До кінця липня у Полтаві може зникнути безкоштовний інсулін

У чому причина затримки видачі безкоштовного інсуліну для діабетиків?

До нашої редакції звернувся хворий на діабет полтавець і розповів, що вже декілька місяців не отримує в аптеках безкоштовний інсулін. Ми вирішило розібратися у ситуації і знайти відповідь на питання, хто винен у затримках видачі інсуліну, і що у такому випадку робити.

Діабет — не просто хвороба, а спосіб життя. Хворий протягом дня контролює рівень цукру у крові, розраховує дозу інсуліну, рахує, скільки у спожитій їжі вуглеводів. Вести здоровий спосіб життя для діабетика — необхідність. Більшість захворюють на діабет у зрілому віці, дехто так живе із самого дитинства.

Минулого місяця полтавські лікарі почали відмовляти діабетикам у видачі рецептів на безкоштовний інсулін. Затримки видачі інсуліну трапляються кожного року, але цього разу вони можуть бути кризовими.

Кожна затримка у видачі інсуліну для діабетика — хвилювання і страх. Для них це питання життя і смерті. Коли в аптеках не видають безкоштовний інсулін, діабетики починають менше їсти і колоти менші дози інсуліну, щоб розтягнути залишки препарату. Дехто купує інсулін в аптеці за власні кошти. Залежно від типу препарату, хворому на діабет в місяць потрібно від 600 до 2 000 грн на придбання інсуліну.

Державна програма забезпечення хворих на діабет безкоштовним інсуліном. Дефіцит інсуліну після децентралізації

Інсулін дорогий препарат і не кожен може його купити. В Україні у 1999 році відкрилася програма допомоги хворим на діабет. Держава взяла на себе відповідальність забезпечувати хворих інсуліном. Гроші виділялися із державного бюджету і розподілялися по регіонам. Діабетиків ставало більше і програма оновлювалася кожні 5 років. Загалом коштів вистачало щоб покрити потребу на 80-90%.

З 2013 року програма не оновлюється. Ціни на інсулін ростуть, хворих стає більше, а коштів з державного бюджету виділяється стільки ж, як і в 2013 році. Сьогодні державний бюджет покриває 30% потреб, решту повинні докладати місцеві бюджети.

На 2017 рік у Полтавській області налічується близько 8.5 тисяч інсулінозалежних діабетиків,. З них у Полтаві — 2 тисячі. Щоб покрити потреби області з інсуліну, потрібно 60 млн грн, Полтави — 17 млн грн.

У 2017 році область з державного бюджету отримала 24 млн грн. З них 5.3 млн пішли на Полтаву. Додатково на сесії міськради 16 червня депутати додатково виділили 1,5 млн грн. На даний момент, дефіцит коштів на рік в Полтаві складає 9,5 млн грн, в області — 43 млн грн.

Держава переклала обов’язок допомоги діабетикам на місця. І хоча в Україні проходить децентралізація і коштів в місцевих бюджетів стало більше, місцеві депутати не поспішають виділяти кошти на інсулін, а чекають допомоги від держави.

Як відбувається видача інсуліну на Полтавщині

Кошти розподіляються по регіонах згідно з даними реєстру хворих на діабет. Державні кошти ідуть на рахунок Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М.В. Скліфосовського. Кошти, виділені із місцевих бюджетів, ідуть на рахунок медичного закладу, де лікується діабетик.

Пацієнт іде в лікарню, лікар-ендокринолог виписує рецепт потрібного інсуліну. Потім хворий іде в аптеку «Полтавафарм», показує рецепт і отримує інсулін. Медичні заклади укладають договір з мережею комунальних аптек «Полтавафарм». В області тільки в таких аптеках можна купити інсулін.

Аптека складає всі рецепти і відправляє їх в центральний офіс «Полтавафарм». Там все підраховують і передають рахунок до сплати або обласній лікарні, або медичному закладу, де лікується хворий.

У Полтавській області не проводиться тендер на закупку інсуліну за програмою. В області діє так званий механізмом відшкодування. Закуповує інсулін «Полтавафарм», а потім держава чи місто відшкодовує їм кошти. Медичні заклади закуповують інсулін по тендерам лише для реанімації чи стаціонарного відділення.

В інших областях закупки відбуваються по-різному. В більшості областей проводиться тендер і заклад купує інсулін у приватної аптеки. За такою ж схемою, як на Полтавщині, інсулін купують у Волинській, Черкаській, Чернігівській областях.

У Полтаві затримка видачі безкоштовного інсуліну. В області ситуація краща

Як ми вище зазначали, у 2017 році із держбюджету Полтава отримала 5 млн грн на інсулін. Як повідомив керівник «Полтавафарм» Валерій Прядко, цих коштів вистачило до кінця травня. Зараз всі резерви вичерпані. На сесії міськради у середині червня було виділено 1,5 млн грн і тільки цього тижня кошти почали надходити в аптеки. Співробітники міського управління охорони здоров’я розповіли, що цих коштів вистачить до кінця липня. В управлінні сподіваються, що необхідні кошти додатково виділять з обласного чи міського бюджету.

В Полтавські області ситуація краща. Затримки є, але на певні препарати. Як розповів голова Департаменту охорони здоров’я Віктор Лисак, територіальні громади, районні ради, сільські ради виділяють власні кошти і майже повністю перекривають потребу. Валерій Прядко заявив, що «Полтавафарм» взагалі покривають борг Полтави за кошти інших районів.

Валерій Прядко Валерій Прядко

«Полтавафарм» не може довго випускати інсулін в борг. Як розповів Валерій Прядко, аптека виписує рецептів за місяць, а кошти збирають два місяці. У «Полтавафарм» постійно є борг перед постачальниками і доводиться вкладати свої обігові кошти. Крайня межа — борг у 3 млн грн. Якщо буде більше, постачальник не продаватиме інсулін. Якщо перейти межу використаних обігових коштів, наступить колапс і «Полтавафарм» взагалі нічого не зможе купувати.

Коли «Полтавафарм» довгий період не отримує коштів за відпущений інсулін, вони перекривають його видачу в аптеках.

Хто винен?

На думку Валерія Прядка, місцеві бюджети без проблем можуть покрити потребу в інсуліні, але не хочуть. На інсуліні не можна отримати той зиск, як на ремонті доріг, чи дахів. На його думку, інсулін — це питання виключно місцевої влади.

Віктор Лисак розповів, що потреби на медичну галузь дуже великі, а інсулін — лише одна із проблем. Знайти кошти складно, але проблему можуть вирішити, як місцеві бюджети, так і керівники медичних закладів, виділивши кошти на інсулін з кошторису лікарні. На його думку, можна започаткувати адресну допомогу, тобто видавати хворим не інсулін, а кошти на його придбання.

Віктор Лисак Віктор Лисак

В міському Управлінні охорони здоров’я заявили, що в першу чергу винна держава, яка скоротила видатки на інсулін. Завідувач ендокринологічного відділення 2-ї міської лікарні Ельвіра Кайдашева, розповіла, що лікарі роблять все, що можуть і хворих в біді не залишать. Якщо якогось інсуліну не вистачає, намагаються замінити його більш дешевим. Лікар наголосила, що є і обов’язки пацієнта. Якщо виконувати все, що говорить лікар, можливо тоді вистачить і того інсуліну, який є.

Чому у Полтаві на інсулін з бюджету не можуть одразу виділити 9,5 млн грн і закрити потребу? В Управлінні охорони здоров’я пояснили, вони подають інформацію бюджетному управлінню, яке рахує всі потреби і вже потім висуває на сесію проект рішення про те, кому і скільки виділити коштів. На думку Ельвіри Кайдашевої, не можна говорити, що міська влада не допомагає діабетикам. Місто виділило кошти на капремонт ендокринологічного відділення 2-ї міської лікарні.

Капремонт ендокринологічного відділення 2-ї міської лікарні Капремонт ендокринологічного відділення 2-ї міської лікарні

Що робити ?

Самим хворим треба бути активнішими і у разі виникнення незрозумілих ситуацій з невидачею інсуліну звертатися департаменту охорони здоров’я, в міське управління та до керівництва аптеки

Пам’ятайте, що лікар вам не може не виписати рецепт. Навіть якщо інсуліну немає, він зобов’язаний це зробити, а ви використаєте рецепт, коли інсулін з’явиться.

Важко сказати, проблема з інсуліном — це погана платоспроможність місцевого бюджету чи відсутність відповідальності чиновників. Керівники різних рівнів перекидають відповідальність, а люди стають заручниками. На нашу думку, можна десь дорогу не доробити, почекати, а діабетики без інсуліну чекати не можуть.

Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»