Фахівці проаналізували доступність закладів освіти Полтавщини для дітей з інвалідністю

Учасники круглого столу«Інклюзивний простір в контексті доступності до освітніх закладів Полтавщини»Учасники круглого столу«Інклюзивний простір в контексті доступності до освітніх закладів Полтавщини»

На Полтавщині відбувся круглий стіл «Інклюзивний простір в контексті доступності до освітніх закладів Полтавщини». Його провели, аби привернути увагу суспільства до проблем дітей з інвалідністю (зокрема, з порушенням опорно-рухового апарату та ДЦП), проаналізувати навчальні заклади Полтавщини на предмет доступності та розробити ефективні шляхи впровадження інклюзивного простору.

Минулого року Президент України підписав новий Закон «Про освіту». За словами завідуючої Комунального закладу «Обласна психолого-медико-педагогічна консультація» Світлани Кривенко, це стало потужним кроком у забезпеченні рівного доступу дітей з особливими потребами до освіти.

— Основний принцип інклюзії — це рівні можливості для кожного. Він закріплений у міжнародних документах та покладений в основу організації навчання для дітей з особливими освітніми потребами. Це означає, що кожна дитина має право навчатися у звичайній школі за місцем проживання.

Мати можливість навчатися у звичайній школі важливо й самим дітям з інвалідністю. Адже там можна здобути не лише загально середню освіту, а й пізнати життя.

— У школі ми вперше закохуємося, знаходимо друзів та зустрічаємо багато однолітків. Там ми вчимося домовлятися та вирішувати конфлікти. Це дуже важливі гнучкі навички, які потрібні кожній людині. Сьогодні для багатьох роботодавців важливо не лише рівень IQ, а й EQ — емоційний інтелект, — наголосила директорка Центру інклюзивних технологій освіти університету «Україна» Юлія Ресенчук.

Юлія Ресенчук Юлія Ресенчук

Сьогодні в області проживає 234,6 тис дітей. Із них понад 35 тис з порушенням психофізичного розвитку (15% від загальної кількості) та більше 4 тис дітей з інвалідністю, з яких 740 з порушеннями опорно-рухового апарату.

— Особливо гостро стоїть питання навчання дітей з порушеннями опорно-рухового апарату. Для них в освітньому та реабілітаційному процесах позачергово необхідно створити безперешкодний доступ до закладів, забезпечити відповідним програмним і технічним оснащенням для адаптації до навчального середовища, — додала Світлана Кривенко.

Світлана Кривенко наголосила, що основний принцип інклюзії — це рівні можливості для кожного Світлана Кривенко наголосила, що основний принцип інклюзії — це рівні можливості для кожного

На думку заступника голови Полтавської ОДА Олега Пругла, крім безперешкодного доступу та відповідного оснащення, для дітей з інвалідністю важливо створити сприятливі психологічні умови:

— Ми проводили соцопитування. Відповідно до нього навіть не всі батьки готові до інклюзії, не зважаючи вже на вчителів. Інклюзія — дуже важливе питання, це ознака зрілості нашого суспільства.

За підсумками круглого столу, учасники прийняли резолюцію. Вона передбачає низку заходів, спрямованих на покращення умов навчання дітей з особливими освітніми потребами й упровадження інклюзивного простору.

Довідково. Нині на Полтавщині діє 146 закладів загальної середньої освіти з інклюзивним навчанням — у 284 інклюзивних класах навчається 368 учнів. Функціонує 12 спеціальних класів, де навчається 137 дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку у спеціально створених умовах. 

Задля реалізації прав дітей, які потребують соціальної підтримки у здобутті загальної середньої освіти, функціонує 8 спеціальних загальноосвітніх шкіл-інтернатів для дітей з особливими освітніми потребами, 3 навчально-реабілітаційні центри, 2 санаторні школи-інтернати, 2 спеціальні загальноосвітні школи-інтернати для дітей із порушенням слуху.

ПОІППО за матеріалами Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА