Екс-голова полтавського АМКУ створив громадську організацію разом зі звільненими працівниками тервідділення

Володимир Оніщенко, голова правління ГО «НПЦ розвитку конкуренції та захисту прав споживачів»Володимир Оніщенко, голова правління ГО «НПЦ розвитку конкуренції та захисту прав споживачів»

У полтавському тервідділенні АМКУ залишилося 8 працівників — частину звільнених у свою ГО забрав його колишній керівник

Колишній голова Полтавського обласного тервідділення Антимонопольного комітету України Володимир Оніщенко презентував новостворену громадську організацію. Під його керуванням структура захищатиме права споживачів, адвокатуватиме організації, створюватиме конкурентне економічне середовище в ОТГ та навчатиме студентів на практиці. Працюватимуть в ГО, переважно колишні співробітники полтавського АМКУ.

Мета створення громадської організації

— Більше 7 місяців минуло з часу мого звільнення з посади голови АМКУ. Близько 3 місяців я відпочивав набирався сил, а 4 місяці ми готувалися до роботи. Ми створили ГО «Науково-практичний центр розвитку конкуренції та захисту прав споживачів». Ці чотири місяці ми думали, як ми будемо працювати, де зможемо бути корисними, надавати практичну допомогу суб’єктам господарювання, органам місцевого самоврядування, адмінистративно-господарського управління та виконавчої влади, — розповів Володимир Оніщенко.

За даними Мін’юсту, ця ГО була створена 10 жовтня 2017 року. Зареєстрована вона в одній будівлі із АМКУ — по вул. Зигіна, 1. Засновників троє: Тамара Оніщенко, Олена Козеренко (колишня головний бухгалтер полтавського АМКУ) та Ірина Черниш. Головою правління та керівником обрали Володимира Оніщенка. Двоє останніх — член правління та заступник голови правління відповідно.

ГО знаходитиметься за тією ж адресою, що і тервідділення АМКУ — на вул. Зигіна, 1

Протягом чотирьох місяців організація збирала інформацію щодо держзакупівель, застосування законодавства про захист економічної конкуренції тощо. Одна з основних задач була у збереженні кадрового потенціалу тервідділення. У серпні-вересні велику частину людей звільнили через скорочення тервідділення. Із 21 робітника там зараз залишилося 8.

Тому частина звільнених працівників пішла працювати. Сенс в тому, щоби звільнені з АМКУ люди мали певний практичний досвід, щоби вони не випали із законодавчої бази, тримали руку на законах та постановах та надавали посильну допомогу в обраних нами напрямках.

— Серед тих, хто почав роботу у ГО — провідні досвідчені спеціалісти, у минулому — начальники відділів. Найголовніше було — зберегти кадри, які будуть необхідні у майбутньому. В процесі реформи децентралізації все прийде до такого територіального устрою, де буде лише територіальна громада та обласна рада із виконавчим комітетом. Саме для останнього і потрібні будуть фахівці, — розповів Володимир Оніщенко.

Також він пояснив, який його особистий інтерес роботи у «Науково-практичному центрі розвитку конкуренції та захисту прав споживачів». Це відновлення моменту спілкування, можливість тримати руку на пульсі та не втрачати вміння. Поки йому цікава лише Полтавська область. За це час екс-голова АМКУ мав дві пропозиції керівних посад у Києві, але відмовився. Наразі він не виключає можливості участі у майбутніх виборах, але поки не бачить себе у політиці і не перебуває у жодній політпартії.

Діяльність громадської організації

Основне завдання ГО «Науково-практичний центр розвитку конкуренції та захисту прав споживачів» — адвокатування конкуренції. Організація надаватиме консультації, роз’яснення, захищатиме від недобросовісної конкуренції, допомагатиме проводити тендери, допорогові закупівлі, оформлювати тендерну документацію тощо.

— Сьогодні у нас є нова формула — це територіальні громади. Чесно кажучи, не у всіх РДА були спеціалісти, які могли кваліфіковано розробити, наприклад калькуляції по тарифах, послугах. Сьогодні на тергромади покладені обов’язки формування тарифної політики. У нас є спеціалісти, які працювали на цих товарних ринках, — вважає Володимир Оніщенко.

Організація вже розіслала листи у міські ради та територіальні громади з пропозиціями щодо надання послуг. ГО подала документи на грант. Про готовність до співпраці повідомили керівники облради та ОДА. Адже одна з причин початку роботи організації — відсутність дієвого органу державної влади, який повинен працювати у цьому напрямку. Коли зайшла мова про те, що потрібен офіс, обласна влада віддала ГО частину кабінетів, якими вже не користується Полтавське обласне тервідділення АМКУ.

— Для повноцінної розробки програми економічного розвитку регіону, важливо розуміти конкурентне середовище на товарних ринках. У нас можуть бути товарні ринки, де є зловживання монополією і ринки, де висока конкуренція бізнесу і може вбачатися узгодженість дій. Найперше треба виявити регіони із недостатньою кількістю суб’єктів господарювання, — розповів Володимир Оніщенко про перші кроки організції.

Для цього планують залучати науку та студентів полтавських ВНЗ: ПолтНТУ, ПДАА, ПУЕТ, можливо, УМСА. Поки мова йде лише про Полтавську область. Паралельно організація виявлятиме недобросовісну конкуренцію.

ГО прийматиме заяви від населення, розглядатиме їх, збиратиме інформацію у межах компетенції з відкритих джерел. Якщо знаходитимуть порушення монопольного законодавства, матеріали направлятимуть до центрального офісу АМКУ в Київ. Завдяки цьому центральний апарат зможе контролювати виконання перевірки тервідділенням.

Послуги організації для населення будуть безкоштовні, а для суб’єктів господарювання — від 2 до 10 тисяч гривень. Ці кошти потрібні будуть на покриття видатків: матеріальне заохочення працівників (аналог зарплат), утримання офісу, проведення експертиз тощо.

Володимир ОніщенкоВолодимир Оніщенко

Частина діяльності ГО буде схожа на функції АМКУ. З тією різницею, що орган не матиме можливості покарати, а лише зможе надавати рекомендації. Все одно, на думку Володимира Оніщенка, тервідділення свої функції не виконує. Також організація зможе розробляти прогнози для ОТГ. Голова правління запевнив, що уся інформація їхніх клієнтів залишатиметься конфіденційною.

Плутанини із тим, що люди сприйматимуть ГО як АМКУ, його члени не бояться.

— Ви заходитиме у двері, де буде написана назва ГО. А потім через ці двері буде вхід ще до двох кабінетів. Ніяких непорозумінь не буде, — вважає Володимир Оніщенко.

Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»