Газомор у Полтаві: газовики проти міської ради та мешканців багатоквартирних будинків

Полтавців можуть від’єднати від газової мережі через небажання встановлення прибудинкового лічильника, або через небажання ЖЕКу сплачувати «Полтавагазу» за обслуговування внутрішньобудинкових мереж

Чотири дні прожили без газу мешканці полтавського будинку на вул. Івана Мазепи, 34. Послугу газопостачання вони отримали тільки ввечері 16 червня. Саме відключення викликано тим, що мешканці відмовилися, щоб їм встановили загальнобудинковий газовий лічильник. Напроти відповідного пункту Акту про порушення (без номеру та числа) так і записано: «Надати згоду на встановлення загальнобудинкового лічильника за рахунок Оператора ГРМ».

І хоча наразі газопостачання на вул. Івана Мазепи, 34 відновлено, подібна ситуація у будь-який момент може виникнути в будь-якому будинку обласного центру, де не встановлені лічильники газу.

Обставини так збіглися, що саме 16 червня депутати Полтавської міськради проголосували за рішення «Про звернення депутатів Полтавської міської ради VII скликання до Президента України, Прем’єр-міністра України, Верховної Ради України, Голови НКРЕКП». У зверненні, зокрема, говориться, що Закон України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» не визначає типи лічильників, за допомогою яких забезпечується облік, водночас НКРЕКП наполягає на необхідності встановлення саме загальнобудинкових вузлів обліку природного газу. При цьому Нацкомісія посилається на високу загальну вартість встановлення індивідуальних лічильників. Така позиція НКРЕКП викликає різке незадоволення полтавської громади. Тому депутати просять розглянути можливість відстрочення терміну встановлення лічильників та додатково передбачити фінансування робіт з оснащення споживачів приладами обліку природного газу. Депутати також розглянули можливість прийняти окремим рішенням заборону встановлення будинкових лічильників без згоди власників будинку.

На сесії лунали навіть заклики до блокування «Полтавагазу» у разі продовження практики від’єднання від газопостачання тих мешканців, які відмовляються від будинкового лічильника.

Хоча у цій ситуації потрібно визнати, що ініціатива належить не полтавським газовикам. Ще у березні 2016 року перший заступник голови правління ПАТ «Полтавагаз» Сергій Мокрий заявив, що «…регулятор (НКРЕКП. — Авт.) за узгодженням із законодавцями і підтримкою Кабінету Міністрів, визначив, що будуть формуватися програми на оснащення будинкових лічильників газу. Питання «чому не в кожну квартиру лічильник, а будинкові лічильники?» не до «Полтавагаз», а до держави в особі регулятора».

Суд між «Полтавагаз» та «ЖЕО № 2»

Мешканці багатоквартирних будинків потерпають ще від однієї проблеми — це від’єднання від газопостачання через те, що КП «ЖЕО № 2» чи ОСББ не укладають із «Полтавагазом» договорів на обслуговування будинкових газових мереж.

Нагадаємо низку подібних випадків: у лютому 2017 року мешканці на вул. Великотирнівській, 20 мінімум тиждень залишились без газопостачання. Інший випадок стався на вул. Європейській, 24 — де мешканці не мали послуги більше тижня.

З приводу цього ПАТ «Полтавагаз» подало до Господарського суду на КП «ЖЕО № 2». Позивач просить суд прийняти рішення, яким буде вважатись укладеним договір на експлуатацію складових газорозподільної систем 1863 багатоквартирних житлових будинків Полтави. Позивач вважає, що внутрішньобудинкові газорозподільні системи є власністю «ЖЕО № 2». Натомість комунальне підприємство заперечує проти цього і посилається на низку законів, у тому числі й на ст. 151 Житлового кодексу України, де визначено, що «громадяни, які мають у приватній власності жилий будинок (квартиру), зобов’язані забезпечувати його схоронність, провадити за свій рахунок поточний і капітальний ремонт, утримувати в порядку прибудинкову територію». Також відповідач посилається на те, що приватизація — це відчуження квартир чи будинків з державного житлового фонду на користь громадян України.

Наступне судове засідання за цим позовом відбудеться у липні 2017 року.

Андрій Лямін Андрій Лямін

Заступник міського голови Полтави ситуацію з приводу цієї «тяжби» з «Полтавагазом» не коментує, хоча вважає, що поки триває суд, від’єднувати від газу мешканців не можна. Він також додав до цього, що сьогодні був на селекторній нараді із Прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом, де голова уряду попередив місцевих газових операторів про неприпустимість нарахування «абонплати» за приєднання до газової мережі.

А поки тривають ці суперечки монополіст може діяти у межах відомої фрази із відомого кінофільму Леоніда Гайдая: «Если не будут брать — отключим газ».

Если не будут брать - отключим газ

Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»