілий інтерфейс.

Майданчик для голосування передбачає кілька варіантів сортування та фільтрування. Можна впорядкувати проекти за номерами, розміром бюджету або кількістю уже відданих голосів. Також можна виокремити лише великі, малі або мікро-проекти чи ті, які стосуються лише освіти, фестивалів та конкурсів, ремонту вулиць тощо.

Сайт для голосування за проекти Бюджету участі Полтави не показує, скільки голосів залишилося та не перепитує, під час вибору Сайт для голосування за проекти Бюджету участі Полтави не показує, скільки голосів залишилося та не перепитує, під час вибору

Втім те, як це візуально оформлено, не завжди інтуїтивно, бо відповідні кнопки розташовані у різних місцях. В той час, коли більшість сайтів зі списками розміщують поля сортування та вибору в одному місці. Користувачі вже звикли до такого поділу і він їм зрозуміліший.

Саме таким шляхом пішов Кременчук. Місто також обрало безкоштовний майданчик, але інший. Там можна обрати одразу кілька варіантів для фільтрування бажаних проектів.

Сайт для голосування за проекти Бюджету участі Кременчука має зручну карту

Окрім того, усі кременчуцькі ініціативи нанесені на мапу міста, що теж полегшує пошук та вибір.

Також Бюджет участі Полтави не передбачає помилковий вибір. Якщо користувач натискає «проголосувати», навіть випадково, то скасувати свій голос він вже не зможе. До того ж, система не має додаткового фільтра у вигляді контрольного питання — коли після голосування користувача перепитують, чи впевнений він у своєму виборі.

Вирішення: кілька разів перевіряти проект перед голосуванням.

Єдиною порадою у таких випадках може були лише обережність та впевненість. Не варто натискати кнопку «проголосувати» навмання. Також радимо ознайомитися з усіма проектами по кожному з трьох типів перед тим, як обрати. Простіше буде голосувати саме після фільтрації за розміром бюджету проектів: наприклад, ознайомитися з усіма великими і віддати голос, потім — з усіма малими, проголосувати, і перейти до мікро.

Додамо, що «Полтавщина» намагалася отримати коментар від КП «Інститут розвитку міста» щодо того, чому виникли проблеми з авторизацією і чи планується надалі це вирішити. Втім, зв’язатися за контактами техпідтримки, вказаними на майданчику, у розумні строки не вдалося.

Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»